meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DETTA VAR BÖRJAN TILL ETT ELITLAG I FOTBOLL I ÖSTERSUND - FOTBOLLZ.SE HAR TITTAT BAKÅT
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Jan 2023 - 14:54 Uppdaterad 29 Jan 2023 - 22:39

"Vägen dit var kantat med många ibland högljudda ordväxlingar och tyvärr otrevligheter, avundsjuka och svek under den snåriga vägen." Fotbollz.se visar avsnitt 1 av bildandet av ÖFK. En lite anorlunda betraktelse.

I fjol fyllde ÖFK 25 år. Det finns anledning att titta lite bakåt om se vad som hände under den snåriga vägen fram till att ÖFK blev till.

Det krävdes många detaljer som skulle sammanfalla och mycket stora, och ibland impopulära beslut måste tas, innan vi så småningom fick ett elitlag i Östersund. Vägen dit var kantat med många ibland högljudda ordväxlingar och tyvärr otrevligheter, avundsjuka och svek. Det fanns två läger. Vissa var för och vissa emot.

Det var inte lätt att få de tidigare stora rivalerna inom Östersundsfotbollen att dra åt samma håll. Det gick, men det var många gånger ytterst trögt i portgången.

Fotbollz.se vill nämna några faktorer som sammantaget gjorde att vi fick ett elitlag i Östersund. Vi börjar med Torvalla FF och Videogott BK. Det skulle visa sig senare, att de skulle få en avgörande betydelse för möjligheten att skapa ett elitlag.

Torvalla FF var en farmarklubb till Ope IF. Ope hade många spelare och mest ungdomar som gick till Torvalla FF för att få speltid. Det var svårt att platsa i Ope på den tiden, eftersom de spelade i så pass hög serie div2. Torvalla FF blev en populär förening som drog till sig spelare från andra klubbar. Alla trivdes i lager.

T

Torvalla FF fick ett positivt mottagande av pressen. Laget bestod mest av unga Ope- spelare som inte riktigt platsade i Opes A-lag. Torvalla FF blev något av stans popklubb där alla ville spela. Första året tränades laget av Leffe Widgren. Sedan tog Nicklas Esbjörnsson i något år.


Torvalla FF etablerade ganska snart ett samarbete med Videogott BK, som uppstod i en hyrvideobutik på Färjemansgatan. De hade ett bildat ett fotbollslag för seriespel. Laget bestod mest av studenter från Östersund och några anställda i företaget. Tränare var Hans Furberg, De spelade två år i div 6, men avancerade de till div 5. Det var då Torvalla FF tog kontakt för ett samarbete som främst skulle gynna Torvalla FF. Efter det ändrades föreningens namn till Videogott/Torvalla FF. Det blev vinst i div5.

Bilder Videogott och Torvalla FF

Kvalmatch mot Hede 1988-99.

Kvalmatch mot Hede 1988-99. Ägaren av Videgott Kjell- Åke Nlsson längst till vänster. Tränaren Hans Furborg längst ner till höger.

Match mot Hoting

Torvalla FF


Videogott BK,
Färjemansgatan, Östersund
Generell Information
Hemort Östersund
Kommun Östersunds Kommun
Hemmaplan Saknas
Komplett namn Bollklubb
Bildad Saknas
Distrikt Jämtland/Härjedalens FF
Hemsida Hemsida saknas
Facebook Facebook sida saknas
Övrig Info Bytte namn till Videogott/Torvalla FF. Tack vare samarbetet slapp Torvalla FF börja spela i div6 utan fick börja i div5 ihop med Videgott.

Torvalla FF samarbetade i en säsong med Videogott BK. Efter att Videogott/Torvalla FF hade vunnit div 5 återgick föreningsnamnet till Torvalla FF. Videogott BK upphörde då som förening, och Torvalla FF gick vidare till div 4, men inte ensamma. En ny förening bildades. De skriver jag om i nästa avsnitt.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kommer ni ihåg målvakten Andreaw Mills? Han är uppmärksammad  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:32  
 

Andrew Mills Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:22  
 

Träning i SEP Hallen. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säsongen i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:51  
 

Nordic United har värvat bland andra Kamil Dudziak som på övertid gjorde vinstmålet som slog ut ÖFK ur Svenska Cupen 2024

 
  Läs mer...  
 


 
  Ytterhogdals före detta målvakt William Tønning - nu i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 3 Feb 2026 - 11:52  
 

William Tønning Foto Micke Olofsson

Tønning har år 2022 av Unibet fått utmärkelse bäste målvakt i div 2 Norrland.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Jan 2025 - 13:18 Allhallen i Krokom nu godkänd att tas i bruk
10 Jan 2025 - 12:52 Ytterligare två träningsmatcher inbokade
9 Jan 2025 - 18:43 'jag gick hem från träningen med styrkt framtidstro för ÖFK'
9 Jan 2025 - 10:05 Graham Potter klar för West Ham
8 Jan 2025 - 10:15 Om troligt nyförvärv
7 Jan 2025 - 21:41 Det bli en spännande säsong - På torsdag börjar träningen i
7 Jan 2025 - 10:52 Det står nu klart att Kiarash Livani får vara huvudtränare f
7 Jan 2025 - 09:55 Träningsstart i ÖP- Hallen
6 Jan 2025 - 22:50 Om Sebastian Karlsson Grach och Saman Ghoddos
4 Jan 2025 - 18:13 Tredje nyförvärvet klar- det blir backen Adrian Edqvist från
4 Jan 2025 - 12:43 Allhallen i Krokom ännu inte godkänd för användning
2 Jan 2025 - 22:38 Vi minns alla som hade löd i skorna - Brian Wake den mest må
31 Dec 2024 - 21:52 Vi minns: Årets känslofullaste mål
31 Dec 2024 - 17:33 Vi minns: Årets viktigaste mål
30 Dec 2024 - 22:49 Om Jakob Hedenuist och Ken Sema
30 Dec 2024 - 17:21 ÖFK:s lagbygge
28 Dec 2024 - 19:22 ÖFK Akademi summerar 2024 - historiska framgångar för fotbol
28 Dec 2024 - 19:07 Mykola Musolitin och Jakob Hedenuist lämnar ÖFK
27 Dec 2024 - 22:56 ÖFK:s förre mittfältare Ludvig Fritzon blivande grek?
27 Dec 2024 - 11:29 En spännande säsong med många förändringar och förväntningar