meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

EKONOMISKA SATSNINGEN PÅ ÖFK FORTSÄTTER -MILJONERNA I HAMN
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Nov 2022 - 10:33 Uppdaterad 21 Nov 2022 - 10:55

Jan Oscarson, ordförande för investeringsbolaget meddelar nu att bolaget tillskjuter ytterligare 8 miljoner kronor för att stötta Östersunds FK finansiellt

Jag känner stor tillförsikt säger Tom Pripp, ordförande för Östersunds FK Elitfotboll

.

Detta ett stort steg som tagits för att göra det möjligt för ÖFK att klara elitlicensen för nästa säsong. I och med detta utökas trovärdigheten för att ÖFK ska att kunna klara finanserna för nästa säsong. Det är en styrka att ÖFK nu kan påvisa att man fortfarande har investerare som tror på ÖFK att man kan ta fram det vid sammanträdet med Licensnämnden i dag. Fotbollz.se har tidigare skrivit en artikel om investerarnas stora betydelse för ÖFK. Nu styrks den uppfattningen ytterligare.

- Jag känner stor tillförsikt säger Tom Pripp, ordförande för Östersunds FK Elitfotboll


– Engagemanget och stödet vi har sett från allmänheten, där staden brinner för elitfotbollen har varit betydande. Uppslutningen från supportrar, men också från sponsorer visar att elitfotbollen i högsta grad lever i staden Östersund. En minst lika viktig del är att ungdomsakademin får en fortsatt målbild i form utav A-laget, där ungdomar kan fortsätta utvecklas inom föreningen och sträva efter att ta sig till klubbens högsta nivå. Vi har idag lämnat besked till Östersunds FK att vi kommer stödja bolaget med ett aktieägartillskott, och ser positivt på utvecklingen, säger Jan Oscarson till ÖFK.


Mötet med Licensnämnden genomförs idag måndag den 21 november där styrelserepresentanter i Östersunds FK Elitfotboll AB kommer närvara. På mötet kommer det lyftas fram att klubben kommer ha förutsättningar för driften det kommande året.

– Jag är överväldigad över det gensvar vi fått. ÖFK är en underdog, mot alla odds klarade vi kvalspelet och nu att samla in 10 miljoner kronor på bara en vecka är helt otroligt. Vi har gjort allt som är möjligt för oss inför licensnämndens prövning, och jag känner stor tillförsikt säger Tom Pripp, ordförande för Östersunds FK Elitfotboll AB.


Föregående vecka påbörjades arbetet med att genomföra de sista byggstenarna för att lägga fram en handlingsplan till Svenska Fotbollsförbundets licensnämnd. En betydande del i denna handlingsplan är att påvisa en stärkt ekonomi för fortsatt drift under 2023. Arbetet har inneburit en kampanj utåt för privatpersoner och sponsorer där en swishkampanj givit över en miljon kronor. Dessutom har sponsorer i form utav utfästelser garanterat sponsring utöver det ordinarie på över en miljon kronor. Under arbetets gång har dessutom samtal med Östersunds Transferintressenter AB pågått för tillskjuta ytterligare aktieägarkapital.



 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Ecke skrev | 21 Nov 2022 - 13:58
Tycker ledningen i ÖFK förtjänar en enorm eloge också. Det har inte varit någon dans på rosor att "ärva" ÖFK och den organisationen. Ex de spelarkontrakt och köp som gjordes under framförallt 2019 (som alla vet att DK styrde över även om han inte stod som ansvarig på papperet). Nuvarande ledningen har aldrig fått en chans att faktiskt anpassa kostymen men nu börjar det faktiskt ljusna där de kan göra rimliga budgetar och inte spelarsigneringar och löner som springer iväg.

Själv tycker jag detta känns som den riktiga "nystarten" där det nya ÖFK får formas. Själv har jag inget behov av en pionjär som skriver "ut i Europa" utan jag tycker att de bli ett stabilt elitfotbollslag är en mer rimlig ambition.

Så Tom Pripp skall ha en stor eloge som stannade kvar i styrelsen och faktiskt tagit sig an denna utmaning trots han egentligen inte alls är fotbollsintresserad och inte heller vill vara ordförande. Tror också vår ordförande i föreningen (Rickard) kan göra goda ting, men han bör synas lite mer än vad han gjort hitintills.

Magnus och Stefan har gjort ett hästjobb under hösten och det bugar jag också för!

Tack!
32
Gäst: Japp skrev | 21 Nov 2022 - 11:45
Kommande år blir det säsongskort!
27
Gäst: Flatte skrev | 21 Nov 2022 - 11:07
När släpps säsongs korten ?
Kommer att köpa2st i år igen.
Häng på
31
 
Sök på fotbollz.se
   
  På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:00  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Sporrong går till seriekonkurrent  
  av Haldo Jonsson | 29 Jan 2026 - 16:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  övergång  
  av surjämte | 29 Jan 2026 - 11:25  
 

Brage värvar Sporrong

 
  Läs mer...  
 


 
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 28 Jan 2026 - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Dec 2025 - 18:18 ÖFK målvaktstränare Origi har erhållit UEFA Licens
26 Dec 2025 - 13:48 Fortfarande stora hål i ÖFK:s lagbygge
26 Dec 2025 - 13:14 En centertank i nyårspresent till ÖFK?
23 Dec 2025 - 20:38 Från Umeå FC till GIF Sundsvall
22 Dec 2025 - 20:58 Speslchemat för Superettan nu ute
19 Dec 2025 - 15:44 Målvakten Christopher Lundhall till norska Levanger
19 Dec 2025 - 11:04 Simon Marklund förlänger - en viktig kugge
18 Dec 2025 - 22:33 Så här har vi det på Färöarna
18 Dec 2025 - 17:25 Kraftig åderlåtning av ÖFK:s trupp - åtta spelare lämnar
17 Dec 2025 - 22:59 ÖFK:s fysioterapeuter efterfrågade även utomlands
17 Dec 2025 - 22:08 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
17 Dec 2025 - 11:04 Alla minns vi mittfältaren i ÖFK Fouad Bachirou - men vad gö
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
10 Dec 2025 - 22:32 En för tidig ranking
8 Dec 2025 - 22:27 Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK
7 Dec 2025 - 21:46 Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC
6 Dec 2025 - 19:12 Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?
6 Dec 2025 - 09:43 Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?