meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

GRISFOTBOLL KAN OCKSÅ GE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 2 Okt 2023 - 20:54 

ÖFK verkade ikväll helt inställda på att försvara sig igenom matchen, och lyckades i 85 minuter. Mazur dagens absoluta jätte.

Kanske var det delvis det bjudningsmål som ÖFK fick i matchupptakten som bidrog till att hela matchen blev ett enda långt försvarande. Visst stack ÖFK upp några gånger, särskilt i första, och Kabuye skulle kanske ha avgjort matchen med ett eller kanske t o m två mål. Men visst var det oerhört rättvist att Jönköping till slut fick in en kvittering, som dock borde ha kunnat undvikas. Varje höjdboll in mot ÖFK:s mål, som inte kommer i närheten av Mazur, blir farliga. Stolt kom inte lika mycket rätt ikväll defensivt, och Rask fortsätter att vara ojämn, även om han kanske även räddade ett tidigare mål. Mazur blockerade flera tillfällen.

I andra hade ÖFK nästan inget framåt, förutom Kabuyes jättechans och några halvfarliga lägen från distans. Spelarna såg tröttare och tröttare ut, och ovanan vid naturgräs var tydlig. Powell gör några riktigt bra byten, som kanske skulle ha kommit något lite tidigare. Och jag skulle vilja sammanfatta matchen med att laginstasen var betydligt bättre än de individuella insatserna. Alla offrade sig för varandra.

Betyg:

Keita 3 - Det känns, som sagt, hela tiden att höjdbollarna är farliga. Det vore skönt med mer pondus.

Weilid 3 - Gör det relativt bra, och förtjänar en trea, även om insatsen senast var klart bättre.

Rask 2 - Fortsatt så blandar han och ger.

Mazur 5 - Tycks bara bli bättre och bättre nu. Knappt ett misstag och flera avgörande aktioner.

Adjoumani 4 - Gör det fortsatt riktigt bra. Når precis en fyra.

Brendon 3 - Ger det lugn han brukar göra.

Sporrong 2 - Ska kanske ha en trea, men offensiven känns lite för svag.

Kabuye 2 - Han måste ta vara på sina tillfällen.

Johnsson 2 - Det håller inte mer än till en tvåa, trots kämpatakter.

Marklund 3 - Han försökte och kämpade, men det blev inte mycket.

Stolt 2 - Fick knappt till det alls framåt, och imponerade inte heller i press och defensiv som i de senaste matcherna. Men oj så han kämpade.

Musolitin 3 - Han visar återigen god kapacitet, utan pricken över i.

Österholm 2 - Såg inte så mycket av honom ikväll.

Sinyan 3 - Kort tid på plan, men det såg lovande ut igen.

Hedenqvist 3 - Kort tid även här, och svårt att sätta något annat.

Tre poäng hade naturligtvis varit härligt, men trots att kvitteringsmålet kom sent för Jönköping, så ser jag poängen som vunnen. Starkt kämpat ÖFK! Nu borde det räcka med sex poäng ytterligare. Vi får hålla tummarna för att tre av dem kommer till helgen mot Helsingborg. Jag hoppas att nästan alla som säkrat biljetter dyker upp, trots att vädret ser ganska halvdant ut.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: observant skrev | 3 Okt 2023 - 15:05
Även om Stolt vann många dueller måste han ändå förvalta bollen på ett bättre sätt.
Vidhåller att Simon är för långt fram . Måste byta för trötthet. Springer för mycket "på topp ".
" Jag är inte bitter " känt uttryck , men åsikt kan man ha. ÖFKhjärta !!!
1
Gäst: Robert skrev | 3 Okt 2023 - 08:25
Första målet är ju en riktig tavla, men Stolt går in i press för att stressa målvakten till att göra en sämre passning. Många anfallare joggar lite lätt i en sådan press medan Stolt verkligen tar i (kanske för mycket).

Powel gjorde bra byten idag, men de kom kanske lite för sent och sen är det alltid extra farligt vid fasta när Mills inte står.

ÖFK hade också några chanser där vi hade kunnat avgöra med bättre koncentarion/flyt, som när Kabuye halkar i straffområdet när han ska vända med bollen.

Marklund är inte "på topp", han har en rätt fri roll mellan anfall och mittfält enligt mig och är mittfältare (oftast höger) i försvarsarbete. Han verkar dock för svag i kroppen för att spela i ett tvåmanna innermittfält.

Min åsikt är att ÖFK spelar 5-4-1 i försvar och ställer om till 4-2-3-1 i anfall.
0
Gäst: Obeservant? skrev | 2 Okt 2023 - 21:42
Stolt vann väl i stort sett varje boll i första halvlek. Nu fyller vi arenan på lördag o hjälper laget till en trepoängare. Det är så tragiskt hur bittra många är o kallar sig supportrar.
10
Gäst: observant skrev | 2 Okt 2023 - 21:33
Målvakten måste väl i alla fall äga sitt målområde. Hur många matcher har vi missat poäng på på grund av detta ???
Tänk att ha råd med att ha Simon Marklund springande på topp. En mittfältare som har spelsinne har man på mittfältet.
Stolt må springa hur mycket som helst , men är man en targetplayer bör man kunna hålla i bollen efter mottagning.
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:06  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbolllz.se har sex medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av och glädjas åt nu och i framtiden.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:33  
 

Abodi Quasem. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK har gjort det rätta. De satsar på unga spelare som utbildas, tränas och spelar tillsammans med mera rutinerade.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | 25 Maj 2026 - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
18 Aug 2025 - 17:48 Nebiyou Perry bäst av ÖFK:s spelare mot GIF Sundsvall
17 Aug 2025 - 20:49 Mittbacken Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Tris
17 Aug 2025 - 17:04 Bildkollage från ÖFK -GIF Sundsvall
16 Aug 2025 - 23:21 När utveckling blivit avveckling måste Molander slå näven i
16 Aug 2025 - 20:35 Krönika av Martin Nylander
16 Aug 2025 - 18:34 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 1-3 (0-1)
16 Aug 2025 - 15:46 Någon i klubbledningen bör ge en order
16 Aug 2025 - 15:39 Matchens prestation
16 Aug 2025 - 15:34 Matchens överraskning
16 Aug 2025 - 12:04 Startelvan idag
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
10 Aug 2025 - 20:40 Jabir Abdihakim Ali - Triisvinnare i sin andra start