meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ATHLETIC ESKILSTUNA INGEN LÄTT MOTSTÅNDARE - VARNINGSFLAGG?
av Haldo Jonsson
Publicerad 19 Maj 2023 - 20:00 Uppdaterad 20 Maj 2023 - 10:27

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur och den låga nivå som man hade de första matcherna av serien.


ÖFK möter Athletic Eskilstuna på söndag och därtill på bortaplan.

Vad kan vi då ha för synpunkter på den matchen?

Ja, inte är det så mycket, men en sak är säker. Eskilstuna är i dag ett avsevärt bättre lag spelmässigt än var de var i de inledande matcherna av serien. Efter tre spelade matcher låg Eskilstuna på nedflyttningsplats. Nu ligger AFC tolva eftre en meriterande vinst över Jönköpings Södra på bortaplan.

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur den låga nivå som man hade i de första matcherna av serien.

I dag har AFC återfått självförtroendet när man springer ut på planen. De känner sig inte längre som losers, utan som att lag som har chans mot alla lag i serien. Vinsten borta mot topplaget Jönköpings Södra och oavgjort mot topplaget Utsikten har satt sina positiva spår. Nu siktar man på att klara av topplaget ÖFK.

Det är inte ovanligt att Eskilstunas taktik går ut på, att man stänger ner första halvlek genom att begränsa ytorna för motståndarna, och i andra sätter man in snabba spelare som är målfarliga och svåra att stoppa och som kan öppna ytor.

Tränare i AFC är Jawad Al Jebour som tidigare varit sportchef i klubben. Han är nog Superettans yngste tränare. Han kommit från Djurgården ungdom. Han har höga ambitioner.

Den mest meriterade spelare är mittbacken 30-årige Ezekiel ”Zeki” Fryers som varit proffs i Manchester United och Tottenham. Han bildar ofta mittbackspar tillsammans med lagkaptenen Jesper Modigh som är en stabil och erfaren back samt en riktig vinnarskalle. Han är trygg med fötterna och kommer att kunna vara delaktig i spelet med sina uppspel.

I försvaret finns även an annan profil, nämligen Ali Suijic som är fotbolls uppfostrad i Chelsea. Han har fina fötter, ettrig och snabb och bra speluppfattning och är också en stark duellspelare med rätt karaktär.

Eskilstunas försvar har trots det. ännu inte imponerat. De har släppt in hela 12 mål. Det är ett av de sämsta i serien. Det kan jämföras med ÖFK som har fått vittja nätet sex gånger.


Flest mål, sammanlagt två, har 19-årige Leo Lif gjort. Han flyttades upp från akademin i våras.

Tre mål i ÖFK har Chovanie Amatkarijo och Sebastian Karlsson Grach gjort.

ÖFK brukar genom hävd ha svårt mot Athletic Eskilstuna. I fjol förlorade ÖFK båda matcherna, men nu är det dags att bryta den statistiken. Som ni vet så ger sig aldrig ÖFK. Nu är man dessutom revanschsugna efter den snöpliga förlusten mot Trelleborg.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 15:51  
 

Mål av provspelaren och Spanjoren Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot Levanger  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 14:04  
 

Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Michael Oluwayemi, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Dec 2024 - 15:37 Sebastian Karlsson Grach till Holländsk klubb?
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
13 Dec 2024 - 10:35 Behövs en samling kring elitfotbollen i Norrland?
11 Dec 2024 - 20:41 Ideellt arbete som ordförande i ÖFK är viktigt, men kan vara
10 Dec 2024 - 10:53 Tyree Griffiths ny målvakt i ÖFK
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare