meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ UPPSTOD RIVALITETEN MELLAN GIF OCH ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 28 Jun 2025 - 10:13 Uppdaterad 28 Jun 2025 - 13:41

”Norrland Elit Fotboll” – så kallades intresseföreningen som presenterades i januari 2012, för att tillsammans utveckla den norrländska fotbollen.

Klubbarna som ingick i NEF var GIF Sundsvall, Östersunds FK, Umeå FC, IFK Luleå, Anundsjö IF och Hudiksvalls FF.

Spola tiden framåt 13 år och ”samarbete” är inte det ord som klingar bekant mellan de två förstnämnda klubbarna i raden. Tvärtom handlar det numera om rivalitet.

Men att klubbarna då samarbetade var inte märkvärdigt. GIF Sundsvall var nykomling i Allsvenskan, Östersund nykomling i division 1.

– Sundsvall har ju haft både IFK och GIF, men Östersund hade egentligen aldrig haft lag på den här nivån. Vi var med och försökte skapa förutsättningarna i Norrland. Vi lånade ju även ut spelare till dem i deras begynnelse, för att vi ville få fram ytterligare elitlag här i Norrland, säger GIF Sundsvalls före detta sportchef Urban Hagblom.

– För min personliga del – som jag nog delar med många – tyckte jag först att det var lite kul när de gick upp i Superettan. Ett till Norrlandslag och sådär, säger Mats Jonsson, dåvarande ordförande i supporterföreningen Patronerna.

– Från början var det mer som när vi mötte Gefle, som aldrig blivit på samma sätt som med Östersund. Det körde vi ju lite på skoj i början. Det ritades affischer när Giffen slet storsjöodjuret i stycken och sådant där, haha. Så i början var det mer glimten i ögat.

Från det kom det dock att spinna vidare till just rivalitet. Enligt Mats Jonsson i samband med att ÖFK gjorde GIF sällskap i Allsvenskan, 2016. Och framför allt på grund av en specifik person.

– Det som ganska snabbt fick det att förändras var Daniel Kindberg och hans uttalanden, att vi inte alls var på deras nivå och så, säger Jonsson.

– Jag minns att han inför första derbyt i Allsvenskan gick ut och sa att de var helt överlägsna oss när det gällde allt.

– Så som jag upplever det var det Daniel Kindbergs kaxighet och utdömanden av oss som startade upp att man ogillade dem mer. Och sedan blev det inte bättre när fifflandet kom fram i ljuset. Nu är han ju friad, men det betyder inte att han är oskyldig.

En som mött ÖFK i flera olika roller är Joel Cedergren.

– Jag vet inte hur stor del han har i det, men ”Kindberg är kriminell” – det hör jag ju till och med ungdomsspelare i Giffarna nynna på. Så den låten finns ju där, säger han med ett skratt.

GIF Sundsvalls sportchef berättar att han som spelare knappt tänkte på att ÖFK fanns, innan han sedermera kom att stöta på dem som tränare när rivaliteten uppstod.

– De blev ju väldigt uppskrivna, den där svängen när Graham Potter tränade dem. Det var då det blev som starkast. Det blev en snackis i Fotbollssverige om hur de spelade fotboll och det blev en kamp om vem som var bäst i Norrland. Om det fanns en eld på brasan innan dess så blev det i alla fall att det blossade upp ordentligt då, säger Cedergren.

Sportchefen tror att ÖFK:s upptagna kamp om den norrländska tronen bidrog till rivaliteten.

– Vi var självklart störst här och så kommer någon upp och utmanar oss i det. Jag tänker att man sluter sig och blir ännu starkare när det blir ett ”dem”. Då blir ”vi” starkare, säger Cedergren.

Han tycker även att rivaliteten är något positivt för dem, liksom för ÖFK.

– Läktarna fylls de matcherna, det blir väldig stämning och det betyder mycket för båda lagen. Det bygger ett intresse som, förhoppningsvis, även gör att vi får mer folk även till andra matcher.

GIF-ikonen Linus Hallenius är inne på samma spår.

– Rivaliteten grundades väl egentligen ett par år innan jag kom hem, men jag fick ju vara med och uppleva det i Allsvenskan. Det är väldigt roligt att den rivaliteten har byggts upp, för det är bra för båda klubbarna att den finns. Det drar ett intresse, det skapar en nerv och är roliga matcher att spela, säger Hallenius.

Vad tror du att rivaliteten grundar sig i?

– Jag kan väl tänka mig att den stora anledningen är att de kom lite från ingenstans och gjorde det jävligt bra. Sedan finns det kanske någon sorts grundrivalitet mellan Medelpad och Jämtland som är äldre än vad vi är, som går längre tillbaks i historien. Det var väl på gång att bli någon form av derby mot Gefle en gång i tiden, men det blev inte samma sak.

Joel Cedergren och Urban Hagblom resonerar i liknande banor.


Citat från Sundsvall-Tidning



 
 
2 Kommentarer:
Gäst: AndersT skrev | 28 Jun 2025 - 16:21
Helt rätt men nu är du lite dåligt påläst. Han är fälld i tingsrätten och så länge inte hovrätten har tagit upp överklagan och fattat ett annat beslut så är han att betraktas som skyldig.
1
Gäst: surjämte skrev | 28 Jun 2025 - 11:15
är han friad så är han oskyldig
så fungerar lagen
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget  
  av Martin Nylander | Idag - 15:28  
 

ÖFK spelare Osman Haroum Abdelrahman är uttagen till P16/10-landslagets januariläger på Bosön den 27-29 Januari, Grattis!

 
 


 
  Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första trängningen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:28  
   
  Läs mer...  
 


 
  Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:02  
 

Dennis Widgren. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Mina lite sena nyårskonstateranden  
  av Lars Larsson | Igår - 17:37  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Jun 2025 - 10:24 Supporterkulturerna inom fotboll
19 Jun 2025 - 17:19 Detta är Utsikten BK - Ingen förlust på nio matcher
18 Jun 2025 - 22:00 Det är nu officiellt klart att Adam Ingi Benediktsson lämnar
18 Jun 2025 - 18:58 Nebiyou Perry bäst på plan mot Oddevold - blev Trissvinnare
18 Jun 2025 - 10:42 Nebiyou Perry uppmärksammad igen - uttagen till veckans lag
16 Jun 2025 - 22:14 Utgående kontrakt vid årsskiftet för sju spelare i ÖFK- även
16 Jun 2025 - 22:10 Träningstider ÖFK denna vecka
15 Jun 2025 - 16:41 Bildkavalkad från ÖFK- Oddevold 1-3
15 Jun 2025 - 14:53 Nebiyou Perry player of the match ÖFK - Oddevold
15 Jun 2025 - 13:43 Om Nebiyou Perry
14 Jun 2025 - 22:16 Noll poäng trots bitvis bra spel
14 Jun 2025 - 20:08 Matchreferat FÖRLUST MOT ODDEVOLD - ÖFK TAPPAR I TABELLEN
14 Jun 2025 - 19:35 Matchens prestation
14 Jun 2025 - 17:15 Matchens överraskning
14 Jun 2025 - 14:09 Startelvan i eftermiddag
13 Jun 2025 - 20:39 Rapport från träningen - allt känns bra
13 Jun 2025 - 11:46 Kalipha Jawla tillbaka i ÖFK
11 Jun 2025 - 22:38 Glädjens kväll för Ken Sema - Vi gladdes med honom
11 Jun 2025 - 16:07 Väskförbudet på fotbollsmatcher avskaffas
11 Jun 2025 - 15:21 Oväntade förbättringar av skadorna i ÖFK. - rapport från går
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst