meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VILKET NERVDALLER
av Per Lagerbäck
Publicerad 13 Sep 2024 - 21:20 Uppdaterad 13 Sep 2024 - 23:29

En fantastisk första halvlek ger en 5:a till laginstasen. Och en pärs i andra ger en knapp 3:a för laget. Tillsammans dock en tydlig 4:a.

Målskytten och matchvinnaren Albin Sporrong i matchen mot Helsingborg. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK startar åter en match på bästa möjliga sätt. Fint spel, ett tidigt klassmål, och millimetrar ifrån ett andra om möjligt ännu vackrare av Perry. I hela första halvlek fick jag, och alla andra, det jag bett om. Nämligen en rejäl variation i ÖFK:s spel. Långbollar, om än inte så ofta perfekta, varvades med säkra uppspel och andra varianter. Helsingborg kunde inte ställa in sig på ett statiskt ÖFK, utan andades ofta tydlig osäkerhet. Ledningen var verkligen välförtjänt i pausen, och kunde alltså ha varit något mål större.

I andra hände tyvärr delvis liknande saker som tidigare. ÖFK tappar delvis variationen, men inte helt. Helsingborg dominerar tydligt, och det är mer deras oskärpa som gör att ledningen håller.

Men ÖFK håller distansen ut, och killarna kämpade hela vägen. Några gör sin bästa match för säsongen, och ingen faller ur ramen, även om det haltade lite i andra.

Denna gång får bytena faktiskt högsta betyg. De kom i rätt skeden, och med enligt mig rätt spelare både ut och in. Ordonez kan se lite loj ut ibland, men det märks tydligt att motståndarförsvaret direkt blir betydligt osäkrare när han hanterar bollen. Och han drar på sig flera spelare och ger därmed mer plats till lagkamraterna.

Lite bekymmersamt tycker jag det är att motståndarna åter är väldigt nära att få göra ett par nickmål via svepande inlägg, men ÖFK klarade sig denna gång. Och hur Helsingborgaren kunde lägga friläget på sidan av mål är en gåta för mig. Men antagligen agerade Benediktsson åter helt rätt i det läget.

Detta var den absolut viktigaste segern hittills under säsongen, och den ger en rejäl skjuts inför kommande matcher. Känns riktigt spännande att se fram emot derbyt om mindre än en vecka. Där kan säsongens näst viktigaste seger komma. Och då kanske vi får se två fantastiskt bra halvlekar.

Betygen ikväll:

Bendiktsson 4 - Fyran kommer för hållen nolla och dominans i luften. Men allt ser fortfarande inte säkert ut.

Adjoumani 4 - Härligt jobb och bollbehandling. Och han stod mer på benen.

Suljic 4 - En lite tveksam fyra, då han gjorde några misstag, och åter såg lite nonchalant ut vid ett par tillfällen. Men oerhört viktig i dfensiven.

Bonde 3 - Egentligen lika bra som Suljic idag, men var inte på bollen i samma utsträckning.

Hedenqvist 3 - Gör en helt ok insats. Rätt att sätta in honom.

Brendon 4 - Lugn och säker.

Sporrong 4 - En fantastiskt bra första halvlek med drömmål. Några missar i andra.

Musolitin 4 - Han växer fram till en oerhört viktig spelare för ÖFK, och oerhört laglojal.

Perry 4 - Ska vara ärlig och säga att jag blev lite förfärad över att han skulle starta efter vad han visat i tidigare matcher. Men han var bäst på plan i första halvlek. Då värd en solklar femma. Sedan orkade han inte helt med defensiven hela andra, och bytet var nödvändigt. Men absolut en fyra.

Marklund 4 - En given startspelare för mig. Också på fem-nivå i första.

Karlsson-Grach 3 - Har inte riktigt fått till det i år, trots några mål. Inte helt vän med bollen.

Ordonez 4 - En spelare som är väldigt svår att sätta betyg på. Han kanske ska vara inhoppare, men ge honom absolut minst de 20- 25 minuter han fick idag.

Bonnah 4 - Spelade kort tid, men de minuter han gjorde var de bästa han gjort i år.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Öfk.. skrev | 14 Sep 2024 - 19:54
Fin utveckling på Albin Sporrong iår. En av det bästa på plan igår.
Kul och se.

Även Yanick Adjomani har haft bra utveckling iår. Där borde det komma intresse från bättre ligor i vinter. Sälj inte för billigt bara.

Lagets viktigaste spelare just nu Ali Suljic.
3
Gäst: Tord skrev | 14 Sep 2024 - 09:04
Instämmer om det mesta. Väldigt tydligt att Perry ville visa att han är en startspelare. Jag håller med dig om att Ordonez är svårbedömd. En verkligt udda fågel. Ibland ser han ut som en knattespelare som springer rakt fram tills han blir av med bollen. Som om han inte riktigt knäckt koden för hur man passar. Ändå är han så snabb och oberäknelig att motståndarna blir nervösa så fort han gör något. En riktig joker att byta in efter 70 minuter. Håller med om att bytena var klockrena den här gången. Och nyckelspelarna på mittfältet fick spela hela matchen.
Kanske var tränarbytet ett lyckokast trots allt. Nu tror jag på det här igen.
7
Gäst: Robert skrev | 13 Sep 2024 - 22:29
Jag håller med om det mesta, men för mig var Bonde klart bäst i backlinjen idag.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Melker Uppenberg ny målvakt i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:46  
   
  Läs mer...  
 


 
  Anfallare från Norge ny forward i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:38  
 

Abel Stensrud. Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget  
  av Martin Nylander | Igår - 15:28  
 

ÖFK spelare Osman Haroum Abdelrahman är uttagen till P16/10-landslagets januariläger på Bosön den 27-29 Januari, Grattis!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första trängningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:28  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Dec 2025 - 20:47 De finns anledning att kolla lite mera på vad Nemanjas agent
11 Dec 2025 - 15:01 Kaos i nyblivna Superettanlaget Ljungskile- Tor-Arne Fredhei
10 Dec 2025 - 22:32 En för tidig ranking
8 Dec 2025 - 22:27 Här kan det finnas spelare som är intresserade för ÖFK
7 Dec 2025 - 21:46 Före detta ÖFK- spelare ny tränare i Umeå FC
6 Dec 2025 - 19:12 Stefan Lundin - blev det något napp vid ditt besök i Gambia?
6 Dec 2025 - 09:43 Nemanja Miljanovic har levt hela sitt liv med fotbollen - nu
4 Dec 2025 - 14:28 Ahmed Bonnah lämnar ÖFK?
3 Dec 2025 - 22:27 ÖFK - ta hjälp av Graham Potter
1 Dec 2025 - 21:50 Förre backen i ÖFK Jakob Hedenquist lämnar Umeå FC - något f
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan
30 Nov 2025 - 21:18 Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat an
27 Nov 2025 - 21:03 ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre
27 Nov 2025 - 14:55 Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare
27 Nov 2025 - 14:44 Träningsmatcher klara för nästa säsong
26 Nov 2025 - 23:10 Före detta spelarscouten i ÖFK Kyle Macauley har fått toppjo
26 Nov 2025 - 17:00 Träning på gym en viktig ingrediens i fotbollsträningen?
25 Nov 2025 - 16:50 Ian Burhnall aktuell för Hammarby?
24 Nov 2025 - 20:15 Informationsmöte för medlemmar onsdagen den 26:e november
23 Nov 2025 - 22:11 Fem är klara men det kan bli sex nya lag i Superettan nästa
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst