meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

BÅDE POSITIVT OCH NEGATIVT INFÖR SERIESTARTEN
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Mar 2023 - 14:25 

Ytterligare två matcher spelade med blandade insatser och tyvärr några besvärliga skador.

Bara en dryg vecka kvar inför den väldigt spännande seriepremiären mot GAIS. Jag ser fram emot att vara på läktaren och hoppas på en riktigt bra insats. Jag har bara sett sammandrag från matcherna mot Levanger och Norrköping, och visst ska det finnas visst missnöje med den första, men ett oavgjort resultat mot ett allsvenskt lag är naturligtvis väldigt bra. Försvarsspelet verkar sitta betydligt bättre än vid samma tid förra året, trots att skadan på Novak naturligtvis oroar. Jag hoppas på att Ghanoum får chansen att visa vad han går för som ersättare, men till del är det kanske en chansning. Mazur har en riktigt bra högstanivå, och nu när han blir extra viktig så hoppas jag att han också kan hålla den nivån redan från start. Outtaras skada är naturligtvis tråkig, men Adjoumani håller god superettaklass. Mittfältet ser alltmer lovande ut, och jag tror att det kommer att fungera bra mot GAIS, med Brendon lite som ankare. Däremot tycker jag inte att han ska slå 95% av alla frisparkar. ÖFK bör göra sig så svårlästa som möjligt.

Anfallsspelet får en hel del kritik, och visst vill vi se mål, men det är definitivt inte bara anfallarna som ska stå för dem. Våga fyll på med spelare när vi väl når straffområdet, och håll ner skotten. Vi har sett att bollen kan studsa rätt även för ÖFK ibland. Och naturligtvis kommer det att släppa även för våra anfallare, men ingen av dem är självklar startspelare. Låt även t ex Karlsson-Grach starta vid några tillfällen.

Det märks nu att ÖFK med VD Peja i spetsen verkligen satsar på att få publiken till arenan, med bl a öppen restaurang redan första matchen, och jag hoppas verkligen att de lyckas. Fortfarande är väl konkurrensen med fjällen tydlig, men de idrottsintresserade jämtarna ska förhoppningsvis vara tillräckligt nyfikna för att ge årets upplaga en chans. Bra sedan att det blir en hemmamatcher på en vardagskväll.

Jag var för första gången någonsin på ett ÖFK-årsmöte för ett par veckor sedan, och det var på vissa sätt en upplevelse. Rejäl kritik riktades från ett håll mot VD, styrelser och revisorer, och jag noterade att kritiken möttes respektfullt och med seriösa försök till förklaringar. Men det blir något jag får återkomma till vid ett annat tillfälle.

Nu håller vi tummarna för att vi får se en trevlig upptakt på säsongen och en spännande fortsättning som håller intresset på topp för de rödsvarta!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:00  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Sporrong går till seriekonkurrent  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  övergång  
  av surjämte | Igår - 11:25  
 

Brage värvar Sporrong

 
  Läs mer...  
 


 
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 28 Jan 2026 - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Jul 2025 - 20:01 Många spelare i ÖFK fick höga poäng mot Falkenberg
20 Jul 2025 - 15:58 ÖFK vann träningsmatch mot IFK Östersund
20 Jul 2025 - 12:38 Bildspel ÖFK - Falkenberg 3-1
20 Jul 2025 - 12:17 Ytterforwarden Chovanie Amatkarijo återvänder till Östersund
19 Jul 2025 - 21:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 3-1 (1-0)
19 Jul 2025 - 18:14 Matchens prestation
19 Jul 2025 - 17:57 Väldigt sköna tre poäng
19 Jul 2025 - 17:36 Matchens överraskning
19 Jul 2025 - 14:03 Startelvan i eftermiddag mot Falkenbergs FF
19 Jul 2025 - 09:30 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
18 Jul 2025 - 21:06 Rapport från träningen
18 Jul 2025 - 16:00 Vi minns: Jonas Desai från ÖFK och fotbollz.se till Dagens N
17 Jul 2025 - 13:46 En spelare från div 3 har imponerat mest i Falkenberg - pass
16 Jul 2025 - 13:55 Max Croon ny målvakt klar för ÖFK - Fortsätter samarbetet me
14 Jul 2025 - 22:41 ÖFK måste börja vinna igen - det går bra att börja på lördag
13 Jul 2025 - 15:50 Matchreferat Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK
13 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag
12 Jul 2025 - 18:01 Målvakten Frank Stople lämnar ÖFK
11 Jul 2025 - 16:39 En guldgruva att ösa ur - aldrig har så många tränat
10 Jul 2025 - 10:34 ÖFK har återstartat träningen - Det finns anledning att tro