meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DOUGLAS BERGQVIST HAR NY KLUBB
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Jan 2026 - 15:42 Uppdaterad 9 Jan 2026 - 15:44

Douglas Bergqvist. Foto Haldo Jonsson

Före detta ÖFK-spelaren Douglas Bergqvist har de senaste säsongerna tillhört tjeckiska MFK Karviná och senast kommer han från FC Vlašim, men brutit kontraktet.

Som många trodde skulle Douglas Bergkvist flytta till Östersund där hans sambo bor och eventuellt spela för ÖFK.

Så blir det nu inte eftersom Bergqvist är klar för IFK Värnamo.


"I och med Emin Grozdanic och Rufai Mohammeds avslutade avtal med föreningen så har mittbacksfrågan varit prioriterad. Där har det varit noga med att titta efter vilka egenskaper vi sökt. En av ersättarna blir 18-åriga Armandas Raudonis som flyttas upp från P19 efter en väldigt bra höst - där han även fick starta i Allsvenskan. Den nästa mittback att ta in har vi känt har varit viktigt med en försvarsstark mittback med ledaregenskaper. Och nu när möjligheten dök upp med Douglas, så tog vi snabbt kontakt." - Jörgen Petersson, sportchef i Värnamo

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ope skrev | 12 Jan 2026 - 07:45
ÖFK har det välförsett på mickbackssidan så det är inte konstigt att man inte gick för Douglas, om han nu ens var intresserad och inte för dyr. Jag reagerade lite på hans uttalanden i somras där det lät som att han skulle "varva ner" i ÖFK efter utlandskarriären. Nu blir i Värnamo han varvar ner och kanske lika bra det.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Hårda ord i Brage efter degraderingen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:00  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildkavalkad från ÖFK - Oddevold  
  av Stefan Roos | Idag - 14:08  
 

. Foton: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  öfk har presterat bättre än det lyckade slutresultatet  
  av Agne Svärd | Idag - 03:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Det räckte!  
  Igår - 22:21  
 

Det var väldigt jobbigt att följa denna match från läktaren, med mycket frustration. Mycket på domaren denna gång. Och på ÖFK:s oerhört sega spel under stor del av första halvlek. Som dock blev lite bättre på slutet och i andra. Men sedan blev ändå efterskörden alldeles underbar.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv