meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK SÄGER ADJÖ TILL KEVIN JABLINSKI OCH ALBIN WINBO
av Haldo Jonsson
Publicerad 7 Jul 2024 - 19:22 

Kevin Jablinski. Foto: Haldo Jonsson

När uppstarten efter sommaruppehållet sker, då finns inte Kevin Jablinski och Albin Winbo med. Båda finns då på annan ort.

ÖFK tackar för deras tid i klubben.


ÖFK har haft en stor trupp, som inte minst av kostnadsskäl, måste bantas.

Kevin Jablinski har gett sina tjänster till ÖFK under en längre tid. Han kom till ÖFK 2022 när ÖFK skulle bygga ett nytt lag efter alla avgångar. I år har han gjort sammanlagt nio matcher.

Jablinski var en öppen och trevlig kille som det lätt gick att komma till tals med.

Senaste tiden har det inte blivit så mycket spelande för Jablinski. Han har ersatts av unge talangen Philip Bonde. Han har gott och väl motsvarat de förväntningar som man kan ställa på en spelare i Superettan.

Det blir intressant att se, hur ÖFK gör med mittbacken Novak, när han blir snart blir helt återställd efter skadan. Frågan är om han kan komma igång på allvar under hösten efter en så lång skadeperiod? Antagligen har man inte råd med honom?

Kanske tids nog får vi se en trebackslinje med framtidsperspektiv med Bonde, Suljic och Ghanoum? Det skulle väl smaka bra?

Hur kommer ÖFK att göra med målvaktsfrågan? Kanske vore det klokt att försöka värva någon lokal målvakt om det finns någon lämplig? Jag har inte riktigt koll på läget.

Albin Winbo kom i våras, men har nästan inte fått någon speltid. Han kändes som en trygghetsvärvning under den tid som ÖFK hade flera spelare skadade på mittfältet

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Generalen skrev | 8 Jul 2024 - 10:18
Gustav Norin i ifk hade varit bra alternativ för ÖFK, lokal kille som inte är så dyr och har erfarenhet från både division 2 men även ettan södra som är en väldigt bra nivå.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Något om träningen och en sammanfattning om läget inför den superviktiga matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:04  
 

Bild från onsdagsträningen. Foto Micke Olofsson

Det är en en match som är mycket viktig för båda lagen. Skulle Oddevold vinna mot ÖFK har även de chans att kvala.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Oddevold via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:54  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika med spelarbetyg från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nodic United kan tvingas ner till div 1?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:48  
   
  Läs mer...  
 


 
  Fredrik Aasmund Eliassen kan fira seger och hundra matcher i ÖFK på lördag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:17  
 

Fredrik Aasmund Eliassen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv