meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

'- IFJOL FICK VI SÖKA UPP SPELARE - I ÅR HÖR DE AV SIG FÖR ATT DE VILL SPELA MED OSS'
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Nov 2023 - 20:01 Uppdaterad 23 Nov 2023 - 20:07

Det säger manager Magnus Povel till fotbollz.se i ÖP- hallen på träningen i dag


Magnus Powell.

Hela denna vecka har det varit träning i ÖP- hallen och trots att serien är slutspelad och inga kval återstår, var det bra fart.

Fotbollz.se tog tillfället i akt för att växla några korta ord med Magnus Powell och de mesta han sa var positivt.

Jag erinrar mig att fotbollz.se träffade Powell vid ungefär samma tidpunkt i fjol. Då träffade vi en annan Powell än den vi mötte i dag.

Inför det stundande kvalet ifjol var Powell allvarsam, koncentrerad och skärpt till det yttersta.

I dag var han lugn, avspänd och det strålade självförtroende om honom. Och varför skulle han inte känna så, med de framgångar han nått med laget?

När jag frågade honom vilket var det bästa som hänt med fotbollen, så visste han inte vad det var, men vi på fotboll.se hade svaret.

Fotbollz.se kunde upplysa honom om det: Det var beslutet att det blir en fortsättning för Magnus och Stefan i ÖFK.

- Det var inte så svårt beslut att ta, säger Powell. Jag ser framemot att jobba vidare med grabbarna. Det är viktigt att vi har klara och bestämda visioner för vad vill åstadkomma. De gillar spelarna.

- Vi har spelare som vill mycket, som är lojala och som siktar högt och vi har haft en härlig sammanhållning.

- Många spelare har utvecklats mycket i år.

- Vi ska bli bättre än i fjol. Vi ska träna hårdare än vi gjort. Det är viktigt och det kostar inte något. (Jag berättade för Powell att jag följt ÖFK:s träningar sedan starten och jag har inte sett någon tränare hittills som haft bättre fart på träningarna.) Powell smälte det utan att kommentera.

- Det är betydligt mera lättarbetat i år. Vi har en fin stomme i laget. Att vi blev femma i serien har spridit sig till andra lag och många spelare lockas hit av den fina insatsen. I fjol fick vi söka upp spelare och jobba med dem för att få dem att skriva på. I dag söker spelarna från andra klubbar själva upp oss och vill spela med oss.

Här inflikar Per-Ola Hedlund, som tillsammans med Barbro, har bra kontakt med spelarna och även de som slutat, att det verkar som alla har trivts bra med ÖFK och Östersund.

Powell fortsätter: Vi kommer att ta in några nya spelare till nästa säsong. (Det besannades av att det idag, var det en kille från Malmö som provspelade och han har varit här hela veckan. Vad vi på fotbollz.se, på den korta tiden kunde se, så var det en spelare som imponerade. Han skulle kunna bli en förstärkning)

Därefter stegade Powell vidare ut på plan för att sätta igång träningen, kanske den sista denna säsong.

Fotbollz.se önskade Magnus och Stefan en skön ledighet med styrkande avkoppling.

ÖFK ger sig aldrig!

.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Snoddas skrev | 24 Nov 2023 - 10:26
Klart att man ska hålla bra provspelare för sig själva.Det finns ju fler klubbar som är intresserade av bra spelare.
16
Gäst: Andersson skrev | 24 Nov 2023 - 08:22
Vem är provspelaren?
4
Gäst: MM skrev | 23 Nov 2023 - 22:23
Det låter mycket positivt och tack för denna fina rapportering!
17
 
Sök på fotbollz.se
   
  Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har avlidit  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:36  
 

Åke Fjellström

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en bra säsong.  
  av Haldo Jonsson | 22 Jan 2026 - 23:12  
 

Navanja Miljanovic Huvudränare ÖFK. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Apr 2025 - 19:11 Matchreferat Rättvis seger mot Örgryte
26 Apr 2025 - 17:34 Matchens överraskning
26 Apr 2025 - 17:16 Oerhört rättvis ÖFK-seger
26 Apr 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
26 Apr 2025 - 07:12 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
25 Apr 2025 - 22:21 Örgryte har blivit ett lag som även satsar på försvar - bara
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
20 Apr 2025 - 20:53 Matchreferat Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
20 Apr 2025 - 20:30 Matchens överraskning
20 Apr 2025 - 16:02 Startelvan i eftermiddag
19 Apr 2025 - 22:01 Inför matchen: Kalmar FF - ÖFK
19 Apr 2025 - 18:39 Det finns många spelaralternativ att välja på mot Kalmar FF
19 Apr 2025 - 09:47 Följ Kalmar FF- ÖFK via fotbollz.se