meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FÖRE DETTA ÖFK- SPELAREN HENRIK BELLMAN FICK UPPLEVA TERRORN PÅ NÄRA HÅLL
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Okt 2023 - 22:46 Uppdaterad 17 Okt 2023 - 23:01

.

– Det kändes inte helt säkert at åka taxi från arenan, säger Anderlecht-spelaren Henrik Bellman som tidigare spelade i ÖFK.


Henrik Bellman

I samband med matstarten på King Baudouin-stadion i Bryssel gick det upp för många svenskar på plats att någonting hade hänt. Tidigare Östersund- och ungdomlandslagsspelaren Henrik Bellman var en av dem som var på plats för att stötta sina vänner i landslaget, skriver Sportbladet.

– Det var så dålig täckning på arenan så man var ovanligt lite på mobilen, men jag kunde ta emot meddelanden och när det började plinga till och man även fick samtal från diverse människor hemma i Sverige började man bli lite orolig. Sen fick jag ett meddelande om vad som hade hänt och då förstod man direkt att det var allvarligt, säger 23-åringen som till vardags spelare i Anderlecht där han är klubbkamrat med Ludwig Augustinsson.

– Man var lite förvånad över att matchen överhuvudtaget startade. Vi satt bara och väntade på att halvleken skulle ta slut och räknade med att matchen skulle avbrytas.

Hur var det att behöva lämna arenan?

– Det kändes otäckt. De sa att de hade säkrat området, men man fick ta sig en bit utanför för att få tag på taxi. Det var nog 30-40 svenska supportrar som gick samtidigt och letade efter taxi. Man förstår ju att det är svårt under omständigheterna, men samordningen kändes lite oklar

Bellman upplevde inte stämningen som orolig till en början, men när de svenska supportrarna tog sig från läktaren förändrades stämningen.

– När man samlades där nere i något rum kändes det lite udda. Då förstod man väl allvaret i det hela på ett annat sätt, säger han.

Alla svenskar lovades poliseskort från arenan under natten, men de som bor i Bryssel fick olika besked.

– Runt 01.00 får vi besked om att vi klockan 02.00 kommer kunna få poliseskort med bussar till hotell, men att man redan då kunde röra sig på egen risk därifrån. Det valde vi att göra och bokade en taxi, säger Bellman.

Henrik Bellman och hans kompis tog sig hem med taxi sent i natt. Väl hemma landade det vad som hade hänt.

– När man kom hem och kunde läsa igenom allt på riktigt via sociala medier så påverkas man ännu mer. Nu i efterhand förstår jag den jätteoro som fanns som kom hemifrån som man kanske inte upplevt direkt själv. När man ser bilder och videos på de här fruktansvärda händelserna skapar direkt en oro i kroppen, säger yttermittfältaren.

Den närmaste tiden kommer han inte att skylta med att han är svensk.

– Man är inte jättesugen på att gå ut i staden och prata svenska. Det är inte en supertrygg tillvaro just nu. Vi återsamlas med laget i morgon och lär få någon information då. Vi är ett par stycken svenskar här nere och håller tät kontakt. Jag tror att man bara får ha lite is i magen och invänta besked från diverse håll och så får man ta därifrån och ta beslut utifrån det, säger Bellman till Sprtbladet.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:11  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Nu är ÖFK med i matchen  
  av Agne Svärd | Igår - 00:14  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage  
  av Susanne Gustavsson | 13 Maj 2026 - 23:45  
 

IK Brage - ÖFK 2-4 (1-2)

.Stor glädje efter Abel Stenruds andra mål.

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Äntligen flyt  
  av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56  
 

Tack tränare Miljanovic för att Navassardian faktiskt byttes in!

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Apr 2026 - 20:21 Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF
18 Apr 2026 - 11:46 Ny utmärkelse till simon marklund
17 Apr 2026 - 21:47 En start som heter duga, men det finns varningstecken
17 Apr 2026 - 21:37 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
17 Apr 2026 - 10:41 Ni har väl inte glömt Gustav Odenlind?
16 Apr 2026 - 13:45 Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
14 Apr 2026 - 10:11 Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby
13 Apr 2026 - 13:33 Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- No
12 Apr 2026 - 19:41 Bilder från matchen ÖFK - Norrby
12 Apr 2026 - 17:43 Varför?
11 Apr 2026 - 21:25 Matchens prestation
11 Apr 2026 - 20:34 Matchreferat OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF
11 Apr 2026 - 19:30 Matchens överraskning
11 Apr 2026 - 16:03 Startelvan i eftermiddag mot Norrby
10 Apr 2026 - 20:14 Norrbysupporters på stan - 'Vi är här för att ta revansch'
9 Apr 2026 - 22:42 Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport f
9 Apr 2026 - 21:21 Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se
8 Apr 2026 - 17:45 Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg
6 Apr 2026 - 22:36 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
6 Apr 2026 - 18:54 Matchreferat ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde