meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FÖRETAGSAM LEDNING GER FRAMGÅNG
av Lars Larsson
Publicerad 18 Mar 2024 - 10:46 

Det gläder mig att läsa om den positiva stämning som verkar ha infunnit sig bland deltagarna på ÖFK:s båda årsstämmor. Dels hos Elitbolaget, dels hos föreningen. Sannolikt har det sitt ursprung från det ekonomiska utfallet. Äntligen verkar det som om föreningen och elitbolaget, (som är ett aktiebolag) har fått kontroll på tillvaron. Men kom ihåg att mycket av resultatet räddades på grund av extraordinära bidrag och affärer. Fortfarande finns det alltså stora framtida utmaningar att bemästra och nu krävs det en proaktiv styrelse och ledning för att klara av detta. Verksamheten måste helt enkelt försörja sig själv.

En styrelse ska leda verksamheten på ett så bra sätt som möjligt och den viktigaste uppgiften är att ha fokus framåt. Detta gäller både föreningen och elitbolaget . Det finns dock en väsentlig skillnad mellan en ideell förening och ett aktiebolag. Det senare skall eftersträva vinst. Något som inte gäller den ideella föreningen. Däremot bör ekonomin vara i balans. Idrottsaktiebolag likt elitbolaget styrs dessutom av ett speciellt regelverk.

Alla aktiebolag, liksom elitbolaget, måste dessutom ha en styrelse. Styrelsen fattar beslut om företagets förvaltning, ekonomi och strategi. Detsamma gäller även för föreningen. Styrelsen tillsätter och avsätter VD, ger instruktioner till VD, om VD är aktuellt. Det är dock inget krav att ha en VD, men innebär att styrelsen då delegerar det operativa arbetet. Har styrelsen väl beslutat om att ha en VD för att leda det operativa arbetet, så styrs det av regler enligt Aktiebolagslagen.

Styrelsens uppdrag är att bereda olika frågor, förvalta de beslut som årsmötet fattat, leda föreningens arbete samt representera bolaget, alternativt föreningen, i olika sammanhang. Styrelsen ser också till att bolagets organisation och förvaltning sker på rätt sätt och att bolaget/föreningen fungerar som det ska.

Med detta sagt så skall nu ÖFK:s nya styrelser alltså se till att den ekonomiska ökenvandringen är över, och att medlemmar och aktieägare kan se framtiden an med förhoppning om ekonomisk och sportslig framgång. Det gör sig dock inte självt utan nu måste det tas krafttag och uppkavlade skjortärmar

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har avlidit  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:36  
 

Åke Fjellström

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en bra säsong.  
  av Haldo Jonsson | 22 Jan 2026 - 23:12  
 

Navanja Miljanovic Huvudränare ÖFK. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Feb 2025 - 12:40 Startelvan i dag
8 Feb 2025 - 21:02 Sagt efter matchen Degerfors-ÖFK
8 Feb 2025 - 16:57 Matchreferat ÖFK stod upp bra mot allsvenskarna
8 Feb 2025 - 16:54 Matchens prestation
8 Feb 2025 - 12:04 Startelvan i dag
7 Feb 2025 - 16:10 Det råder optimism i ÖFK - Rapport från träningen
5 Feb 2025 - 20:37 Lagbygget inte klart - men flera har redan imponerat
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
1 Feb 2025 - 19:50 Matchreferat Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
27 Jan 2025 - 19:44 Träningstider i Krokom, SEP-arena denna vecka
27 Jan 2025 - 10:55 Före detta ÖFK-mittfältaren Hosam Aiesh lägger av - är stolt
24 Jan 2025 - 15:17 - ÖFK bedriver nu under Livanis ledning en träning som inte
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har