meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

OK MATCH AV ÖFK
Publicerad 2 Aug 2024 - 23:56 

Jag gissar att många kommer att ifrågasätta mig denna gång, men det står jag ut med.

Jag tycker att ÖFK i huvudsak gör en helt ok match denna kväll. Jag har sett matchen i efterhand och spolat tillbaka många gånger, och jag anser att Nsa gör en av matchens snyggaste ingripanden med sin brytning, som domaren helt korrekt släpper, men där en assisterande domare helt felaktigt hävdar att det var straff. Detta domslut blir avgörande för matchens utgång, och visst ska Nsa ha kritik för att låta en troligen automatisk reaktion genomföras, så att det blir en hands när han redan fått ett kort. Men egentligen var det hans enda misstag under den tid han var på planen.

För mig är det obegripligt att supportrar till ett lag som ÖFK är emot Var. Vi ÖFK-supportrar har absolut ingen kraft att ännu påverka domarna. Att storstadslagens supportrar är emot Var förstår jag. De har ju bara att förlora på införandet, då deras tryck på domaren på olika sätt i så fall nästan helt tappar sin effekt. Nä, jag är till 100% för införandet av Var, under förutsättning att man bekostar ett tillräckligt antal kameror.

Jag vill dock säga att huvuddomaren i övrigt gör en helt ok match, och någon gång ska väl ÖFK:s tur med domsluten svänga till att oturen grinar dem i ansiktet. Efter flera säsonger där jag tycker att ÖFK ofta bedömts lite orättvist har årets säsong varit annorlunda. ÖFK har som sagt oftast haft tur med domsluten denna säsong, fram till ikväll. Men det handlade nästan bara om ett domslut. Men usch vilket avhgörande misstag. Den andra straffen får vi leva med, som handsregeln tolkas nu för tiden.

Örebro vinner dock rättvist, då de var det spelförande laget, men inte förrän utvisningen kom var det tydligt. Jag tycker att flera ÖFK-spelare gör en bra insats, och i huvudsak fungerade även laget. Två straffar och ett slumpmål ställer till det.

Jag är denna gång förvånad över några av bytena. Självklart ska Ordonez in när vi jagar mål, och gärna tillsammans med Stolt. Marklund tycker jag åter gör en bra match, och borde ha varit kvar. Perry har inte lyckats få ut något av sin bollteknik i år, och inte denna gång heller.

Ja, nu är det bara att bryta ihop och komma igen. Möjligheten att haka på positivt kval minskade betydligt, men det negativa kvalet känner jag mig inte orolig för.

Vad gäller betygen kommer nog många att inte alls hålla med mig, men det står jag som sagt ut med.

Benediktsson 4 - Trots fyra baklängesmål gör han en riktigt bra match. Fanns inget att göra för honom på målen och straffräddningen var fantastisk.

Adjoumani 3 - En av hans mer slätstrukna matcher denna säsong.

Suljic 4 - Åter en väldigt bra insats.

Bonde 3 - Gör vad han ska på ett helt ok sätt.

Nsa 4 - En jäkligt onödig hands borde väl ge en trea, men brytningen var världsklass, och flera andra bra ingripanden.

Brendon 3 - Syntes inte så mycket denna kväll, men jobbade bra.

Sporrong. 3 - Tja, här fanns lite mer att önska, men ändå ok.

Musolitin 3 - Inte långt ifrån en fyra, men inte lika företagsam som vanligt.

Hopcutt 2 - Han gör inte någon bra match, dessutom med några farliga bolltapp.

Marklund 4 - Gör åter en riktigt bra match och är den som skapar lite extra framåt. Fantastisk passning till målet.

Karlsson Grach 2 - Gör återigen ett mål, men kommer ofta fel både när han ber om bollen och i pressen. Men målet var riktigt snyggt, och kanske borde gett en trea.

Ghanoum 2 - Kommer inte riktigt till bollen, och kändes lite osäker.

Perry 2 - Övervägde en etta, men han försökte åtminstone.

Stolt 3 - Blev inte mycket denna match, men han finns oftast som passningsalternativ och jobbar rätt.

Bonnah 3 - Gör ett trevligt inhopp och ger sig själv chansen till lite mer speltid.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: AK skrev | 3 Aug 2024 - 11:16
Håller med om VAR och att Ordonez och Stolt hade varit ett bra alternativ om det varit möjligt. Jag tycker också att det är en offside före första straffen. Därmed ingen straff, inget mål, inget gult kort och inget rött kort senare. Men jag undrar om det hade räckt till ändå igår. \r\n\r\nIdag åker vi till Degerfors och ser ännu en höjdarmatch i denna fantastiska serie. :)
0
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 3 Aug 2024 - 10:31
Nu har jag tittat om flera gånger vad gäller handsen också, och jag tror nu att det Nsa egentligen var på väg att göra var det vanliga otyget att ta tag i Örebroaren, och att bollen då träffade rätt på hans arm när den var på väg mot spelarens axel. Han tittade inte ens mot bollen de sista stegen innan, så var den medveten har han en osannolik bedömningsförmåga vad gäller sin egen fart i förhållande till bollens fart och riktning. Jag anser därför att fyran i betyg är rimlig och att Nsa drabbades av en felbedömning vad gäller straff och första varning. Sedan är ju definitivt frisparken rätt dömd, men jag har för lite koll på hur en omedveten hands ska bedömas vad gäller varning för att uttala mig om den var rätt eller fel. Han hade i alla fall en osannolik otur i denna match, och därmed även ÖFK.
Men notera igen att jag i övrigt tycker att domarinsatsen var godkänd.
Den andra straffen får väl Hopcutt ta på sig som slänger armen upp i luften innanför straffområdet. Det misstaget debatteras ingenstans vad jag sett.
4
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 3 Aug 2024 - 10:11
Naturligtvis en miss av mig att inte kolla vilka som satt på bänken, varken innan jag började titta eller innan jag skrev. Jag hade alltså inte möjlighet att se matchen direkt, så därav denna onödiga miss.
Jag vidhåller dock min syn på Nsa. Hade han inte gjort sin brytning hade det sannolikt varit säkrare mål än straffen, som dessutom räddades först, och han såg säkert att han skulle klara att göra den korrekt. Jag hade sett det som tjänstefel att inte göra brytningen.
Däremot är handsen naturligtvis ett väldigt felbeslut, då den såg medveten ut, och särskilt när han redan hade en varning. Svårt att sätta betyg utifrån det, men helt ok att vi tycker olika.
3
Gäst: Tord A skrev | 3 Aug 2024 - 09:56
Den här gången håller jag inte med. En riskfylld brytning som leder till straff, en solklar hands, rött kort, och ändå en fyra i betyg för Nsa?
0
Gäst: AK skrev | 3 Aug 2024 - 08:43
Som sagt, Ordonez, han var ju inte ens med på bänken och kunde därför inte bytas in.
1
Gäst: Robert skrev | 3 Aug 2024 - 04:29
Jag såg tyvärr matchen på mobilen halvtaskig bild under semester så vissa delar av matchen har jag missat. Men av det jag har sett så håller jag med dig helt denna gång! :)

Att ordónez petas helt är ett stort frågetecken, kanske fick han symptom efter senare träningen?

K-G gör ett bra mål ikväll, men spelet stämmer inte i övrigt (i alla fall det jag såg).

För mig såg straffen ut som en brytning, men domarna såg kanske något vi inte såg?
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:42  
 

Bild från fredagens träning, Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Fransk back klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:02  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit  
  av Haldo Jonsson | 26 Mar 2026 - 13:58  
 

Lagkaptenen Ali Suljic en av de spelare som är kvar sedan i fjol. Foto Haldo Jonsson

Vi kollar på lagbygget i nuvarande form.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Widgren håller hög nivå  
  av Haldo Jonsson | 24 Mar 2026 - 13:17  
 

Det är i så fall tre placeringar bättre än i fjol

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Jan 2025 - 13:01 Nebiyou Perry klar för ÖFK ytterligare ett år
19 Jan 2025 - 10:30 Spelarbetygen
16 Jan 2025 - 22:17 Kort rapport från träningen - provspelare visade upp sig
16 Jan 2025 - 22:15 ÖFK- supportrar är vi alla
15 Jan 2025 - 21:29 2024 års certifiering av akademiklubbarna är nu klar
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg
14 Jan 2025 - 11:09 ÖFK bygger vidare - anfallaren James Kirby är klar
13 Jan 2025 - 19:38 ÖFK möter allsvenskt motstånd i träningsmatcherna
13 Jan 2025 - 14:00 Nytt blad i ÖFK:s historia - premiär för träning i SEP- Aren
13 Jan 2025 - 10:43 Träningstider i Krokom denna vecka
12 Jan 2025 - 20:23 Dacian Dacin och Dory Yates nya tränare för ÖFK P19
12 Jan 2025 - 20:07 På måndag tränar ÖFK för första gången på SEP Arena i Krokom
12 Jan 2025 - 18:28 Supporterföreningen Patronerna vill bojkotta GIF Sundsvalls
12 Jan 2025 - 16:54 Ludvig Fritzon blir utlandsproffs
11 Jan 2025 - 21:27 ÖFK förlänger med Ziad Ghanoum och akademimålvakten Christoh
11 Jan 2025 - 09:44 Ja, visst ser ni rätt
10 Jan 2025 - 13:18 Allhallen i Krokom nu godkänd att tas i bruk
10 Jan 2025 - 12:52 Ytterligare två träningsmatcher inbokade
9 Jan 2025 - 18:43 'jag gick hem från träningen med styrkt framtidstro för ÖFK'
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi