meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

GENREP FÖR ÖFK MOT NORSKA SVÅRSPELADE RANHEIM
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Mar 2023 - 12:32 Uppdaterad 27 Mar 2023 - 13:34

- "Nu börjar vi se riktigt bra ut både offensivt och defensivt", säger tränaren Kåre Ingebrigtsen i Ranheim


Den sista träningsmatchen i vår för ÖFK får vi uppleva på lördag.

Tränarna hoppas då få svar på var sina lag står formmässigt.

Därutöver finns möjligheten att sista träningsveckan att räta till en del felaktigheter som man har upptäckt under matchen. Jag antar att det kommer att bli en hel del taktiksnack.

Trondheimslaget Ranheim som ÖFK möter på bortaplan på lördag spelar i Obosligan i Norge. I fjol blev deras placering 8:a i ligan. Obosligan är att jämföra med Superettan i Sverige.

Ranheim match mot ÖFK blir, liksom för ÖFK, deras sista träningsmatch före seriestarten i år. Det är genrep.

Matchen går utomhus på EXTRA Arena i Trondheim. Det är på den arenan Ranheim spelar sina hemmamatcher.

Det blir bättre motstånd för ÖFK denna gång än i förra träningsmatchen mot ett norskt lag. Då mötte ÖFK Levanger i norska i andradivisionen som motsvarar svenska div 1. Ranheim är i en division högre än Levanger. Nu krävs en förbättring av ÖFK, eftersom det blev förlust på Jämtkraft Arena mot Levanger.

Seriedebuten gör Ranheim mot Jerv. Det är det lag som Kristian Novak i ÖFK närmst kommer ifrån innan han kom till ÖFK.

Ranheim har bara norska spelare i sin trupp, med undantag av svensken Simon Penny Marklund från Åtvidabergs FF.

Träningsmatcher i år för Ranheim.
Start 2 - 1 Ranheim IL 3 - 0
Stjördals/Blink -Ranheim IL 3 - 1
Nardo FK - Ranheim IL 0 - 1
Byåsen - Ranheim IL 0 - 4

Rosenborg - Ranheim 1-1

ÖFK mötte Ranheim senast år 2017 på EXTRA Arena i sin första träningsmatch för säsongen. ÖFK vann med 3-1 efter mål av Fritzon, Sema och Bertilsson.

Då skrev fotbollz.se: ÖFK får godkänt i sin första match i år. Det var perioder som var riktigt bra, även om Ranheim tillhör de lag som passar ÖFK dåligt.

Tränaren i Byåsen Kåre Ingebrigtsen säger: Laget har tränat bra och mycket under veckorna fram till cupmatchen mot Bodø/Glimt där man lagt en bra grund för säsongen och hösten. Redan efter cupexit handlar det om att jaga intensitet, tempo och finjustering mot seriens start.

De närmaste veckorna kommer vi att jobba hårt för att vara så väl förberedda som möjligt inför seriestarten mot Jerv måndagen den 10 april.

Nu börjar vi se riktigt bra ut både offensivt och defensivt, säger tränaren Kåre Ingebrigtsen direkt efter dagens träningsmatch mot Rosenborg.


I helgen åker även ÖFK P19 till Norge, närmare bestämt till Trondheim. Där har har de två träningsmatcher inbokade, på lördag möter de Trond IL klockan 15:00 på Rosenborgbanen och på söndag möter de Ranheim IL klockan 12:00 på Extra arena Ranheim. Under resan kommer de att ha diverse teambuilding-aktiviteter för att svetsa samman gruppen ännu mer inför seriestart och även senior-DM.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan i eftermiddag mot Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:34  
 

Startelva: Tyree Griffits, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Kanske ska vi sluta med att prata om konstgräslag eller gräslag?

 
  Läs mer...  
 


 
  Ny utmärkelse till simon marklund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:46  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  En start som heter duga, men det finns varningstecken  
  av Haldo Jonsson | 17 Apr 2026 - 21:47  
 

,Situation i matchen mot Norrby. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jan 2025 - 22:15 ÖFK- supportrar är vi alla
15 Jan 2025 - 21:29 2024 års certifiering av akademiklubbarna är nu klar
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg
14 Jan 2025 - 11:09 ÖFK bygger vidare - anfallaren James Kirby är klar
13 Jan 2025 - 19:38 ÖFK möter allsvenskt motstånd i träningsmatcherna
13 Jan 2025 - 14:00 Nytt blad i ÖFK:s historia - premiär för träning i SEP- Aren
13 Jan 2025 - 10:43 Träningstider i Krokom denna vecka
12 Jan 2025 - 20:23 Dacian Dacin och Dory Yates nya tränare för ÖFK P19
12 Jan 2025 - 20:07 På måndag tränar ÖFK för första gången på SEP Arena i Krokom
12 Jan 2025 - 18:28 Supporterföreningen Patronerna vill bojkotta GIF Sundsvalls
12 Jan 2025 - 16:54 Ludvig Fritzon blir utlandsproffs
11 Jan 2025 - 21:27 ÖFK förlänger med Ziad Ghanoum och akademimålvakten Christoh
11 Jan 2025 - 09:44 Ja, visst ser ni rätt
10 Jan 2025 - 13:18 Allhallen i Krokom nu godkänd att tas i bruk
10 Jan 2025 - 12:52 Ytterligare två träningsmatcher inbokade
9 Jan 2025 - 18:43 'jag gick hem från träningen med styrkt framtidstro för ÖFK'
9 Jan 2025 - 10:05 Graham Potter klar för West Ham
8 Jan 2025 - 10:15 Om troligt nyförvärv
7 Jan 2025 - 21:41 Det bli en spännande säsong - På torsdag börjar träningen i
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst