meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK ÅKER TILL GÖTEBORG OCH MÖTER UTSIKTEN MED STORA AVSIKTER ATT VINNA.
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Sep 2023 - 13:52 Uppdaterad 1 Sep 2023 - 16:15

Kommentarer om vilka spelare som har chans att tillhöra startelvan

I förra matchen byttes Musolitin ut och Calvin kom in efter ungefär halva matchen. Det är en utmärkt lösning. Det passar Calvun bra att komma in i andra halvlek på utvilade ben och utmana.

"Nader är en suverän passningsspelare"

Vi kan inte vänta oss några stora förändringar i startelvan mot Utsikten.

Det gäller att vara förberedda på att Utsikten är ett lag med stora starka och hårdföra spelare. Det är inte för inte att Utsikten har dragit på sig det största antalet varningar i Superettan.

Å andra sidan är inte ÖFK ett lag som heller stiger åt sidan. De är beredda att gå in i en hård närkamp, om det krävs.

I sämsta fal kan det bli mycket kamp spelare emellan på plan och de gula korten kommer att hagla.

En bra domare stoppar och sätter gränsen tidigt i matchen, så jag tror att det trots all det kommer att bli en just och trevlig match att se på.

ÖFK får även vara beredda på att Utsikten kommer att lägga an på att pressa högt och bryta ÖFK:s passningsvägar så länge man orkar. Pressen tar av efterhand och i slutet på andra halvlek ser man inte så mycket av den.

ÖFK är svåra att besegra och har svårt att vinna. I en del matcher har det varit svårt att smälta ett oavgjort resultat, eftersom ÖFK har varit så mycket bättre i matchen. Mot Utsikten får man ändå anse, att det är bra om man kan lugga Utsikten på en poäng. Gör man det får vi vara nöjda, även om det snart måste bli dags för en seger.

Antagligen blir backlinjen som Powell helst vill ha den. Yannick har haft feber i veckan, men det verkar som han kan ställa upp.Han är en spelare som man gillar att se.

Skulle han inte kunna delta så tar Weilid som vanligt hans plats på vänsterbacken. Powell kan sedan välja mellan Ziad och Jakob.

Ziad har utvecklats mycket sedan han kom till ÖFK. Han blir bättre och bättre och borde kanske på chansen mot Utsikten om Weilid flyttas över till vänster. Över tid är Ziad en startspelare.

Jag gillar både Calvin och Musolitin. I förra matchen byttes Musolitin ut och Calvin kom in efter ungefär halva matchen. Det är en utmärkt lösning.

Musolitin är en kämpe som tar musten ur backen. Han är jobbig att möta och han gör bra inlägg och är nästan den ende som skjuter på avstånd.

Sådana spelare är värdefulla i ett lag, men så har ju Musolitin spelat på hösta nivå i Ukraina.

Calvin har helt andra egenskaper. Det passar honom bra att komma in i andra halvlek på utvilade ben och utmana Utsikten, som då börjar bli trötta. Han får då mera utrymma för sina snabba löpningar. En fördel är, att han blivit mindre egoistisk och lugnare i sitt spel och samspelar nu bra. Han är en coming man.

Keita tränar för fullt igen. Det är bra.ÖFK har två bra målvakter med olika egenskaper. Om Keita är i form så är han en av de bästa målvakterna i Superettan, men frågan är om han är det?

Stolt är ÖFK:s bäste målskytt och han kommer alltid igen. Han var lite down i förra matchen. Han blev ensam på topp och då är det svårt att göra sig gällande mot två resoluta mittbackar.

Grach måste vara seriens bästa inhoppare. Det passar bra för honom att komma in med sin oförvägenhet, oräddhet och styrka och sätta tryck när motståndarna tryter.

Sinyan har blivit lie ojämn, men det kan vara svårt att ställa över honom. Han har sina fördelar, men ÖFK har flera bra mittfältare.

Nader är en. Om han blir lite mera aktiv på plan så skulle han vara en stark kandidat till startplatsen. Ingen som han har blick för spelet och han har förmågan att kunna slå en öppnande passning. Han är en suverän passningsspelare.

Brendon är given.

Nye Marklund har fått mycket beröm och kommer nog med i startelvan. I förra matchen var han osynlig i första halvlek, men i andra gick det bättre. Han är en spelare som trivs och är bra när har mycket boll med många passningar och långa anfall.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: B Grönhagen skrev | 2 Sep 2023 - 00:38
Jamen här har ju ÖFK alla chanser och möjligheter i världen att rätta till leden lite i Superettan, laget Utsikten är egentligen inga märkvärdigheter, från början ett kompisgäng som gillar fotboll, därför tror jag att vårt lag ÖFK som KAN fotboll åker hem med 3p.
8
Gäst: PS skrev | 1 Sep 2023 - 20:25
Det är rätt av Nylander
Det kan gå fortare än man tror. Nu verkan det som ÖFK har klarat elitlicensen. Då ankommer det på spelarna att göra en bra insats.
5
Gäst: Martin Nylander skrev | 1 Sep 2023 - 19:16
ÖFK måste börja se varje match som en cupfinal likt man gjorde ifjol annars riskerar man snabbt hamna i botten av tabellen för så jämt är det. Bottenlagen kommer se matcherna så och kommer att plocka poäng därför måste även ÖFK ha den inställningen.
15
Gäst: Bengt J skrev | 1 Sep 2023 - 17:07
Såg träningen igår och då såg Adjoumani pigg och fräsch ut, däremot såg Stolt inte ut att vara hundra. \r\n\r\nSinyan kanske ska stå över nån match? Han känns väldigt ojämn nu och ställer till det lite med nån form av nonchalans (som vid 0-2-målet i förra matchen). \r\n\r\nTuff bortamatch imorgon men intressant att se hur ÖFK kan stå emot. \r\nTrevlig helg! \r\n
14
 
Sök på fotbollz.se
   
  Om Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat träningsmatcher Superettan  
  av Haldo Jonsson | 26 Jan 2026 - 21:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  Dennis Widgren - kommer - kommer ej?  
  av Haldo Jonsson | 25 Jan 2026 - 22:51  
 

Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson

Lagbygget börjar alltmer att ta form.

 
  Läs mer...  
 


 
  Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har avlidit  
  av Haldo Jonsson | 24 Jan 2026 - 20:36  
 

Åke Fjellström

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
25 Mar 2025 - 17:49 Malcolm Stolt klar för Kalmar FF
25 Mar 2025 - 13:43 Mittfältaren Henrik Norrby är inte längre aktuell för ÖFK
24 Mar 2025 - 22:43 Nu ska det bli ordning och reda i ÖFK - En nystart
24 Mar 2025 - 12:06 Nu är det klart - ÖFK spelar i Superettan med ny ordförande
22 Mar 2025 - 16:07 Matchreferat Förlust i genrepet
22 Mar 2025 - 14:33 Startelvan i dag (genrep)
21 Mar 2025 - 21:40 Träningsmatch mot Levanger FK lördag kl.15.00
20 Mar 2025 - 15:20 Nej, detta får inte ske
20 Mar 2025 - 09:44 Troligtvis femton lag i Superettan om ÖFK drar sig ur.
18 Mar 2025 - 22:44 Kritisk situation för ÖFK. Nu krävs att vi alla ställer upp.
18 Mar 2025 - 18:36 Krisläge i ÖFK - Saknar miljoner för att genomföra säsongen
15 Mar 2025 - 16:30 Matchreferat Ett steg framåt för ÖFK
15 Mar 2025 - 14:43 Startelvan i dag mot Umeå FC
14 Mar 2025 - 22:38 Umeå FC - ÖFK lördag kl.16.00
13 Mar 2025 - 22:47 ÖFK hade årsmöte i kväll - Kiarash Livani höjde tempot
13 Mar 2025 - 11:00 Backen Christian Enemark klar för ÖFK
12 Mar 2025 - 18:42 Inte självklart att ÖFK kan genomföra hela säsongen men lösn
12 Mar 2025 - 10:31 I dag onsdag bolagsstämma för ÖFK