meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TANKAR INFÖR ÖREBRO SK - ÖFK
av Martin Nylander
Publicerad 9 Sep 2025 - 13:14 

Krönika av Martin Nylander. Foto: Privat

På lördag väntar bortamatch mot Örebro SK. Jag har sett huvuddelen av ÖSK matcher denna säsong och laget borde inte ligga sist som man nu gör. Under sommaren har man dessutom fyllt på med flera etablerade spelare såsom Ojryynski (målvakt), John Stenberg (mittback), Baffoe (mittback), Simon Amin (mittfältare) och Ahmed Yasin (anfallare). Trots få likheter mellan vårens startelva och höstens dito kommer ändå inte resultaten. Kvalitén på målvakterna har varit det stora problemet under våren samtidigt som man släppt in på tok för enkla och förmånga mål på fasta situationer. Detta har gjort laget ängsliga och osäkra defensivt och det tror jag är orsaken till att man nu ligger sist, känslan är att dessa problem kvarstår trots att halva laget är utbytt.

ÖSK väntar på sin första seger och den kommer att komma, frågan är när. Det är nio matcher, och därmed 27 poäng, kvar att spela om. Samtidigt har man i nuläget nio poäng upp till kvalstrecket vilket inte är någon omöjlighet, men vinsterna måste komma med start på lördag. Med det sagt kan ni såklart lista ut att allt annat än tre poäng mot ÖFK på lördag är en besvikelse. ÖFK kommer att möta ett lag under stark press och som kommer att ge 110%. Det kommer att bli jobbig match med mycket kamp för ÖFK.

För ÖFK gäller att inte spela naivt i försvaret. ÖFK ska nyttja det faktum att ÖSK är ängsliga och osäkra defensivt. Kommer ihåg att jag inför ÖFK match i våras skrev att man skulle avsluta, avsluta, avsluta... i alla omöjliga lägen. Tror ÖFK hade 13 avslut redan i första halvlek. Det var rätt medicin då och är det också på lördag. ÖSK har i Ahmed Yasin fått in en mycket duktig anfallare och som gärna utmanar, han är även duktig i omställningsspelet. Även om ÖFK har viljan att komma till avslut måste man säkerställa att ÖSK inte tillåts ställa om snabbt. Därmed sagt att ÖFK behöver vara noggranna och inte tappa boll.

Till sist börjar serien att gå in i sitt slutskede, varje poäng är viktig. Efter matchen hoppas jag därför att vi kan konstatera att ÖFK var bäst när det gällde, att ÖFK spelarnas kollektiva vilja och arbetsinsats överglänste ÖSK dito och därmed bidrog till tre välbehövliga poäng hem till Jämtland.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Senaste nytt om skador m.m. inför Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:02  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 15:26  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Åsikter om ÖFK:s startelva  
  av Rutte | 23 Apr 2026 - 15:18  
 

Fotbollz.se gör ibland artiklar hämtade från forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  I går kunde vi glädjas åt tre före detta ÖFK:are  
  av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 11:22  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
24 Aug 2025 - 12:09 Startelvan mot Varberg
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
22 Aug 2025 - 14:54 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i
20 Aug 2025 - 20:39 Betraktelse efter ÖFK:s cupmatch mot Täby FK.
20 Aug 2025 - 14:48 Segt för ÖFK men två andra Superettanlag hade det värre
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Matchreferat Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande
19 Aug 2025 - 17:43 Startelvan mot Täby
19 Aug 2025 - 17:10 Tidigare Djurgårdslånet i ÖFK- Kalipha Jawla till Utsikten
19 Aug 2025 - 15:41 Ett tankeexpriment
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
18 Aug 2025 - 17:48 Nebiyou Perry bäst av ÖFK:s spelare mot GIF Sundsvall
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 17:04 Bildkollage från ÖFK -GIF Sundsvall
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst