meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Anfallare från Norge ny forward i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:38  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget  
  av Martin Nylander | Idag - 15:28  
 

ÖFK spelare Osman Haroum Abdelrahman är uttagen till P16/10-landslagets januariläger på Bosön den 27-29 Januari, Grattis!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första trängningen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:28  
   
  Läs mer...  
 


 
  Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:02  
 

Dennis Widgren. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Maj 2025 - 12:06 Arnold Origi imponerar mer och mer - Uttagen i veckans lag i
28 Maj 2025 - 15:22 I dag har ÖFK efter 10 matcher tagit 15 poäng - Det är bäst
27 Maj 2025 - 08:52 Fågel eller fisk? Jag och ÖFK landar mittemellan
26 Maj 2025 - 17:17 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
25 Maj 2025 - 23:33 Bildkavalkad från ÖFK- Örebro 3-1
25 Maj 2025 - 23:31 Bonde berättar hur det var att spela bredvid Sunday Anyanwu,
25 Maj 2025 - 18:00 Arnold Origi man of the match mot Örebro SK
25 Maj 2025 - 16:29 Simon Marklund jämförs med Zlatan i Fotbollskanalen.
24 Maj 2025 - 22:02 ÖFK söker klubbchef
24 Maj 2025 - 20:26 Matchens prestation
24 Maj 2025 - 19:28 Matchreferat ÖFK ÖVERTYGADE MOT ÖREBRO - SÄKER SEGER!
24 Maj 2025 - 17:50 Härlig seger i regnet.
24 Maj 2025 - 17:13 Matchens överraskning
24 Maj 2025 - 14:27 Startelvan
23 Maj 2025 - 20:11 Nu ställs ÖFK mot ett lag man ofta har svårt mot.
23 Maj 2025 - 20:10 Rapport från träningen - det finns en ljusning i tunneln
23 Maj 2025 - 10:42 Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se
22 Maj 2025 - 23:27 ÖFK:s mest hållbara investering
22 Maj 2025 - 21:48 Dagens glada nyhet - akademispelaren Eseg Yossief har fått A
22 Maj 2025 - 15:43 Erick Brendon bäste ÖFK-are mot Västerås SK enligt Sofascore
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst