Tomas Hedin i Dvärsätt BK berättar, att det är sex fotbollsklubbar i Krokoms kommun har gått samman för att gemensamt bygga en allaktivitetshall där de ska kunna träna fotboll under vinterhalvåret.
Tanken är att hela projektet, som beräknas kosta drygt 27 miljoner, ska finansieras med hjälp av bidrag från flera olika håll. Hittills har totalt 15 miljoner beviljats av Krokoms kommun, Allmänna arvsfonden och Region Jämtland Härjedalen.
Nu fattas nästan hälften av av pengarna för att projeltet ska bli verklighet.
Tomas Hedin i Dvärsätt säger att i början på året så måste de ha de återstående pengarna.
- Det beror på att arvsfonden har pengarna i beredskap till oss inte längre än till den sista januari. Vi mäste bestämma sig helst i början på första kvartalet om det ska bli något hall, säger Hedin till Radio Jämtland P4.
I måndags vann Öster hemma klart mot Varberg med 3-0.
Nu har de ny match mot ÖFK på lördag. Då har Öster inte hemmamatch och en lång resa i benen. Dessutom spelade de en match i i måndags så träningsperioden blir något kortare för dem än för ÖFK. Ska vi sedan tillägga att Öster inte är något bra bortalag, så borde chanserna för ÖFK vara ganska goda.