meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:42  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Ofta jämna matcher mellan ÖFK och Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:35  
 

I måndags vann Öster hemma klart mot Varberg med 3-0.

Nu har de ny match mot ÖFK på lördag. Då har Öster inte hemmamatch och en lång resa i benen. Dessutom spelade de en match i i måndags så träningsperioden blir något kortare för dem än för ÖFK. Ska vi sedan tillägga att Öster inte är något bra bortalag, så borde chanserna för ÖFK vara ganska goda.

 
  Läs mer...  
 


 
  Edgar Navasardian lånas ut  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:37  
 

Edgar Navassardian Foto Micke OLofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:03  
 

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark mot Falkenberg den 9 maj i år. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jun 2026 - 21:16 Inte bara jag som noterat
15 Jun 2026 - 16:03 Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
15 Jun 2026 - 15:14 Målvakten Melker Uppenberg Trissvinnare mot Ljungskile
14 Jun 2026 - 20:56 Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin
14 Jun 2026 - 17:42 Matchreferat ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan
14 Jun 2026 - 17:39 Matchens prestation
14 Jun 2026 - 17:08 Matchens överraskning
14 Jun 2026 - 16:58 Svårt med gräs
14 Jun 2026 - 13:33 Startelvan i eftermiddag mot Ljungskile
13 Jun 2026 - 12:04 Ljungskile SK är ett lag. med unga och tekniska spelare som
13 Jun 2026 - 11:53 Följ Ljungskile - ÖFK via fotbollz.se
13 Jun 2026 - 11:38 Highcon blir ny huvudpartner till ÖFK
12 Jun 2026 - 14:16 Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
11 Jun 2026 - 19:36 Stora krav på målvakterna i dag
10 Jun 2026 - 17:21 Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic Un
9 Jun 2026 - 21:37 Matchreferat Nordic United - ÖFK 1-1 (0-1)
9 Jun 2026 - 21:26 Matchens prestation
9 Jun 2026 - 21:07 Matchens överraskning
9 Jun 2026 - 21:04 ÖFK ska vara nöjda med poäng
9 Jun 2026 - 17:36 Startelvan i kväll mot Nordic United
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.