meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

'NYSTARTEN'
av Ecke
Publicerad 21 Nov 2022 - 14:27 Uppdaterad 21 Nov 2022 - 14:31

Fotbollz.se lägger vid vissa tillfällen ut inlägg från forumet. Detta är ett sådant inlägg från Ecke

Tycker ledningen i ÖFK förtjänar en enorm eloge också. Det har inte varit någon dans på rosor att "ärva" ÖFK och den organisationen. Ex de spelarkontrakt och köp som gjordes under framförallt 2019 (som alla vet att DK styrde över även om han inte stod som ansvarig på papperet). Nuvarande ledningen har aldrig fått en chans att faktiskt anpassa kostymen men nu börjar det faktiskt ljusna där de kan göra rimliga budgetar och inte spelarsigneringar och löner som springer iväg.

Själv tycker jag detta känns som den riktiga "nystarten" där det nya ÖFK får formas. Själv har jag inget behov av en pionjär som skriver "ut i Europa" utan jag tycker att de bli ett stabilt elitfotbollslag är en mer rimlig ambition.

Så Tom Pripp skall ha en stor eloge som stannade kvar i styrelsen och faktiskt tagit sig an denna utmaning trots han egentligen inte alls är fotbollsintresserad och inte heller vill vara ordförande. Tror också vår ordförande i föreningen (Rickard) kan göra goda ting, men han bör synas lite mer än vad han gjort hitintills.

Magnus och Stefan har gjort ett hästjobb under hösten och det bugar jag också för!


 
 
4 Kommentarer:
Gäst: ÖFK ÖFK ÖFK skrev | 24 Nov 2022 - 01:18
Om det är en nystart vet jag inte. Utan en fortsättning där man försöker att göra allt bättre än lång tid innan.

Blir även brydd över de som måste hitta syndabockar och hänga den/dem. Vad är meningen med det? Även att inte förlåta dem och ge dem nya chanser. Vad är meningen med det? Vi måste väl vara "större" som personer så vi kan storsinta och visa att vi tror på människan och förstår att alla kan göra misstag (om de nu har gjort det) men att alla även kan förändras. Tycker man alltid ska få ny chans i livet. Vad är meningen med annat?

Om du är nöjd med att ÖFK ska vara ett elitlag så måste du väl få vara det. Själv drömmer jag hellre (vem vet, det kan bli sant) om Europa igen. Dock självklart gjort på ett sätt så att man har en god och sund ekonomi. Det ena behöver inte utesluta det andra.

Jag drömmer och tror på det. Men det är ju upp till var och en.Men låt inte motgångar, hinder och/eller nederlag få er att sluta tro och försöka (som gäddan i akvariet i psykologiska testet).
0
Gäst: Nej! skrev | 21 Nov 2022 - 20:26
Nej det är precis som Agne Svärd skrivit, betyg 1 på ledning och styrelse.
4
Gäst: Ring Ring skrev | 21 Nov 2022 - 19:48
Ring Nebiyou Perry . Skriv kontrakt om han är sugen . Om han är inom rimlig lön.
9
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 21 Nov 2022 - 14:52
Håller med Ecke. Det har säkerligen inte varit nån dans på rosor. Trots stenhård kritik från många/några håll så har man envetet jobbat sig igenom stormen som den här säsongen varit. Både på och vid sidan av planen. \r\nJa, det känns som en form av nystart nu. \r\nInvesterare, sponsorer, supportrar, ledning och spelare har alla tydligt visat att vi gör det här tillsammans!\r\n#vigerossaldrig #tillsammans #öfk
38
 
Sök på fotbollz.se
   
  Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)  
  av Niclas Sundström  | Idag - 17:50  
   
  Läs matchreferat  
 


 
  Blek insats, men bra forcering.  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:28  
 

ÖFK började svagt, och det hände endast undantagsvis något positivt fram till dubbelbytet i andra halvlek. Då brakade det loss en del framåt.

Tappade tyvärr internet när jag skulle spara, och sedan var allt jag skrivit borta. Krönikan kommer senare ikväll när jag är åter i Östersund. Hinner inte fullfölja där jag är nu....

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 17:16  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:34  
 

Startelva: Tyree Griffits, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards

Bilder från uppvärmningen. Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Jun 2025 - 17:35 Det här vet vi också om Utsikten
20 Jun 2025 - 10:24 Supporterkulturerna inom fotboll
19 Jun 2025 - 17:19 Detta är Utsikten BK - Ingen förlust på nio matcher
18 Jun 2025 - 22:00 Det är nu officiellt klart att Adam Ingi Benediktsson lämnar
18 Jun 2025 - 18:58 Nebiyou Perry bäst på plan mot Oddevold - blev Trissvinnare
18 Jun 2025 - 10:42 Nebiyou Perry uppmärksammad igen - uttagen till veckans lag
16 Jun 2025 - 22:14 Utgående kontrakt vid årsskiftet för sju spelare i ÖFK- även
16 Jun 2025 - 22:10 Träningstider ÖFK denna vecka
15 Jun 2025 - 16:41 Bildkavalkad från ÖFK- Oddevold 1-3
15 Jun 2025 - 14:53 Nebiyou Perry player of the match ÖFK - Oddevold
15 Jun 2025 - 13:43 Om Nebiyou Perry
14 Jun 2025 - 22:16 Noll poäng trots bitvis bra spel
14 Jun 2025 - 20:08 Matchreferat FÖRLUST MOT ODDEVOLD - ÖFK TAPPAR I TABELLEN
14 Jun 2025 - 19:35 Matchens prestation
14 Jun 2025 - 17:15 Matchens överraskning
14 Jun 2025 - 14:09 Startelvan i eftermiddag
13 Jun 2025 - 20:39 Rapport från träningen - allt känns bra
13 Jun 2025 - 11:46 Kalipha Jawla tillbaka i ÖFK
11 Jun 2025 - 22:38 Glädjens kväll för Ken Sema - Vi gladdes med honom
11 Jun 2025 - 16:07 Väskförbudet på fotbollsmatcher avskaffas
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst