meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK SKA VARA NÖJDA MED POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 9 Jun 2026 - 21:04 Uppdaterad 9 Jun 2026 - 21:39

I första halvlek hade ÖFK en hel del intentioner framåt, även om det bara ledde till ett par chanser. I andra blev det till 80% Nordic, som var snabbare och rappare i fötter och huvud.

Från början kände jag mig ganska säker på att detta ska kunna bli en seger. ÖFK kändes lite gedignare och Nordic hade mest Jawla, men efter ÖFK:s ledningsmål, som inte då var helt motiverat utifrån spelet, så skedde, som jag ser det, en scenförändring. Nordic utvecklade mer ett snabbt lagspel, och litade inte bara på Jawlas snabbhet, som i sig var imponerande. En spelare vi hade behövt i ÖFK:s rödsvarta tröja istället.

ÖFK såg sega ut i de flesta löpdueller och Nordics spelare hjälpte varandra med rörelse klart bättre än vad ÖFK:arna gjorde. Detta accentuerades än mer i andra halvlek, då det kändes som att detta skulle kunna bära iväg mot en flermålsseger för Nordic. Laget som kändes lite haltande i delar av första halvlek blev nu hyperfarliga. Delvis beroende på en ganska osynkad defensiv hos ÖFK.

Det ska dock inte falla någon skugga på ÖFK:s arbetsinsats, och jag tror att det mer var Nordics snabbhet som gjorde ÖFK mindre bra. Men tyvärr visar det på brister som eventuellt inte är så lätta att reparera. Viljan att få boll genom att snabbare röra sig mot ytor som ger bättre möjligheter att faktiskt få en boll som leder vidare framåt kan definitivt bli bättre. Mot ett lag som Nordic är det t o m helt nödvändigt.

Betygen:

Uppenberg 2 - Kändes åter osäker och kanske borde han ha kunnat styra bollen på ett annat sätt innan målet.

Qasem 2 - Egentligen ett steg framåt i den rent defensiva delen, men orutinen blir tydligare när det går snabbt. Fortfarande dock en spelare som kan bli väldigt betydelsefull, men jag tjurar på med att vilja se honom högre upp i banan.

Vidgren 3 - Gör ett ok jobb och slår riktigt bra bollar framåt när det behövs andningspaus.

Azzi 3 - Gjorde inte någon riktigt bra match, men klarar trean med sin bestämdhet och laglojalitet.

Adjoumani 3 - Skulle ha gjort mål i första, och hade nästan därmed kunna bli en av matchhjältarna. Jobbar och sliter och finns med bra framåt.

Miljanovic 3 - Fanns mer med framåt hela vägen. Syns inte annars så mycket, vilket innebär att han inte heller gjorde allvarligare missar.

Edwards 3 - En av hans minst bra matcher i år, men jobbet för laget finns definitivt där.

Begic 3 - Ovanligt anonym, men gör inte bort sig.

Marklund 3 - Tog idag en del felbeslut, men kommer att vara bättre i nästa match.

Özkan 3 - Ett riktigt kämpamål och all credit för det. I övrigt också han slätstruken.

Delgado 2 - Nä, tillförde inte mycket.

Ayanwu 4 - Jag tycker att han tillför en tydlig trygghet, men helst än mer centralt i backlinjen.

Stensrud 3 - Fortsätter äntligen att passa när han så ska göra, men verkar nästan klumpig ibland ikväll.

Vi ska som sagt vara glada för poängen, vilken gör fortsättningen väldigt spännande. Det finns en uppryckning att göra i flera avseenden, och i allt utom möjligen snabbheten vet jag att kapaciteten finns för det. Jag tjatar om rörelsen utan boll, initiativ att snabbt föra bollen framåt och bättre utnyttjande av inkast och frisparkar på avstånd från motståndarmålet. Jag skulle vilja se Navassardian starta en match, jag skulle vilja se Qasem högre upp och Ayanwu är en självklar startspelare för mig. Kanske är det dags för Griffiths att få spela en match igen. Marklund och Edwards kommer att höja sig ett snäpp i nästa match och bidra till att Ljungskile får det hett om öronen.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Erik skrev | 10 Jun 2026 - 09:30
Navassardian har väl fått starta någon match, men både han och Delgado alldeles för dålig. Hur kunde man skriva kontrakt med Delgado efter haft han på provspel under en sån lång period är ett under, visar absolut ingenting.
Stensrud är väl den som varit minst dålig av alla forwards.
5
Gäst: Ante skrev | 9 Jun 2026 - 22:17
Tycker du är för snäll mot Miljanovic.Han håller inte defensivt och framåt händer inte mycketHur många lag har han spelat i ? Två säsonger har han varit startspelare och det ” råkar” vara då han haft pappa som tränare . Samma med Stensruds betyg Idag kändes han väldigt oteknisk som att bollen var en hal tvål.
15
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:03  
 

Hugo Azzi

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Melker Uppenberg Trissvinnare mot Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:14  
 

Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

I natt smäller det. Svenska Landslaget gör debut i VM med match mot Tunisien.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan  
  av Joakim Nylander | Igår - 17:42  
 

Ljungskile - ÖFK 1-1 (0-0)

Yannick Adjoumani gör 1-1

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Dec 2025 - 20:38 Från Umeå FC till GIF Sundsvall
22 Dec 2025 - 20:58 Speslchemat för Superettan nu ute
19 Dec 2025 - 15:44 Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger
19 Dec 2025 - 11:04 Simon Marklund förlänger - en viktig kugge
18 Dec 2025 - 22:33 Så här har vi det på Färöarna
18 Dec 2025 - 17:25 Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
10 Dec 2025 - 22:32 En för tidig ranking
8 Dec 2025 - 22:27 Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK
7 Dec 2025 - 21:46 Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC
6 Dec 2025 - 19:12 Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?
6 Dec 2025 - 09:43 Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
3 Dec 2025 - 22:27 ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
1 Dec 2025 - 21:50 Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något f
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan