meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SUPPORTERKULTURERNA INOM FOTBOLL
av Lars Larsson
Publicerad 20 Jun 2025 - 10:24 Uppdaterad 20 Jun 2025 - 10:33

Alla supportrar samlas runt fotbollen av samma anledning, gemenskap, lojalitet och inte minst kärleken till det egna laget. Fotboll är för många en konstant faktor i en fragmentiserad värld, enligt forskaren Aage Radmann, och supportrarna ser sig ibland som fotbollsklubbarnas kärna: spelare och tränare kommer och går, men supportrarna består. Supporter är en person som stöder en organisations verksamhet utan att direkt vara en del av den. Begreppet förknippas ofta med någon som har ett stort engagemang för en idrottsförening. En organiserad grupp med supportrar som är hängivna som lag kallas ofta supporterklubb.” Källa: Wikipedia

Tyvärr tar sig engagemanget ibland obehagliga uttryck. Vi har i Sverige stundtals problem med hur supportrar beter sig. Maskerade (ibland) tänder de bengaler, kastar bangers, kastar föremål på domare och spelare samt startar slagsmål sinsemellan. Sådant hör absolut inte hemma på en fotbollsarena.

Jag drar mig däremot med glädje till minnes ÖFK:s matcher i Europa League 2017-2018. Jag såg nästan alla matcher på plats. Såväl hemma som borta. I Bilbao var det cirka 600 ÖFK supporters. I Berlin 2000 och i London över 5000. Mig veterligt inträffade inte en enda allvarlig incident. Polischefen i Bilbao lär till och med ha skickat ett meddelande till polisen i Östersund om vilka fantastiskt trevliga supportrar ÖFK har. I hemmamatchen mot Arsenal cirka 8.500 inlösta. Under den allsvenska tiden var publiksnittet runt 6.000. Vad jag minns så förekom det inga allvarliga incidenter över huvudtaget. Inte då, inte senare och inte nu.

I de allsvenska matcherna då och nu kan det däremot bli stökigt. Särskilt i Stockholmsderbyna. Jag har bekanta som är genuina supportrar till sina lag, men derbyna går de inte på pga risken för bråk och stök.

Att besöka en fotbollsmatch skall vara en positiv emotionell upplevelse. Bråk och stök skall bort. Hur är dock den stora frågan. En sak jag tycker mig notera är att medelåldern på ÖFK:s supportrar synes vara högre relativt de flesta klubbarnas diton. Rätt eller fel. Jag vet egentligen inte om det objektivt förhåller sig så.

En mänsklig hjärna anses fullt utvecklad i 27-årsåldern vad avser konsekvensanalys. Så uttrycket ungdomligt oförstånd har faktiskt sin grund i forskning. Studerar vi supportrar som beter sig på ett oacceptabelt vis tenderar deras ålder knappast vara i närheten av pensionsåldern, utan istället tenderar den vara nära ungdomlig ålder.

En klubbchef i en svensk elitklubb uttryckte att en tydligare konsekvens vid supportrars misskötsel borde vara att låta den klubben få poängavdrag. Detta blir då en påtaglig och allmänt känd konsekvens, som dessutom lever över tid och som rimligtvis borde leda till att andra supportrar och klubben i sig, tar krafttag mot huliganerna. Kanske något att ta till sig.

Vad jag däremot har konstaterat, över tid, är att incidenter av det slag jag ovan nämner inte förekommer bland ÖFK supporters. Vare sig vid hemma eller bortamatcher. Det gläder mitt hjärta. Låt oss hoppas att det består, men det gör sig knappast självt. ÖFK som klubb måste aktivt arbeta så att dåliga beteenden inte uppstår. Det vet jag dock att klubben gör. En annan sak som har stor betydelse är spelarnas ständiga beröm över ÖFK:s supportrar. Det skapar en psykologisk positiv förväntan och stolthet. Förutsättningarna ur detta perspektiv är alltså mycket goda, för att ett besök på Jämtkraft Arena skall bli en positiv upplevelse.


 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mina lite sena nyårskonstateranden  
  av Lars Larsson | Igår - 17:37  
   
  Läs mer...  
 


 
  Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:35  
 

Löpstark och målfarlig forward provtänar med ÖFK. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg  
  av Martin Nylander | Igår - 13:24  
 

Enligt Borås tidning säljer Elfsborg en av sina fyra målvakter. Melker Uppenberg lämnar för ett längre kontrakt med ÖFK.

 
  Läs mer...  
 


 
  Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:56  
 

Emil Özkan Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Jun 2025 - 23:36 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
27 Jun 2025 - 22:14 ÖFK förlänger med Christian Enemark - 'Jag är glad'
27 Jun 2025 - 17:19 Rapport från träningen - Nu finns inget att skylla på, allt
27 Jun 2025 - 11:06 Följ norrlandsderbyt GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollz.se
26 Jun 2025 - 15:08 ÖFK får stor summa pengar från sponsorn Unibet
25 Jun 2025 - 20:56 ÖFK - vässa kanterna och tänk på överraskningsmomentet i nor
24 Jun 2025 - 16:31 Nebiyou Perry - Trissvinnare för andra gången i följd
24 Jun 2025 - 16:06 Träningstider ÖFK denna vecka
23 Jun 2025 - 13:52 Höga poäng till ÖFK:s spelare -
22 Jun 2025 - 19:11 Matchreferat ÖFK saknade effektiviteten mot Utsikten- andra förlusten i r
22 Jun 2025 - 18:51 Matchens prestation
22 Jun 2025 - 18:48 Matchens överraskning
22 Jun 2025 - 17:57 Såg inte så roligt ut
22 Jun 2025 - 14:05 Startelvan klar
21 Jun 2025 - 22:24 Följ Utsikten - ÖFK via fotbollz.se
21 Jun 2025 - 22:20 Inför matchen: Utsiktens BK - ÖFK
21 Jun 2025 - 21:33 Rapport från träningen - När de skadade är tillbaka blir trä
21 Jun 2025 - 17:35 Det här vet vi också om Utsikten
19 Jun 2025 - 17:19 Detta är Utsikten BK - Ingen förlust på nio matcher
18 Jun 2025 - 22:00 Det är nu officiellt klart att Adam Ingi Benediktsson lämnar
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst