meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK HAR ETT STARKT FÖRSVAR - BARA TRE LAG HAR SLÄPPT IN MINDRE ANTAL MÅL
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Maj 2024 - 22:55 Uppdaterad 9 Maj 2024 - 22:58

ÖFK ligger ganska dåligt till i Formtabellen men vi ska vara medvetna om att ÖFK har bara förlorat en match på de senast fem.

Målglädje efter 2-0 som blev slutresultatet vid fjolårets möte mot Brage på Jämtkraft Arena Foto: Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s form är för närvarande ganska god, men den kunde har varit bättre, men de många skadorna har givetvis inverkat på resultaten. ÖFK har spelat utan forward i flera matcher. Alla förstår att det hemmar målskyttet.

Vi ska ändå vara medvetna om att ÖFK har bara förlorat en match på de senast fem. De tre sista matcherna har slutat oavgjort och med lite tur har det lika gärna kunnat vara ett par vinster. Exempelvis i senaste matchen mot Örebro då motståndarna fick en straff i slutminuterna.

En annan sak som är värt att notera är att att ÖFK har ett starkt försvar. Trots tabelläget, så är det bara tre lag som släppt in mindre antal mål än ÖFK. Topplagen Landskrona och har släppt in två respektive ett mål mindre.

Det är viktigt att ÖFK har ett starkt försvar. Då kan man bygga framåt med ett bra mittfält och bra forwards.

Däremot är det i antalet gjorda mål som de brister för ÖFK. Det är något som måste förbättras. ÖFK skjuter för sällan mot mål, och skjuter man inte blir det inte heller något mål. Det är en självklarhet. Det fanns dock en ljusning i matchen mot Örebro senast. Skotten och chanserna var flera än tidigare. Michael Oluwayemi var föredömlig när han avlossade två skott från distans varav ett tog i ribban och bollen studsade ut.

På söndag möter ÖFK dalalaget Brage på bortaplan. Brage ligger bättre till än ÖFK i formtabellen. De ligger femma och ÖFK elva.

Brage har spelat stabilt i seriens inledning. De förlorade dock lite överraskande mot Örebro, men kom sedan igen mot Sandviken.

Under sista tiden har deras spel i visa matcher inte fungerat som de kan förvänta sig. Det är något som jag tyckt mig ha lagt märke till i ett par matcher. När man möter ÖFK måste deras spel fungera bra. Vi vet vad ÖFK går för.

Brage är ett lag som man kan räkna som en av seriefavoriterna. De har en bra förmåga att göra mål och de är ofta effektiva. De har flera skickliga målskyttar som vet hur man placerar bollen i mål.

Vi får räkna med att matchen mot Brage blir den svåraste matchen för ÖFK i år.

Lycka till ÖFK! Vi ger oss aldrig.

Formtabell

1 Landskrona BoIS 5 3 2 0 7:3 4 11 D W D W W
2 Utsiktens BK 5 2 2 1 6:3 3 8 D D W L W
3 Östers IF 5 2 2 1 6:4 2 8 W W L D D
4 Degerfors IF 5 2 2 1 8:7 1 8 W D W D L
5 IK Brage 5 2 2 1 6:5 1 8 D W D L W
6 IK Oddevold IK 5 2 2 1 4:3 1 8 D L W D W
7 Örebro SK 5 2 1 2 7:7 0 7 L L W W D
8 Sandvikens IF 5 2 1 2 5:5 0 7 W L W D L
9 Trelleborgs FF 5 2 1 2 3:3 0 7 L W L D W
10 Helsingborgs IF 5 1 3 1 4:4 0 6 D D L D W
11 Östersunds FK 5 1 3 1 3:4 -1 6 W L D D D
12 Skövde AIK 5 1 2 2 3:7 -4 5 D L W D L
13 Gefle IF 5 0 4 1 5:6 -1 4 D D L D D
14 Varbergs BoIS 5 1 1 3 5:7 -2 4 L W L D L
15 GIF Sundsvall 5 1 1 3 4:6 -2 4 L W L D L
16 Örgryte IS 5 0 3 2 4:6 -2 3 D L D D L

Serietabell

Landskrona BoIS6814
Utsikten6411
IK Brage6211
IK Oddevold6211
Östers IF629
Degerfors IF619
Helsingborgs IF619
Skövde AIK6-38
Örebro6-17
GIF Sundsvall6-17
Trelleborgs FF6-17
Sandvikens IF6-47
Östersund6-26
Gefle IF FF6-24
Varbergs BoIS FC6-34
Örgryte IS Fotboll6-33
 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 10 Maj 2024 - 18:02
Håller med, man vinner inga matcher med ett defensivt tänk. Men det är lite typiskt svenskt, hängslen och livrem, nej, full fart framåt, anfalla med många spelare.
3
Gäst: Mål skrev | 10 Maj 2024 - 11:38
Man måste göra mål för att vinna fotbollsmatcher och ta 3 poäng
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv