meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NYTT ÖFK, MEN ÄNDÅ SOM FÖRUT.
av
Publicerad 22 Jan 2025 - 23:14 

Under säsongen 2024 blev det för mig uppenbart att ÖFK saknade målskyttar. I seriens början saknades till och med ett effektivt anfallsspel, men detta blev faktiskt avsevärt bättre ju längre säsongen led. Däremot hade laget svårt att förvalta de chanser som senare uppstod.

En bra målskytt har både spelsinne och målsinne. Inget ont om Karlsson Grach, men tillräckligt bra spelsinne saknar han. Ursäkta att jag tar han som exempel, men allt blir mer påtagligt med ett namn. Vad är då spelsinne? Jo, det är förmågan att läsa spelet. Det är ju inte för inte för inte som fotboll kallas” det gröna fältets schack”. Att läsa spelet innebär att du kan se in i framtiden. Låter kanske ambitiöst men är relativt simpelt. Det är dock en talang. Endera så har du det eller så inte. Visserligen kan insikt om hur spelsinne fungerar ge viss positiv tränings effekt, men utan talang på området blir det aldrig fulländat.

Spelsinne är förmåga att inse vad som händer i nästa moment. Låt mig ta ett exempel. Wingbacken eller högermittfältaren avser slå ett inlägg in i straffområdet. När den spelarens fot träffar bollen förstår anfallare med spelsinne vart han skall bege sig, för att vara där när bollen anländer. Off side är då också överspelat, eftersom rörelse sker tiondelar efter tillslag på inlägget.

Forwards har större utrymme att chansa i sitt spel. Att dessutom agera i förväg ger offensiva fördelar, relativt motståndarförsvaret, genom att vara på plats när det händer. Den skillnad som utmärkes av att invänta vart bollen tar vägen och sedan agera ger däremot försvaret större möjlighet att avvärja eventuella målchanser. Tyvärr kännetecknade det senare Karlsson Grach. Ändå gjorde han flest mål. Målsinne ör dock lite annorlunda jämfört med spelsinne.Det är förmåga att hantera sina målchanser och här var han hyfsat bra. Med ett bättre spelsinne hade han dock kunnat få många fler målchanser.

Nu är Karlsson Grach såld och Ordonez återgått till sin moderklubb. Stolt försvann ju redan tidigt under säsongen. ÖFK stod alltså ett tag helt utan anfallsspelare. Nu ser det däremot betydligt bättre ut vad avser forwards. Jag tror personligen mycket på de två senaste nyförvärven. Kirby och Edgar Sarkis Navassardian. Jag anser dock att det skall in en till forward plus en dominant mittfältare, som kompletterar Brendon och Sporrong. Försvarsmässigt ser det redan bra ut.

Med en tränare som vill spela offensiv teknisk fotboll och nya unga (förutom Kirby) känns det nästan som förr. En ny resa kan börja.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Glenn@makenzius.se skrev | 23 Jan 2025 - 17:06
Insiktsfullt och bra beskrivning!
1
Gäst: Robert skrev | 23 Jan 2025 - 15:49
Ja det ska bli spännande att se om de har träffat rätt i nyförvärven.

Jag är också intresserad av att se hur nya tränaren ställer upp laget och hur han vill spela fotboll. Jag hoppas på en tydlig idé för anfallsspelet och en plan-b när det inte fungerar. Det är framförallt plan-b som enligt mig verkade saknas helt ifjol.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 16 Jan 2026 - 15:46  
   
  Läs mer...  
 


 
  Anfallare från Norge ny forward i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 21:38  
 

Abel Stensrud. Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget  
  av Martin Nylander | 15 Jan 2026 - 15:28  
 

ÖFK spelare Osman Haroum Abdelrahman är uttagen till P16/10-landslagets januariläger på Bosön den 27-29 Januari, Grattis!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första trängningen  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 13:28  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Mar 2025 - 08:12 Ny träningsmatch mot Örebro SK
3 Mar 2025 - 21:55 Trelleborgs FF och Karlbergs BK gjorde det igen
3 Mar 2025 - 13:28 ÖFK träningslediga i fyra dagar - se träningsschema
2 Mar 2025 - 14:51 Matchreferat Mållöst mellan IFK Östersund och ÖFK
2 Mar 2025 - 13:07 Startelvan i dag
1 Mar 2025 - 16:49 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 0-2 (0-0)
1 Mar 2025 - 15:17 Startelvan mot GIF Sundsvall
28 Feb 2025 - 21:31 Kort rapport från träningen.
28 Feb 2025 - 16:00 Örebro SK - ÖFK
27 Feb 2025 - 15:39 Ny spelare provtränar
27 Feb 2025 - 10:40 Fotbollskväll hos ÖFK:s trogne sponsor AB Berners
25 Feb 2025 - 10:41 Svår match för ÖFK i serieupptakten
24 Feb 2025 - 13:25 Träningstider denna vecka på JK
23 Feb 2025 - 19:35 Matchens prestation
22 Feb 2025 - 19:34 Matchreferat Dominerande spel i första halvlek gav ÖFK första vinsten i å
22 Feb 2025 - 19:09 I dag vinst för Potter på Emirates med West Ham - Exakt på d
22 Feb 2025 - 14:03 Startelvan mot GIF Sundsvall
21 Feb 2025 - 21:15 Intressant match med Ken Sema
21 Feb 2025 - 21:13 Rapport från träningen - livani inte med denna vecka
21 Feb 2025 - 21:12 Ordförande Bengt Olofsson föreslås bli omvald.