meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

KRÖNIKA AV THORD-ERIC N ILSSON OM KLUBBTRÄFFEN
av Thord-Eric Nilsson
Publicerad 4 Aug 2026 - 16:58 Uppdaterad 4 Aug 2026 - 21:03

Bilder uppdateras efterhand

Niclas Lidström intervjuar Daniel Molander Foto Thord -Eric Nilsson

När ÖFK har ett snabbt inkallad klubbträff anar man det värsta… Kanske ekonomisk kris igen?

Men det av allt i allon Niklas Lindström ledda mötet i Jämtkraft Arenas lounge gav lugnande besked från klubbchefen Pontus Johansson klubbordföranden Tommie Westerlund och elitbolagets ordförande Daniel Molander.

I klubbens resultatmässigt bästa trend efter glansåren för snart tio år sedan är dock ekonomin inte klubbens bästa gren. Det har den varit bara ett par år under klubbens 30 år. För de flesta lagsportföreningar är det en ständig ekonomisk balansgång.

ÖFK har i ekonomin fyra ben att stå på, matchintäkter, sponsorer, stödet från Svensk elitfotboll och spelarförsäljningar. Två av benen är osäkerhetsfaktorer.

- Vi hade räknat med ett sänkt stöd för TV-rättigheter med mera, men sänkningen blev större än väntat. Kanske kompenseras en del av den sänkningen av att en del av stödet är knutet till prestation. Nuvarande fjärde plats ger mer än den budgeterad tionde plats, förklarar Daniel Molander.

- Spelarförsäljning som är en stor post hos varje förening är också osäker. Både till antal och kronor.

Blir två av de fyra benen mindre än man räknat med blir naturligtvis ekonomin haltande.

- Det är få föreningar som går runt utan spelarförsäljningar, säger Molander, som inte vågar hoppas på ett nollresultat för elitbolaget

- För klubben, som är moderbolaget, lovar ordföranden Tommie Westerlind att man håller budget. Men klubbdelen är en mycket liten del av ekonomin. Där gjorde man dessutom en inbesparing när akademichefen Kalle Ramstedt fick sluta. Klubbchefen har sedan dess haft ansvaret för akademin, men man skall ha en ny chef, men med annan ekonomisk lösning.

Akademin är viktig och man hoppas att den kan försörja klubben med nya spelare i stället för att köpa in dem.

Även i elitbolaget har man försökt balansera spelarekomin med att för att klara tillskottet av Rasmus Forsell, 24, och Jabir Abdihakim Ali, 27, med att låna ut spelare. Aktuell för utlåning är Michael Olywaynemi.

Målvakten Rasmus som tröttande på minimal speltid i Degerfors har återvänt till klubben. Den reslige Rasmus mäter två meter om han får ha bollskorna på. Han presenterade sig redan i lördags mot Öster där han dock fick oväntat lite att göra.

Mer spektakulära var två av hans matcher under förra ÖFK-sejouren. I premiären mot Varberg blev det både utvisning och straff. Han gjorde sedan sin sista match när ÖFK mötte mot Sandviken och på grund av rekordmässig spelarbrist fick spela back,

Vid måndagsträffen fick de närvarande också, via länk, en snabb kontakt med sportchefen Stefan Lundin, tillfälligt hos familjen i Gästrikland.

Han kunde berätta att det inte är aktuellt med några nya spelare. Möjligen då den äldste (18) i en afrikanske kvartett som skall provspela. Någon annan i en trio 17-åringar kan möjligen bli aktuell nästa år.

Nye tränaren Nemanja Miljanovic som i ÖSK-rollen har succéresultat bakom sig fick avsluta kvällen. Han är ingen med stora gester och utspel och såg rätt nöjd ut trots konstaterandet:

- Vi kunde haft ett par poäng mer. Nu känns det som vi kan slå vilket som helst av seriens lag.

Nemanja ?`För mig som med en yrkessjukdom(?) inte kan undgå att hjärnan hittar kopplingar funderar kring likheten med bibelns Nehemja.

Ett namn som varken Nemanja eller knäppast någon annan känner till. Nehemja var den som byggde upp Jerusalem efter persernas krig. Nemanja kan bli den som byggde upp ÖFK till en ny storhetsperiod om man nu vågar göra jämförelsen med bragdlaget för snart tio år sedan. Stundtals var lördagsspelet nästan jämförbart

-

Utöver tränarmeriterna har 54-åringen en bra fotbollskultur bakom sig även om han bara var 15 år då han kom från Jugoslaven till Sverige. Även om de stora internationella prestationerna gjordes långt innan han föddes.

Den del av Jugoslavien som han kom från är nu egen republik, Bosnien. Men det är gamla Jugoslaven och Sverige är de två nationer som förknippar sig med.

Jugoslavien var finalmotståndare när Sverige vann OS 1948, fyra år senare föll ”juggarna” i finalen mot Ungern för att 1960 ta guldet. Sverige hade då övergått till i OS inte tillåtna proffsspel.

På Balkan alltså gamla Jugoslavien har just fotboll och lagsporter hög status. Många jugoslaviskt klingande namn har och har haft stor roll i svensk lagsport. Zlatan Ibrahimovic är väl outstanding. Zlatans pappa kom också från Bosnien och mamman från Kroatien.

Thord Eric Nilsson


Niclas Lidström intervjuar Daniel Molander Foto Thord -Eric Nilsson


Klubbchefen Pontus JohansoneFredrik Aasmund Eliassen ass tränare



Glad tränare, Nemanja

Målvakten Rasmus Forsell

Niclas Lidström intervjuar Tommie Westerlund


 
 
1 Kommentar:
Gäst: Acker 8 skrev | 4 Aug 2026 - 20:48
Utmärkt skriven krönika
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sunday Anyanwu - trissvinnare för andra gången i följd  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:50  
 

.Bild: Sunday Anyanwu. Foto Thord-Eric Nilsson

I den sammanlagda Trissen delar Simon Marklund och Amar Begic ledningen.

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och trea Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK svarar på kritiken om bengalerna  
  av ÖFK | Igår - 16:18  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday Anyanwu - Matchens lirare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | 8 Aug 2026 - 20:32  
 

ÖFK - total överlägsenhet i antal poäng enligt Sofascore


Sunday Anyanwu Foto Thord Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildkavalkad och statistik från ÖFK - GIF Sundsvall 1-0  
  av Thord-Eric Nilsson  | 8 Aug 2026 - 17:16  
 

Foto Thord -Eric Nilssom

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare
31 Aug 2025 - 21:11 Nebiyou Perry lämnar ÖFK för dansk klubb - ÖFK bekräftar ida
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.