meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HÄRLIGA TRE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Apr 2026 - 17:05 Uppdaterad 6 Apr 2026 - 17:46

Det var uppenbart ett genidrag att hämta "hem" Curtis Edwards. Även om inte allt var väldigt bra, så stod han för denna härliga trepoängare.

Först vill jag upplysa om att jag har ett handikapp som ställer till det vid t ex lingonplockning och när man via TV ska titta på Varberg och ÖFK med ordinarie dräkter. Jag är nämligen rödgrön färgblind, och det var ett helsike vid varje bildsekvens som inte innehöll närbilder att skilja lagen åt. Därför blev det extra svårt att koncentrera sig på vilka ÖFK-spelare som agerade på planen, så betygsättningen haltar säkert en del.

ÖFK:s första halvlek var knackig, eller innehöll åtminstone blandade insatser. Detta dock till stor del förklarat av stark vind och risig plan. Det som dock fortsatt är befriande är att det tycks vara slut på duttandet med bollen i och runt eget straffområde. Tusen tack tränare Miljanovic! Dessutom agerar gänget verkligen som ett lag, med bra stöttande såväl defensivt som offensivt. Lägg därtill en tydlig ansats att vid möjlighet snabbt hota framåt. Då funkar också en spelare som Curtis Edwards som bäst. Han är ständigt beredd att jobba på bollar, även om dom inte är perfekta, och blir därför väldigt jobbig för motståndarna. Att han sedan gör två mål och borde ha blivit framspelare till ett, då Stensrud i princip blev frispelad av honom.

Försvarsspelet var i stort sett bra, men en del enskilda misstag höll flera gånger på att ställa till det, och vid ett tillfälle blev en misslyckad rensning en bra passning till en motståndare och resulterade i Varbergs kvittering. Det var vid flera andra tillfällen rensningar som inte var helt säkra, och passningsspelet hade emellanåt också brister, men därmed slut på det mindre positiva.

ÖFK:s andra halvlek blev betydligt bättre än den första, delvis med hjälp av medvinden. Men jag tycker att rörelserna utan boll utvecklades positivt och dessutom agerade bollhållarna klokare och klokare.

Betygen:

Griffiths 3 - Gjorde en bra match, utan att riktigt sättas på prov. Visade dock att Uppenberg inte ständigt ska vara säker på uppdraget.

Widgren 3 - En stabil match utan att glänsa.

Suljic 3 - Gör också en bra match, och kanske borde vara värd en fyra.

Ayanwu 4 - Fortsatt bryt- och placeringssäker, även om det blev ett par misstag.

Adjoumani 3 - Syntes inte lika mycket som han brukar, men ett stort plus för att han höll sig mer på benen.

Miljanovic 3 - Jag ser honom inte så mycket, men det är ju delvis ett bevis för att defensiven funkar. Han höll uppenbarligen hyfsat rent på sin kant, och fanns även med framåt.

Özkan 4 - Faller bort ibland, men vilken lirare detta kan bli. Kul att han fick starta.

Begic. 3 - Stabil, men agerandet innan kvitteringar håller kvar betyget på en trea.

Marklund 4 - Skapar en hel del och finns nästan alltid med framåt. Viktigt att han stannade. Lockade nog en och annan spelare till ÖFK.

Edwards 5 - Inte allt funkade, men två mål, en fantastisk genomskärare och väldigt hårt jobb ger högt betyg.

Stensrud 3 - Syntes lite för lite, och borde nog ha gjort ett mål på frispelningen. Men det kommer.

Palomino 3 - Spelade egentligen för lite för att betygsättas, men han gjorde sitt.

Laginsatsen 5 - Killarna jobbade verkligen för varandra och Miljanovic får ytterligare ett positivt omnämnande för att ha skapat detta och hittat ett i grunden säkert defensivt spel och uppmanar till att ta de möjligheter som finns att snabbt ta sig framåt.

Denna seger ger hopp om en spännande fortsättning på serien, men ta inte för givet att det blir en lätt seger mot Norrby. Hoppas dock att det blir rejält med folk på arenan! Jag skäms för att jag inte kommer att vara där p g a sociala åtaganden.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ante skrev | 9 Apr 2026 - 15:15
Så roligt med en intressant start och bra prestation ! Ser fram mot nästa match. Egentligen gjorde i mitt tycke samtliga spelare insatser som lovar gott. Tyvärr med två undantag, Stensrud håller helt enkelt inte på superettan nivå och jag är mycket tveksam till Miljanovic vilket kan bli en känslig fråga framöver.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:11  
 

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Curtis Edwards och Simon Marklund och Hos Andreas Tipset leder Åsa Runsten Swärd och Flatte

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- Norrby  
  av Haldo Jonsson | 13 Apr 2026 - 13:33  
 

Simon Marklund. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från matchen ÖFK - Norrby  
  av Thord-Eric Nilsson  | 12 Apr 2026 - 19:41  
 

. Foton: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Varför?  
  av Per Lagerbäck | 12 Apr 2026 - 17:43  
 

Här kommer sent om sider lite funderingar kring varför ÖFK tappade sitt spel under en ganska lång period igår.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Jul 2025 - 10:34 Ahmed Bonnah i stabil och bra form - blev Trissvinnare mot G
2 Jul 2025 - 21:22 Sommarfönstret öppnar snart - då kommer ryktena om spelaröve
2 Jul 2025 - 11:22 Ahmed Bonnah uttagen i Sportbladets drömelva i Superettan
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng
29 Jun 2025 - 21:27 Poängsättning av spelarna i matchen mot GIF Sundsvall
29 Jun 2025 - 08:50 Mod eller dumdristighet?
28 Jun 2025 - 21:29 Matchreferat ÖFK var värda mer än oavgjort
28 Jun 2025 - 19:32 Matchens prestation
28 Jun 2025 - 19:28 Matchens överraskning
28 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i norrlandsderbyt
28 Jun 2025 - 10:13 Så uppstod rivaliteten mellan GIF och ÖFK
27 Jun 2025 - 23:36 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
27 Jun 2025 - 22:14 ÖFK förlänger med Christian Enemark - 'Jag är glad'
27 Jun 2025 - 17:19 Rapport från träningen - Nu finns inget att skylla på, allt
27 Jun 2025 - 11:06 Följ norrlandsderbyt GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollz.se
26 Jun 2025 - 15:08 ÖFK får stor summa pengar från sponsorn Unibet
25 Jun 2025 - 20:56 ÖFK - vässa kanterna och tänk på överraskningsmomentet i nor
24 Jun 2025 - 16:31 Nebiyou Perry - Trissvinnare för andra gången i följd
24 Jun 2025 - 16:06 Träningstider ÖFK denna vecka
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst