meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRÄNARBYTE I ÖFK - VI TROR PÅ DET HÄR'
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Okt 2025 - 15:09 Uppdaterad 10 Okt 2025 - 15:28

Jabir gör 1-1 i matchen mot Utsikten

NärÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

Den nye tränaren Tor Arne Fredheim kommer till ÖFK som en räddande ängel när serien nästan är slutspelad, men han har dock ett antal träningar och fyra matcher på sig att visa, att han klarar av att hålla ÖFK kvar i Superettan.

Det är en mycket tuff uppgift.

Fredheim med sin rutin är medveten om det stora ansvaret som har lagts på hans axlar.

Han har gott självförtroende för att ta på sig en sådan uppgift.

Han har kunnande och erfarenhet för att klara det. Att ÖFK:s ledning tror på honom det är självklart. Om inte skulle man inte ha anställt honom.

Många undrar vilket spelsätt Fredheim kommer att använda sig av?

Vi kan nog med fog påstå, att det inte blir Kiarash Livanis sätt att spela fotboll som han kommer att upprepa.

Det är nog förbrukat vid det här laget.

Det har inte gett de resultat som ÖFK:s ledning och fans hade hoppats på och därav bytet av tränare.

De blir nog inte bara träningarna och spelsättet i matcherna som kommer att bli avgörande för Fredheims framgång.

Det viktigaste av allt är, att Fredheim får spelarnas förtroende, att de tror på honom och att han har förmågan att entusiasmera dem till att lägga på ett kol extra på de återstående fyra matcherna.

Det gäller för Fredheim även att skapa bra sammanhållning som kan försatta berg och få spelarna att känna att de, tillsammans med honom ska göra ett framgångsrikt och viktigt jobb.

Viktigt är det för honom även att styrka spelarnas självförtroende, och att de återfår glädjen på plan och att de tror på sig själva när det som mest hettar till.

Det kommer att krävas att Fredheim har ett pedagogiskt kunnande, en förmåga att lära ut och att han har ledaregenskaper. Det är ofta en medfödd talang att leda en grupp och svår att träna upp.

Visst är det viktigt att spelarna a'la Livani när det är nödvändigt springer mycket på plan, men viktigare är att de använda sig av sina konstruktiva fotbollskunskaper, sin teknik och spelsinne för att komma fram till smarta lösningar för att skapa chanser och göra mål och hur man ska försvara sig.

Att ÖFK släppte in sex mål på hemmaplan mot VSK var en väckarklocka om självrannsakelse som ljöd mycket högt. De ljudet vill vi inte höra igen. Nej, nu vill se när ÖFK gör mål och vinner matcherna och vi istället får höra glädjevrålet framför TV:en och på Jämtkraft Arena.

Skulle Fredheim misslyckas med sitt uppsåt, kan det få svåra konsekvenser. Det är i nuläget svårt att överblicka vad som då kommer att hända med ÖFK, men det finns ingen anledning att fördjupa sig i det.

Nu gäller det att ÖFK till varje pris finns kvar i Superettan även nästa år.

Även vi supportrar har en viktig uppgift. Det är att komma till matcherna och i vått och torrt stötta våra spelare. Det är trots all de som ska göra det.

Då klara ÖFK det här!!

Vi tror på det här!

Lycka till Fredheim!

ÖFK ger sig aldrig! Det kommer du att få erfara.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: @Andreas skrev | 11 Okt 2025 - 22:48
Vad har sportchefen gjort bra
1
Gäst: Andreas skrev | 11 Okt 2025 - 10:34
Sportchefen jobb är oftast ett samarbete med tränaren.
Tränaren önskar vissa spelartyper och sportchefen försöker leva upp till det efter plånboken.
Sportchefen har under många år gjort ett kanonjobb med de medel han har att jobba med
8
Gäst: Hacke skrev | 10 Okt 2025 - 19:08
Ja föreslår "Tvivlande* uppgiten som ny sportchef! Med det kunnande han verkar själv tro han besitter så tycker jag han kommer ut ur anonymiten och talar klarspråk vad öfk behöver! Du,den,hen,vad du är? Åsikter jaa ska höras!!
3
Gäst: Gapskratt skrev | 10 Okt 2025 - 19:03
Vissa så kallade ÖFK- supportrar är verkligen helt otroliga ,
När det passar då är alla toppen och fantastiskt bra, när det sen går mindre bra då glömmer man det som varit bra och gör allt till dåligt. Lite skrattretande faktiskt
0
Gäst: Enig med Tvivlande skrev | 10 Okt 2025 - 17:11
Håller fullständigt med Tvivlande. Vad har till exempel sportchefen gjort som är bra? Bör avgå efter säsongen.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 10 Okt 2025 - 16:06
Ja nog har spelarna i Öfk fått stöttning under säsongen, jag tycker det är hög tid att spelarna ger något till publiken! Att Öfk ligger där i botten har många orsaker, nu fick Livani sparken men det är fler som borde ställa sina platser till förfogande.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:23  
 

Några iakttagelser inför matchen mot Värnamo på söndag

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:14  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan  
  av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59  
 

Det är en snedfördelning av matcher som aldrig tidigare hänt i ÖFK:s historia.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor framgång för Philip Bonde  
  av Haldo Jonsson | 28 Apr 2026 - 13:50  
 

Philp Bonde. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
27 Mar 2025 - 21:53 En av anledningarna till att det görs få mål inom fotbollen
27 Mar 2025 - 11:40 Nu kom det snabba svaret - ÖFK får låna Kalipha Jawla
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
25 Mar 2025 - 17:49 Malcolm Stolt klar för Kalmar FF
25 Mar 2025 - 13:43 Mittfältaren Henrik Norrby är inte längre aktuell för ÖFK
24 Mar 2025 - 22:43 Nu ska det bli ordning och reda i ÖFK - En nystart
24 Mar 2025 - 12:06 Nu är det klart - ÖFK spelar i Superettan med ny ordförande
22 Mar 2025 - 16:07 Matchreferat Förlust i genrepet
22 Mar 2025 - 14:33 Startelvan i dag (genrep)
21 Mar 2025 - 21:40 Träningsmatch mot Levanger FK lördag kl.15.00
20 Mar 2025 - 15:20 Nej, detta får inte ske
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst