meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NEMANJA MILJANOVIC HAR LEVT HELA SITT LIV MED FOTBOLLEN - NU TRÄNARE I ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 6 Dec 2025 - 09:43 Uppdaterad 6 Dec 2025 - 10:06

En tränare med stor internationell erfarenhet: Nemanja Miljanovic. Foto Haldo Jonsson

Artikeln uppdaterad

I dag skulle ÖFK presentera en ny tränare.

Efter presskonferensen tog jag en promenad från arenan hem till Prästagtan i vintervädret, eller är det vår, så sätter jag mig ner och kraftigt försenad för att skriva några rader från dagens presskonferens.

Jag har varit med på alla tränarpresentationer sedan ÖFK bildades, men aldrig har jag varit så undrande och så spänd och givetvis förväntansfull som denna.

På något sätt kändes det som ÖFK var trängd i ett hörn. Jag vill påstå att ÖFK inte har råd att misslyckas ännu en gång. Det hade påverkats negativt på klubbens renommé.

Innan man drog i gång hade pressfolket samlats.

Från ÖFK fanns fotbollsgeneralen Stefan Lundin, ordförande Daniel Molander, klubbchefen Pontus Johansson och en styrelsemedlem som jag inte vet namnet på. Därutöver var tränarens agent på plats.

Presentatör var Niclas Lidström. Vem kan göra det bättre än han? Han fick mig att känna mig välkommen. Det värmde.

Det var nu dags att träffande den blivande tränaren.

Han kom in tillsammans med Stefan Lundin.
De två kommer att vara parhästar under lång tid framöver. En stor och krävande uppgift väntar dem. Det kändes redan att kontakten dem emellan var god. Jag fick det intrycket.

Den nye tränaren heter Nemanja Miljanovic och är 54 år, är född och uppvuxen i Bosnien och Herzegovina. Han bor nu i Stockholm.

När han kom in och hälsade hade han ett stabilt och säkrt uppträdande. Han såg säker ut och spred lugn och tillförsikt runt om sig. Det var det första intrycket.

Miljanovic är en person som levt med fotbollen i hela sitt liv.

Han har en lång karriär som fotbollsspelare och som tränare.

Som spelare har han varit på mycket hög nivå. Bland annat har han spelat i La liga i Spanien.

ÖFK skriver: Efter sejourer i Spanien, Bulgarien, Bosnien och Sverige blir den nästa anhalten för Nemanja i Östersund och på Jämtkraft Arena. Så sent som 2018 tag Nemanja upp AFC Eskilstuna till Allsvenskan när laget fick kvala sig upp. Efter en 2-1 seger på bortaplan mot Brommapojkarna stod det klart att laget därefter fick platsen i Svensk fotbolls finrum.

Mycket tyder på att ÖFK denna gång har träffat rätt.

Miljanovic framträdande i dag på presskonferensen, gav mersmak.

Man fick känsla av att han är en person med stora fotbollskunskaper och som kan mycket och vill mycket. Han är ingen överdriven dagslända som surrar till och som plötsligt faller till marken.

Inte att undra på att Stefan Lundin gick omkring och såg nöjd ut.

Med sin långa bakgrund inom fotbollen behöver inte Miljanovic framhäva sig själv som person, utan han kan gå lugnt och sakligt till verket i sitt jobb med ÖFK. Han vet vad han kan.

När jag samtalade med honom, berättade han, att han var mån om att få med sig hela truppen för att kunna göra en bra prestation på plan. Det lugnade mig. Det visar att han kan vara en bra arbetsledare. Sådana är det smått om inom tränaryrket, men ack så viktigt.

- Jag är tacksam för att ha kommit till ÖFK, som är en klubb med stor framgångar. Jag tror och hoppas att jag kommer att åstadkomma något bra för klubben. Förutsättningarna finns.

– Jag vill växla mellan olika system, om de möter en tre- eller fyrbackslinje eller olika positioner i anfallet. Det gör att motståndarna blir osäkra.

- Jag vill alltid vinna och är resultatinriktad, sa Miljanovic som avslutning till fotbollz.se

Till sist: Det är tack vare att ÖFK nu har en bättre ekonomi, att Miljanovic fått ett bra intryck av klubben, ÖFK:s fina historia och att man har bra träningsförhållanden på vintern som göra att Miljanovic kommer till ÖFK. Det var en röd tråd.

När jag gick från arenan gick jag med ett leende på läpparna.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Falkenbergs FF 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Igår - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Mar 2025 - 14:33 Startelvan i dag (genrep)
21 Mar 2025 - 21:40 Träningsmatch mot Levanger FK lördag kl.15.00
20 Mar 2025 - 15:20 Nej, detta får inte ske
20 Mar 2025 - 09:44 Troligtvis femton lag i Superettan om ÖFK drar sig ur.
18 Mar 2025 - 22:44 Kritisk situation för ÖFK. Nu krävs att vi alla ställer upp.
18 Mar 2025 - 18:36 Krisläge i ÖFK - Saknar miljoner för att genomföra säsongen
15 Mar 2025 - 16:30 Matchreferat Ett steg framåt för ÖFK
15 Mar 2025 - 14:43 Startelvan i dag mot Umeå FC
14 Mar 2025 - 22:38 Umeå FC - ÖFK lördag kl.16.00
13 Mar 2025 - 22:47 ÖFK hade årsmöte i kväll - Kiarash Livani höjde tempot
13 Mar 2025 - 11:00 Backen Christian Enemark klar för ÖFK
12 Mar 2025 - 18:42 Inte självklart att ÖFK kan genomföra hela säsongen men lösn
12 Mar 2025 - 10:31 I dag onsdag bolagsstämma för ÖFK
11 Mar 2025 - 16:01 Kallelse till årsmöte
11 Mar 2025 - 11:01 Om ÖFK:s ekonomiska problem
9 Mar 2025 - 21:27 Det finns detaljer som ÖFK måste rätta till
9 Mar 2025 - 21:26 Nu har Powell och Gabrielsson gjort avtryck på Färöarna
8 Mar 2025 - 20:27 Hårt arbete väntas för ÖFK:s styrelser - kanske måste vi all
7 Mar 2025 - 23:05 ÖFK värvar från Danmark?
7 Mar 2025 - 10:45 Något att tänka på för ÖFK?