Hopcutt aktuell för återkomst. Det är med delade känslor, han har betytt mycket för öfk, men det han presterade i slutet av öfk och efter att han lämnade imponerar inte. Det är inte en målgörare vi får tillbaka i så fall.
Östersunds fotbollklubb fick nöja sig med 1-1 (0-1) i toppmötet mot gästande Varbergs Bois hemma på Jämtkraft Arena på lördagen. En kylslagen och stundtals hetsig historia där dom rödsvarta än en gång trots bra spel inte lyckade förvalta möjligheterna. Målet dock efter en fast situation, bara en sån sak.
En match mellan två väldigt välorganiserade lag, där bortalaget de första 20 minuterna testade nivån, och tyvärr fick tillåtelse att spela väldigt fult. Det tog ett tag tills ÖFK helt kunde hantera det.