meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖRGRYTE HAR BLIVIT ETT LAG SOM ÄVEN SATSAR PÅ FÖRSVAR - BARA TVÅ INSLÄPPTA SPELMÅL
av Haldo Jonsson
Publicerad 25 Apr 2025 - 22:21 Uppdaterad 25 Apr 2025 - 22:23

Kl 15.00 på lördag får vi se hur Örgryte lyckas.

Örgryte har tidigare varit ett lag som spelat offensiv fotboll. Det kanske man fortfarande gör, men skillnaden är att de blivit bättre på att försvara sig.


Under försäsongen läckte Öis-försvaret som ett såll i perioder.

Efter 270 minuters superettan-fotboll har ännu inte ett enda spelmål släppts in, bara två straffar.

Sedan huvudtränare Andreas Holmbergs intåg i Örgryte IS förra vintern har Sällskapet varit ett lag som varit vassare på att göra mål framåt än att stänga till bakåt.

Holmberg har också historiskt varit en tränare som trivts med att ha offensiv balans i sina lag. Men när det kommer till inledningen av superettan 2025 har det sett annorlunda ut. Anfallsspelet hos Öis har inte direkt sprakat, däremot har laget, efter en försäsong med i snitt två mål insläppta per match, verkligen klarat av att täppa till defensivt, skriver Göteborgs- Posten.

En stor fokuspunkt inför säsongen för Öis del var att se till att bli bättre på defensiva omställningar. I fjol skapade motståndarna många målchanser och gjorde många mål när Öis tappade boll och sedan inte klarade av att avstyra kontringen.

Den detaljen har man varit avsevärt bättre på under årets tre första omgångar.

Statistik visar att Öis så här långt inte har släppt till en enda omställning – som mynnat ut i en klar målchans.

– Vi har inte släppt till mycket kontringar hittills. Det är som något vi har lagt stor vikt vid under försäsongen, att vi ska hitta en bättre balans och inte vara lika offensivt balanserade med våra innermittfältare exempelvis. Än så länge har det sett bättre ut.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bildkavalkad från ÖFK - Oddevold  
  av Stefan Roos | Idag - 14:08  
 

. Foton: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  öfk har presterat bättre än det lyckade slutresultatet  
  av Agne Svärd | Idag - 03:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Det räckte!  
  Igår - 22:21  
 

Det var väldigt jobbigt att följa denna match från läktaren, med mycket frustration. Mycket på domaren denna gång. Och på ÖFK:s oerhört sega spel under stor del av första halvlek. Som dock blev lite bättre på slutet och i andra. Men sedan blev ändå efterskörden alldeles underbar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Oavgjort räckte till kvalspel - Kvalspel till allsvenskan mot Varberg  
  av Lasse Granbacka | Igår - 19:10  
 

ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0)
Jabir skjuter i trängt läge. Foto: Thord Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv