meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

-JAG VILL PÅSTÅ, ATT ÖFK HAR DET BÄSTA MITTFÄLTET SEDAN POTTERS DAGAR.- SMAKA PÅ DET IFK GÖTEBORG
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Feb 2026 - 10:30 Uppdaterad 20 Feb 2026 - 11:02

Rapport från träningen och inför matchen mot IFK Göteborg

ÖFK gör debut i tävlingssammanhang i Svenska Cupen på lördag mot allsvenska IFK Göteborg.

Det är en rejäl upptrappning jämfört med de motståndare ÖFK hittills mött i träningsmatcherna. Nu blir det allvar och högt publiktryck.

Det är viktigt, att vi förstår ÖFK inte har kommit lika långt i förberedelserna som IFK Göteborg har gjort.

Vi ska inte ställa för stora förväntningar på ÖFK. Vi ska även komma ihåg att ÖFK tog i fjol mycket få poäng på bortaplan. Det göre inte saken lättare, men Nemanja Miljanovic vet om det, och ska göra det han kan för att ändra på det..

Vi måste betänka att ÖFK har värvat elva nya spelare i år. Några har nyss anslutit sig till klubben. Många av spelarna känner knappt varandra.

Nemanja Miljanovic har ännu inte har kunnat skapa ett samspelt lag med ny spelidé. Det normala är, att vi kan få vänta till omkring seriestarten innan han är klar med det. Trots allt blir det en riktigt bra lärpenning att möta Göteborg. Det är en match som spelarna ser fram emot.

I sådana matcher är det bra att ÖFK har Dennis Widgren i laget med sin rutin. Han kan ge råd och kan ha en lugnande inverkan.

IFK Göteborg har tidigare för ÖFK varit en svår motståndare i många matcher främst på bortaplan.

Alla tidigare möten har skett när ÖFK spelat i allsvenskan.

Av dessa möten har Göteborg vunnit fem matcher. ÖFK har vunnit två och tre har slutat oavgjort. Sista matchen spelades 2021 och slutade med 4-0 till Göteborg. Största nederlaget inträffade 2019 och det blev 7-1. Det var det året som ÖFK åkte ur allsvenskan. Båda dessa matcher spelades i Göteborg. Hemma har resultaten varit bättre.

Vi kan inte jämföra matcherna på lördag med allsvenskt spel, men det är en fingervisning om att ÖFK möter en ytterst svår motståndare.

Göteborg är obesegrade i träningsmatcherna i år.

Det har blivit: 3-1 mot Öster, 1-0 mot Rosenborg, 3-1 mot Artis Brno, 4-2 mot Stabaek.

Blåvitt har av landets experter tippade som ett topplag i år trots att man sålt spelare och fått en skada på den viktiga spelaren Elis Bishesari och på deras båda målvakter. I hast fick man nu låna en målvakt från Värnamo.

En Göteborgskännare skrev, att jag vet inte när laget kändes så här redo för en säsong senast.

De känns bra att ÖFK har satsat på ett bra mittfält i år. Det är en viktig lagdel.

Jag vill nog redan nu påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Graham Potters dagar. Snart får vi se även Curtis Edwards på mittfältet. Konkurrensen blir stenhård.

Något om träningen:

ÖFK har dragits med stark kyla denna vecka när de tränat på Jämtkraft rena. Det har gjort träningen tuffare och kanske inte vari lika givande för huttrande spelare. Trots det har det sett bra ut.

De viktiga spelarna Suljic och Marklund är nu friska från sina förkylningar och har tränat för fullt. Vad v i kunde se var alla spelare friska och klara för spel.

Nu kan Nemanja Miljanovic välja och vraka när han ska ta ut startelvan, vilket inte är det lättaste så här tidigt på säsongen.

ÖFK flyger ner i dag och åker tåg hem efter matchen.

Som vanligt kommer Barbro Fundin Hedlund att skicka några bilder från uppvärmningen

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Vildhussen skrev | 21 Feb 2026 - 22:35
Jamen Hallå !!, Vi har spelat hyfsat jämnt på bortaplan med oavgjort resultat mot ett lag som kom 4:a i fjolårets allsvenska, kan vi inte bara tillsammans glädja oss åt det nu!
5
Gäst: Hacke skrev | 21 Feb 2026 - 15:21
Svar till ja!! Tycker tyvärr du som okunnig och spydig! Särskilt efter dagens match mot Göteborg! Namnen du nämner,vilken av dom gjorde stort avtryck i öfk? Tona ner dej och se fakta!
5
Gäst: Haldo skrev | 20 Feb 2026 - 20:35
Tillåt mig att han en uppfattning. Varför är du osympatisk och spydig?
Colcett och främst Morrison tillförde inte mycket. Amin var korsbandsskadad. Tekie var bara 20 år och var mest avbytare. Mensiro spelade mest mittback. Aiesh var duktig men gick från ÖFK 2019.


18
Gäst: Ja.. skrev | 20 Feb 2026 - 17:52
Ja det kan man ju påstå om man vill framstå som helt okunnig.

Amin, Colkett, Mensiro, Morrison, Tekie, Aiesh har bland annat spelat på mittfältet sen Potters tid… men va fan vi lever med blindfolders.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
 


 
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | Igår - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bestulna på en straff  
  av Tord Andersson | Igår - 20:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)  
  av Micke Olofsson  | Igår - 17:57  
 

En händelse i Oddevolds straffområdet alldeles i matchslutet Bedöm själva.

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Maj 2026 - 21:45 Sagt efter matchen
9 Maj 2026 - 17:58 Matchreferat ÖFK - Falkenbergs FF 2-2 (0-0)
9 Maj 2026 - 17:47 Matchens prestation
9 Maj 2026 - 15:36 Matchens överraskning
9 Maj 2026 - 15:34 Tre poäng hade varit härligare
9 Maj 2026 - 11:32 Startelvan mot Falkenbergs FF på lördag
8 Maj 2026 - 20:45 Det finns anledning att känna en viss optimism
8 Maj 2026 - 20:36 Kort rapport från träningen
8 Maj 2026 - 18:30 Sagt inför matchen mot Falkenberg
8 Maj 2026 - 09:43 Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem fö
7 Maj 2026 - 20:56 Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se
7 Maj 2026 - 14:13 En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mo
6 Maj 2026 - 22:25 Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic
6 Maj 2026 - 21:53 Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic
5 Maj 2026 - 11:19 Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
4 Maj 2026 - 18:55 Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -
3 Maj 2026 - 19:41 Matchreferat ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)
3 Maj 2026 - 18:44 Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2
3 Maj 2026 - 16:37 Matchens prestation
3 Maj 2026 - 15:34 Matchens överraskning