meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FORTFARANDE LITE SEGT
av Per Lagerbäck
Publicerad 21 Maj 2023 - 15:25 Uppdaterad 21 Maj 2023 - 16:03

Fortfarande lite segt från ÖFK, men dock ett steg framåt sedan Trelleborg. Och ett alldeles sagolikt mål.

Det märks att lugnet och säkerheten inte riktigt finns där just nu för ÖFK, men ändå måste laginsatsen ges godkänt. Brendons återkomst ger en stabilitet, trots att han får vara med och ta ansvar för baklängesmålet, då han tappade bollen lite för lättvindigt. Trots att det inte alls är hans bästa match, så ger hans rörelsemönster, bollsäkerhet och blick för spelet en grundtrygghet.

I första halvlek tycker jag att ÖFK tydligt visade att man är det bättre laget på plan, utan att på något sätt briljera. Andra halvlek var till största delen riktigt svag av båda lagen. ÖFK skapade dock de farligaste chanserna enligt min bedömning, och att Stolt missade sitt oattackerade friläge på Mazurs oerhört snygga passning är bara för dåligt. När han dessutom totalkapar en motståndare på ett vårdslöst sätt ska både han och ÖFK vara glada för att det inte blev rött direkt.

Om vi då lyfter fram Amatakrijo, som gör en hel del bra saker blandat med att han försvinner ur matchbilden, så går det inte att undvika att han gör ett av de vackraste mål jag sett på länge. Var det dessutom meningen, så är det riktigt stort.

De betyg jag sätter idag är åter bedömda via telefonen, så en del har jag nog missat.

Keita 3 - Bara ett aningen tveksamt ingripande på baklängesmålet hindrar en fyra.

Adjoumani 4 - Blir alltmer positivt beräknande i sina beslut, med samma frejdiga inställning som tidigare. Jag tycker att han är ett fynd, trots en del risktagningar.

Ghanoum 3 - Kändes lugn och stabil idag.

Mazur 4 - Tveksam insats vid baklängesmålet, men i övrigt riktigt bra. Ett mycket bra agerande inför och intelligent passning till Stolts friläge.

Mensiro 3 - Gör sitt jobb godkänt.

Brendon 3 - Nyttig, men inte hans bästa match.

Sporrong 3 - Inte en helgjuten insats, men godkänd.

Amatkarijo 4 - Inte en fyra spelmässigt, men målet en läckerhet.

Musolitin 3 - Blir lite irriterad på att han får ondare än han behöver, och lite blandade insatser. Svag trea.

Johnsson 2 - Kom bort lite idag.

Stolt 2 - Känns nästan snällt, utifrån det jag skrivit ovan.

Österholm 3 - Kanske t o m lite lågt, då jag tycker han gör mycket rätt idag.

Karlsson Grach 2 - Kom inte in i spelet.

Kabuye 2 - Kom inte heller in i spelet, men jag ser honom gärna från start på en offensiv plats mot Utsikten.

Totalt sett är dock ÖFK:s start på säsongen riktigt, riktigt bra. Vi måste räkna med en del sämre matcher, och bara en förlust efter åtta omgångar med fem bortamatcher är faktiskt imponerande. Utsikten (h), Brage (b), Västerås (h) och Örgryte (h) är de matcher som återstår innan en månads uppehåll på matchandet. Alltså tre av fyra hemma. Det skulle kunna se fantastiskt bra ut i tabellen 11/6, men vi ska också vara medvetna om att det bara är fyra poäng ner till negativ kvalplats. Jag ser dock inget som pekar mot att ÖFK ska tappa sin nivå ytterligare, och absolut inte sämre än de två senaste. Jag tror att dessa två matcher mot Trelleborg och AFC kommer att kommas ihåg som de två svagaste under säsongen. Sinyan kommer tillbaka, och matchtrupperna kommer sakta att bli starkare igen. Jag sätter nu mitt mål för ÖFK klart högre än en mittenplacering.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Larsa Jonsson skrev | 21 Maj 2023 - 20:12
Bra betygsättning. Jag irriterar mig på långbollar, som nästan aldrig når målet. Spela genom mittfältet, vilket skulle ge möjlighet till bättre mål chanser. Mazur är en syndabock, men i övrigt är han stabil och bra.
0
Gäst: Larsa Jonsson skrev | 21 Maj 2023 - 20:12
Bra betygsättning. Jag irriterar mig på långbollar, som nästan aldrig når målet. Spela genom mittfältet, vilket skulle ge möjlighet till bättre mål chanser. Mazur är en syndabock, men i övrigt är han stabil och bra.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:03  
 

Graham Potter från tiden i ÖFK och Viktor Gyökeres med rötter i Stugun, när han som 17-åring med sitt BP gjorde debut inom elitfotbollen mot ÖFK på Jämtkraft Arena. Foton Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har klarat det bra  
  av Haldo Jonsson | 30 Mar 2026 - 22:35  
 

Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch  
  av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 17:13  
 

Edgar Navassardian en av ÖFK:s målskyttar. Foto Micke Olofsson

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 Matchreferat ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
24 Feb 2026 - 17:48 Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison
24 Feb 2026 - 13:14 Höga spelarpoäng IFK Göteborg - ÖFK
23 Feb 2026 - 20:08 Resultat Svenska Cupen
23 Feb 2026 - 15:41 Spännande nyorientering
22 Feb 2026 - 17:07 Curtis Edwards klar för två år -'ÖFK en klubb som gett mig s
21 Feb 2026 - 16:30 Matchreferat ÖFK tog en poäng mot IFK Göteborg efter moget och bra spel
21 Feb 2026 - 13:52 IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid
21 Feb 2026 - 12:01 Startelvan idag
20 Feb 2026 - 10:30 -Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Pott
19 Feb 2026 - 18:21 Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord
19 Feb 2026 - 18:06 Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi