meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK DELTAR I ARBETET MOT LÄKTARVÅLD OCH ORDNINGSSTÖRNINGAR
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Feb 2024 - 15:06 


Tidigare har regeringen beslutat om att tillsätta en utredning som ska lämna förslag på åtgärder för att minska läktarvåld och andra ordningsstörningar vid fotbollsmatcher och andra idrottsarrangemang. Östersunds FK kommer delta i utredningens referensgrupp i form av vår säkerhetsansvarige, Marcus Persson, som nu tillsammans med andra kollegor inom idrotten kommer arbeta för att lämna förslag till regeringen.

Utredningen som är tillsatt av regeringen har som syfte att ta ett brett grepp om läktarvåldsfrågan och överväga såväl lagstiftningsåtgärder som andra åtgärder. Östersunds FK arbetar aktivt med att ha säkra och trygga evenemang på Jämtkraft Arena, och nu tar vi nästa steg tillsammans med våra kollegor och myndigheter att stärka detta.

-Det här ger oss möjligheten att på klubbnivå dela med oss av vår erfarenhet för att kunna stärka säkerheten runt om i landet på idrottsarenor. Vår högsta prioritet både före, under och efter matcher är att våra besökare ska kunna känna sig trygga och kunna fokusera på evenemanget. Här i Östersund har vi en bra dialog med de myndigheter vi arbetar med och tillsammans med denna referensgrupp ska vi göra det vi kan för att minska läktarvåldet, säger Marcus Persson, säkerhetsansvarig på Östersunds FK.

Uppdraget omfattar bland annat:

· Ta ställning till om reglerna om tillträdesförbud bör ändras för att på ett mer effektivt sätt minska våldsamheter och andra ordningsstörningar vid idrottsarrangemang,
· Ta ställning till om straffskalan bör skärpas för brott mot ordningslagen bestående i att någon innehar eller använder pyrotekniska varor, obehörigen beträder eller kastar in föremål på spelplanen eller maskerar sig,
· Ta ställning till om möjligheterna att dela kamerabevakningsmaterial mellan arenaägare och arrangörer bör utökas, och
· Överväga och lämna förslag på andra åtgärder som bedöms lämpliga för arrangörerna eller andra aktörer att vidta för att stärka säkerheten samt förebygga våldsamheter och andra ordningsstörningar vid idrottsarrangemang, med fokus på fotbollsmatcher.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Apr 2026 - 21:21 Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se
8 Apr 2026 - 17:45 Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg
6 Apr 2026 - 22:36 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
6 Apr 2026 - 18:54 Matchreferat ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde
6 Apr 2026 - 17:36 Matchens överraskning
6 Apr 2026 - 17:25 Matchens prestation
6 Apr 2026 - 17:05 Härliga tre poäng
6 Apr 2026 - 14:00 Startelvan i bortamatchen mot Varberg
5 Apr 2026 - 17:43 Senaste nytt Varberg - ÖFK
4 Apr 2026 - 21:57 Vi får räkna med cyniskt spel mot Varberg
4 Apr 2026 - 21:55 Följ Varbrgs BoiS -ÖFK via fotbollz.ze
3 Apr 2026 - 16:41 Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varberg
1 Apr 2026 - 10:03 I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres
31 Mar 2026 - 11:15 Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund
30 Mar 2026 - 22:35 Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har
29 Mar 2026 - 17:13 Matchreferat IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch
29 Mar 2026 - 13:22 Om William Tønning och Kalipha Jawla
28 Mar 2026 - 20:13 Matchreferat ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev
28 Mar 2026 - 20:12 Startelvan i eftermiddag
28 Mar 2026 - 17:25 Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid