meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VIKTIGA TRE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 19 Sep 2025 - 21:17 Uppdaterad 19 Sep 2025 - 23:16

Viktigast ikväll var naturligtvis de tre poängen, men det absolut roligaste för mig var att ÖFK överraskade spelmässigt, och då antagligen inte bara mig, utan även motståndarna.

Chovanie Amatkarijo inledde målskyttet med att göra 1-0 i första halvlek. Foto: Thord-Eric Nilsson

Tänk, ikväll släppte egentligen inte ÖFK till en enda kontring, och varierade sitt presspel. Det bidrog till att Forsell egentligen inte behövde göra ett enda ingripande i första halvlek. ÖFK:s spel var inte sprudlande men effektivt, och det kunde ha blivit ett par mål ytterligare, om t ex Marklund hade använt sitt friläge bättre. Han var annars en av lagets två bästa spelare, tillsammans med den alltmer fantastiske Ayanwu.

Jag hoppas att detta markerade en vändning vad gäller Livanis ledarskap, för då kan det börja hända saker med ÖFK. Jag har hela tiden hävdat att det finns tillräckligt spelarnaterial i ÖFK för att slåss om en allsvensk plats, och att det hämmats av ett alltför oflexibelt spel. Nu kan jag naturligtvis ha fel även här, och att det var slump eller spelarnas eget agerande som gav mig den bilden, men jag har svårt att tro det. Jag tror att det var Livani som dirigerade detta, på eget eller spelares initiativ.

Nu ser tabelläget plötsligt mindre kritiskt ut, och förhoppningsvis tar inte Utsikten tre poäng mot Landskrona imorron. Tyvärr finns det inte så mycket att sikta mot uppåt, men varje poäng och varje seger framåt kommer att skapa nya förutsättningar inför framtiden.

Ett bekymmer var Alis agerande inför straffen, där han uppenbart försökte att sno den från den utsedde straffläggaren, och det är ett beteende som kan skada lagmoralen. jag kan därför inte se honom som en matchens lirare, även om jag tyckt att han i övrigt var tillräckligt bra för det, vilket jag för övrigt inte gör.

Kvällen betyg;

Forsell 3 - I denna match svårt för honom att få högre poäng, då han inte fick tillfälle att visa sina egenskper, men han fortsätter att ge ett stabilt intryck.

Enemark 3 - En av hans bästa matcher i ÖFK-tröjan.

Ayanwu 5 - Vilken pärla ÖFK hittat, även om bollhanteringen framåt fortfarande kan utvecklas.

Suljic 3 - Stabil, men inte så involverad.

Adjoumani 3 - Väldigt ojämn idag, och snälla, börja inte ligga ner för mycket igen.

Marklund 5 - Tillbaka på allsvensk klass, trots missat nästan givet mål. Perfekt straff, trots situatioen med Ali innan.

Sporrong 3 - Nästan blek idag. Onödig varning. Knapp trea.

Granström 4 - Blandar också och ger, men någonting riktigt bra är nära.

Edqvist 3 - En komplementspelare som gjorde sitt, och fastnade mindre än i de senaste matcherna.

Amatkarijo 4 - Oj så mycket som skulle kunna komma ut från honom. Borde ha fått fler bollar med sin snabbhet. Men försvinner emellanåt.

Ali 3 - Nyttig ikväll, men det blandas och ges även här. Och agerandet inför straffen drar ner. Skönt ändå att han fick göra målet därefter, som dessutom var en riktigt bra prestation. Och rätt använd är han verkligen en tillgång.

Hopcutt 2 - Hände inte så mycket och ett par felbedömningar.

Jag vill avsluta med ett par rader om en annan s k tränare, nämligen Jon Dahl Tomasson. Där har vi en person som jag uppfattar som nästan en översittartyp som helt sitter fast i ett sätt att tänka där laget är underordnat vissa "stjärnor", utan att man tänker på hur laget ska kunna fungera som just lag, och dessutom tror att det räcker med en defensiv spelare på egen planhalva, förutom målvakten. Jag brukar aldrig kräva en tränares avgång, även om jag kan antyda en åsikt åt det hållet, men i detta fall skulle jag göra det om inte grundtanken ändras ordentligt i kommande två kvalmatcher.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 20 Sep 2025 - 18:08
Bra analys som vanligt, Pär. \r\nOch som Ante skriver är din krönika lite mer nyanserad ”och med fötterna på jorden” än ÖP’s. På den redaktionen är det fortfarande ett mysterium att Örebro vann över ÖFK. \r\nVi som följer fotbollen vet ju att Örebro efter uppehållet är ett betydligt starkare lag än tidigare och det kommer dom bevisa. Lagen närmast ovanför får akta sig! Idag vann dessutom Utsikten så det blir en spännande och viktig match på torsdag. \r\nVi får hoppas på mycket folk.
2
Gäst: Supporter skrev | 20 Sep 2025 - 08:22
Idag var det roligt att se på.Kämpaglöd och bra spel..Jättebra Öfk.
2
Gäst: Ante skrev | 19 Sep 2025 - 22:13
Så roligt att läsa fotbollz betygsättning efter matcherna. Visar på djup kunskap och analysförmåga …till skillnad från det bara irriterande svammel ÖP ”bidrarmed”
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det blir inte ÖFK  
  av Martin Nylander - Haldo Jonsson | Idag - 19:21  
 

Cesar Weilid Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Träning och match i januari  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva mycket  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:16  
 

Bild inifrån Inalandbanans "Segertåg" som gick tur och retur till Berlin 2017 som fylldes till bredden med intresserade som ville se ÖFK möta Herta Berlin i Europa League. Matchen lutade 1-1.

 
  Läs mer...  
 


 
  Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsupptakt  
  av Haldo Jonsson | 9 Jan 2026 - 17:58  
 

.Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Dec 2025 - 21:03 Play off i kvalet till allsvenskan
30 Nov 2025 - 21:18 Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat an
27 Nov 2025 - 21:03 ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre
27 Nov 2025 - 14:55 Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare
27 Nov 2025 - 14:44 Träningsmatcher klara för nästa säsong
26 Nov 2025 - 23:10 Före detta spelarscouten i ÖFK Kyle Macauley har fått toppjo
26 Nov 2025 - 17:00 Träning på gym en viktig ingrediens i fotbollsträningen?
25 Nov 2025 - 16:50 Ian Burhnall aktuell för Hammarby?
24 Nov 2025 - 20:15 Informationsmöte för medlemmar onsdagen den 26:e november
23 Nov 2025 - 22:11 Fem är klara men det kan bli sex nya lag i Superettan nästa
21 Nov 2025 - 22:43 Nu börjar en spännande tid
21 Nov 2025 - 16:47 Nästan 300 000 från Unibet
20 Nov 2025 - 21:30 Classe Olofsson fick mottaga pokalen och vinsten vid en lite
20 Nov 2025 - 12:19 Svenska Cupen Lottad
18 Nov 2025 - 17:48 Hösten - provspelarnas tid
18 Nov 2025 - 16:53 Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK
17 Nov 2025 - 18:45 Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK
16 Nov 2025 - 21:25 Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från
15 Nov 2025 - 16:31 Kval till P17 Allsvenskan
15 Nov 2025 - 13:27 Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst