meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TROTJÄNAREN BENGT UNO 'WÅFFLAN' NILSSON HAR GJORT SITT I ÖFK EFTER HELA 18 ÅR I KLUBBEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2022 - 18:29 Uppdaterad 20 Nov 2022 - 18:49

Bengt Uno "Väfflan" Nilsson. Foto. Haldo Jonsson

Den som har varit med längst som ledare i ÖFK är Bengt Uno” Våfflan" Nilsson. Han kom redan 2004 till ÖFK som materialare/lagledare. Nu slutar han vid 70- års ålder i klubben som Mittmedia var först att meddela.

Det kommer att bli tomt efter honom på arenan. Det tror jag alla kan instämma i. Han har varit som en hustomte som spridit trevnad omring sig och han haft ett ord till övers för många.

Jag antar, att det finns en hel del vemod i hans sinne att lämna sina grabbar efter hela 18 år. Troligen kommer han sedan han pensionerat sig, efter en tid att att göra några besök i omklädningsrummet för att igen träffa sina grabbar.

Våfflan började i Tandsbyns IF vid 16- års ålder och sedan har det blivit mycket fotboll för honom.

Våfflan tog över sysslan i ÖFK efter Anders Bitén som slutade i ÖFK och som flyttade till Stockholm där han nu är materialare i Hammarby.

Det var Våfflans arbetskompis på företaget Huskvarna, Tord Persson, målvaktstränare i ÖFK, som tipsade ÖFK om att Bengt Uno Nilsson var en lämplig person. Då spelade ÖFK i div 2 Norrland. Våfflan sa ja och därefter har han tills nu varit ÖFK trogen. Det blev en fullträff.

Våfflan Nilsson har varit med så länge så det känns som att han blivit något av Mr. ÖFK, som mer än många andra förknippas med ÖFK:s innersta krets.

Mest har han jobbat som materialare, men han var även en period vaktmästare på Jämtkraft Arena då arenan ägdes av ÖFK. Vid sidan om skötte han då sin tjänst som materialare.

Ingen behöver tvivlapå att Våfflan inte trivts med sitt jobb och med laget och ledarna och de har trivts med honom. Alla har tyckt om honom. Han har varit som en far för många spelare och man kommer säkert att känna saknad efter honom.

Våfflan är en person med glimten i ögat och som gärna "slår käft" med andra och knappas någon kommer undan.

Han har fått uppleva div 2 Norra, div 1 Norra, Superettan, Allsvenskan, seger i Svenska cupen och spel i Europa League med ÖFK.

Han känner alla spelare och tränare sedan 2004. Det är stort. Det har varit många intressanta spelarprofiler i ÖFK.

Bland tränarna är det bland andra Graham Potter, Ian Burchnall, Lee Makel, Karl-Gunnar Björklund, Neil Mc Donald, Stefen Regebro, Ulf Kvarnlöf, Amir Azrafshan, Per Roar Hansen och slutligen Magnus Powell.

Han hade även en framträdande roll i ÖFK:s kultursatsning. Här hyllas Våfflan av spelaren i ÖFK Tom Pettersson på Storsjöteatern då ÖFK inför stor publik framförde sin kultursatsning. Lyssna här

- Jag är glad att jag fått vara med om denna fantastiska framgångsperiod i ÖFK. Fortfarande är jag lika inspirerad. Fram gångarna har gjort att det blivit mer arbete, men det tar jag gärna. När jag började var det bara tränaren som var heltidsanställd och mycket sköttes på ideell basis. Nu är de annorlunda. Då hade vi ett långt uppehåll mellan säsongerna. Nu har de nästan växt ihop, sa Våfflan vid en intervju tidigare i fotbollz.se

Varför har han fått smeknamnet "Våfflan"? Det kan man fråga sig. Gillar han våfflor? Det kanske han gör, men smeknamnet Våfflan kommer från när han i tidiga år spelade ishockey. Han var målvakt och la sin stora näve som en våffla över pucken och avstyrde ett anfall. Sedan dess har han fått heta Våfflan.

Säger man hans rätta namn Bengt Uno är det ingen som vet vem han är. Alla känner Våfflan men ingen till känner Bengt Uno.

Våfflan kommer att bli saknad av många nu när han inte längre kommer att finnas på arenan. En profil och trotjänare har slutat.

Nu blir det Moubarak Abdallah som ska efterträda Våfflan Han är en person som redan en tid funnits i ÖFK. Han är upplärd av Våfflan och det är ingen dålig läromästare han haft.

Tack Våfflan för alla åren i ÖFK!

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Roy i Rovers FC skrev | 20 Nov 2022 - 20:39
Tusen tack! 🙏
1
Gäst: Andreas skrev | 20 Nov 2022 - 19:05
Det är väl plättan som tagit över efter Vofflan då 😂😂👍
2
Gäst: Andreas skrev | 20 Nov 2022 - 19:05
Det är väl plättan som tagit över efter Vofflan då 😂😂👍
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:58  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:51  
 

Mål av provspelaren och Spanjoren Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot Levanger  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:04  
 

Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Michael Oluwayemi, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena  
  av Haldo Jonsson | 30 Jan 2026 - 15:00  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
26 Dec 2025 - 13:48 Fortfarande stora hål i ÖFK:s lagbygge
26 Dec 2025 - 13:14 En centertank i nyårspresent till ÖFK?
23 Dec 2025 - 20:38 Från Umeå FC till GIF Sundsvall
22 Dec 2025 - 20:58 Speslchemat för Superettan nu ute
19 Dec 2025 - 15:44 Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger
19 Dec 2025 - 11:04 Simon Marklund förlänger - en viktig kugge
18 Dec 2025 - 22:33 Så här har vi det på Färöarna
18 Dec 2025 - 17:25 Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
10 Dec 2025 - 22:32 En för tidig ranking
8 Dec 2025 - 22:27 Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK
7 Dec 2025 - 21:46 Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC