meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TANKAR INFÖR ÖREBRO SK - ÖFK
av Martin Nylander
Publicerad 9 Sep 2025 - 13:14 

Krönika av Martin Nylander. Foto: Privat

På lördag väntar bortamatch mot Örebro SK. Jag har sett huvuddelen av ÖSK matcher denna säsong och laget borde inte ligga sist som man nu gör. Under sommaren har man dessutom fyllt på med flera etablerade spelare såsom Ojryynski (målvakt), John Stenberg (mittback), Baffoe (mittback), Simon Amin (mittfältare) och Ahmed Yasin (anfallare). Trots få likheter mellan vårens startelva och höstens dito kommer ändå inte resultaten. Kvalitén på målvakterna har varit det stora problemet under våren samtidigt som man släppt in på tok för enkla och förmånga mål på fasta situationer. Detta har gjort laget ängsliga och osäkra defensivt och det tror jag är orsaken till att man nu ligger sist, känslan är att dessa problem kvarstår trots att halva laget är utbytt.

ÖSK väntar på sin första seger och den kommer att komma, frågan är när. Det är nio matcher, och därmed 27 poäng, kvar att spela om. Samtidigt har man i nuläget nio poäng upp till kvalstrecket vilket inte är någon omöjlighet, men vinsterna måste komma med start på lördag. Med det sagt kan ni såklart lista ut att allt annat än tre poäng mot ÖFK på lördag är en besvikelse. ÖFK kommer att möta ett lag under stark press och som kommer att ge 110%. Det kommer att bli jobbig match med mycket kamp för ÖFK.

För ÖFK gäller att inte spela naivt i försvaret. ÖFK ska nyttja det faktum att ÖSK är ängsliga och osäkra defensivt. Kommer ihåg att jag inför ÖFK match i våras skrev att man skulle avsluta, avsluta, avsluta... i alla omöjliga lägen. Tror ÖFK hade 13 avslut redan i första halvlek. Det var rätt medicin då och är det också på lördag. ÖSK har i Ahmed Yasin fått in en mycket duktig anfallare och som gärna utmanar, han är även duktig i omställningsspelet. Även om ÖFK har viljan att komma till avslut måste man säkerställa att ÖSK inte tillåts ställa om snabbt. Därmed sagt att ÖFK behöver vara noggranna och inte tappa boll.

Till sist börjar serien att gå in i sitt slutskede, varje poäng är viktig. Efter matchen hoppas jag därför att vi kan konstatera att ÖFK var bäst när det gällde, att ÖFK spelarnas kollektiva vilja och arbetsinsats överglänste ÖSK dito och därmed bidrog till tre välbehövliga poäng hem till Jämtland.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mina lite sena nyårskonstateranden  
  av Lars Larsson | Igår - 17:37  
   
  Läs mer...  
 


 
  Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:35  
 

Löpstark och målfarlig forward provtänar med ÖFK. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg  
  av Martin Nylander | Igår - 13:24  
 

Enligt Borås tidning säljer Elfsborg en av sina fyra målvakter. Melker Uppenberg lämnar för ett längre kontrakt med ÖFK.

 
  Läs mer...  
 


 
  Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:56  
 

Emil Özkan Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Apr 2025 - 10:52 Förre ÖFK- spelaren Mykola Musolitin har ny klubb
3 Apr 2025 - 22:18 Följ ÖFK - Landskrona BoIS via fotbollz.se
2 Apr 2025 - 18:03 Ständiga uppgifter att Allsvenska klubbar scoutar Philip Bon
2 Apr 2025 - 09:05 ÖFK:s spelare poängsatta -två spelare utmärkte sig
1 Apr 2025 - 16:51 Kiarash Livani har satt igång debatten om fotbol i Östersund
1 Apr 2025 - 10:15 Det är skillnad på försvar och försvar
1 Apr 2025 - 09:56 Juniorfotboll i ÖFK
31 Mar 2025 - 16:45 Att ÖFK vinner en seriepremiär är nästan unikt
31 Mar 2025 - 10:39 Nye Adrian Edqvist stiger fram - blev Trissvinnare mot Trell
30 Mar 2025 - 21:53 Livani hade en plan B - den gav tre poäng
30 Mar 2025 - 17:53 Matchreferat ÖFK nollade Trelleborg i skön bortaseger i premiären
30 Mar 2025 - 17:36 Matchens prestation
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst