meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HÄRLIG DERBYSEGER
av Per Lagerbäck
Publicerad 18 Apr 2023 - 23:47 

Tillbaka i Östersund efter en förnöjsam bilresa hem från Sundsvall kommer några rader. Det blir fler imorgon.

ÖFK gör idag en av sina bättre matcher på 20-talet. Särskilt första halvtimmen var riktigt, riktigt bra. Det var en njutning att stå i ÖFK-klacken och följa utvecklingen, men naturligtvis nervöst. Men halvtimmen kröntes av ett fint agerande av Sinyan och Johnsson, med en enkel snygg nick i mål av Stolt som avslut. 1- 0 ett faktum!

Därefter blev det lite vacuum ett tag innan Sundsvall tog tag i bollen och började styra lite mer, men de hade svårt att få några bollar på mål. Pausen kom dock ganska lägligt för ÖFK, som samlade ny kraft och kunde genomföra en andra halvlek på ett fortsatt snyggt sätt, även om Sundsvall tilläts skapa några riktigt farliga chanser. Att sedan Mazur fick nicka in 2- 0 kändes fortfarande helt rättvist, och Karlsson Grachs 3- 0 satt väldigt skönt, varefter vår sång "ojojoj oj ojoj oj" kändes så skön att ta upp som svar på Sundsvallssupportrarnas lite tråkiga hatanslag mot ÖFK.

Jag sätter lite snabbt också spelarbetyg, som kan komma att revideras något imorron, när jag är piggare.

Keita 3 - Han hade faktiskt väldigt lite att göra, men som lagkapten för denna fantastiska laginsats borde han ju ha en fyra.

Adjoumani 3 - Grundspelet och inställningen skulle ge en solklar fyra, men hans fingrande på bollar efter avblåsningar och ibland riskfyllda agerande håller tillbaka den idag. Snälla, återta din plats direkt när motståndarna fått frispark eller inkast.

Rask 4 - Känns snålt, då han gör en prickfri insats.

Mazur 5 - Stabil, säker och dessutom ett förlösande och snyggt nickmål. Så härligt för honom!

Weilid 4 - Väldigt nära en femma, men åter ett par halvdana inlägg.

Brendon 4 - Som vanligt lugn och säker med bollen och enorm blick för vart den ska vidare.

Sinyan 6 - Jo, faktiskt. Han är värd säsongens första sexa. Absolut allsvensk klass idag.

Amatkarijo 4 - Syntes inte så mycket första halvlek, då han drog sig onödigt mycket mot mitten. Blev allt bättre. Alltmer en lagspelare också.

Johnsson 5 - Jag är så förvånad över att han så självklart kliver in och gör nästan allt rätt. Så skönt. Och vilket lugnt och säkert inspel till Stolts mål.

Kroon 4 - Inte en solklar fyra, men han gör motståndsförsvaret ständigt oroligt och drar på sig flera spelare. Dock behöver han leverera boll innan fastnar lite oftare.

Stolt 4 - Hans bästa match i år, och som vanligt bra arbetsinsats, men vi fortfarande väntar på en toppmatch.

Ingen av avbytarna inne tillräckligt länge för att få betyg, men alla gjorde en långt mer en godkänd insats. Och väldigt viktigt att Karlsson Grach fick göra mål. Han kommer att göra fler.

Det fanns antydningar från Sundsvallshåll att det var lika många målchanser åt båda håll. Men snälla ni. Enligt SvFF var det 7- 13 i avslut, 1- 9 i avslut på mål och 0- 4 i hörnor, men i och för sig 2- 0 i träffar i målställningen. Totalt sett dock väldigt tydlig ÖFK-dominans.

Nu hoppas jag, oavsett väder, på minst 3000 personer mot Skövde på måndag. SMHI hotar med snö och minusgrader. Hetsa alla vänner och grannar, och släkten också, till Jämtkraft Arena då!



 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tapas skrev | 19 Apr 2023 - 21:16
..och där förlängde Sinyan kontraktet med ett år till! Förstklassigt arbete av Stefan och company
7
Gäst: Tapas skrev | 19 Apr 2023 - 08:36
Vilket allsvenskt driv Sinyan har med bollen, det ser så lätt ut att bara gå förbi motståndarna på mittplanen.

Visar sig Sinyan bli en av våra stora ekonomiska vinster? Först räddar han oss från konkurs genom cykelsparken mot Utsikten. Sedan skapar han hype och tro från publik och sponsorer efter gårdagens derby. Sen blir han såld i sommarfönstret för miljonbelopp i sommar?
23
 
Sök på fotbollz.se
   
  Albin Sporrong går till seriekonkurrent  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  övergång  
  av surjämte | Igår - 11:25  
 

Brage värvar Sporrong

 
  Läs mer...  
 


 
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 28 Jan 2026 - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat träningsmatcher Superettan  
  av Haldo Jonsson | 26 Jan 2026 - 21:34  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Aug 2025 - 17:29 Philip Bonde debuterade i dag för sin nya klubb Västerås SK
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 Matchreferat ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)
2 Aug 2025 - 15:47 Matchens prestation
2 Aug 2025 - 15:45 Matchens överraskning
2 Aug 2025 - 15:33 Ojämn insats av ÖFK
2 Aug 2025 - 12:12 Startelvan
1 Aug 2025 - 16:25 Det var nästan 20 år sedan jag träffade ÖFK-profilen och box
1 Aug 2025 - 08:24 Rapport från träningen- målvakten Griffiths skadad
31 Jul 2025 - 22:52 Följ ÖFK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
30 Jul 2025 - 21:47 Det finns en hel del som talar för på att ÖFK kan vinna mot
29 Jul 2025 - 23:02 Värsta smällen någonsin för ÖFK - Förnedringen i Sundsvall -
29 Jul 2025 - 10:45 Ny anfallare klar för ÖFK
29 Jul 2025 - 10:42 Chovanie Amatkarijo -Trissvinnare i sin första match i ÖFK
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
28 Jul 2025 - 17:47 Nebiyou Perry och Chovanie Amatkarijo bäst mot Örgryte