meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

'STARTELVAN FRÖSÖ IF, DIV 2 - TIDIGARE AKADEMISPELARE'
av Johan Lidenmark
Publicerad 7 Apr 2023 - 18:10 

Vi är ÖFK! Vi är Akademin!

Vi är ÖFK! Vi är Akademin!

I Frösö IF, Div 2, seriepremiär borta mot Sandvik i Umeå startade 3 spelare som är utbildade i ÖFK Akademi

  • Alvin Westin (02)
  • Felix Lidenmark (03)
  • Nils Sjödin Tander (03)

Och bland ersättarna fanns ytterligare en Akademispelare

  • Wasy Burhan

Matchen slutade oavgjort och det var skönt för Frösö IF (nykomlingar) att få med sig 1 poäng från gårdagens seriepremiär i Div 2, Norra. Akademin önskar dem lycka till med sitt seriespel.

ÖFK Akademi är den mest hållbara investeringen för ÖFK och våra seniorlag i regionen. De av våra utbildade Akademispelare som inte direkt tar sig upp i A-team, kommer med största sannolikhet vara en tillgång till det seniorlag den enskilda spelaren väljer att spela med i regionen utifrån spelarens framtida ambitioner.

Det finns flera vägar att nå toppen av sin karriär inom fotboll, och som vi påpekat några gånger så är Akademi-spåret ett av de spåren som har den tydligast vägen fram till landslagsspel idag.

För regionen, Östersund och ÖFK är Akademi en viktig utbildningsinstitution, detta då Akademin jobbar för att spela i den tuffaste matchmiljön på nationell nivå (den här säsongen: P16 i Pojkallsvenskan), samt träna i tuff och konkurrensutsatt miljö.

Det tar några år att få en utbildning att sitta hos varje enskild spelartalang, och de behöver skolas över tid. Detta är en stegvis utbildning, där hänsyn tas till fysik, mentalt, spelarförståelse och teknik - tillsammans med hur jobba och utbilda sig i olika arbetssätt samt lag och individuella principer. Med målbilden för Akademin är göra spelaren förberedd för att vara redo för ev distrikts- och landslagssamlingar.

Att ta en plats i en elitlags-trupp och få spela i Allsvenskan/Superettan (Elit) eller Div 1 är ett stort och tufft steg. Detta gäller oavsett om en spelare tillhört en av största Akademierna i Sverige eller om spelaren varit skolad i en mindre Akademi. Exemplevis fick ÖFK-truppen en fin förstärkning genom lån av 19-åringen Calvin Kabuye från AIK precis för transferfönstret stängde.

Det är därför viktigt för regionen att vi har seniorlag i de högsta divisionerna under Elit (just nu IFK OSD och Frösö IF, Div 2), så en spelare kan få ytterligare fin utbildning på seniornivå för att kunna ta sig vidare och nå så långt med sin fotbollsdröm.

Akademin

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Ironiskt skrev | 10 Apr 2023 - 07:34
Det ironiska i denna skrivning är ahh de enda lokala spelarna med a-lagskontrakt har blivit fostrade i IFK Östersund.
1
Gäst: Fina ord skrev | 7 Apr 2023 - 22:43
Men finns det faktiskt substans bakom?

IFk Ösd mister ett helt pojklag, förutom 3-4 killar - var är hållbarheten för dem?

En akademi med en budget på fem miljoner kronor(som i år), har större budget än ngn annan a-lagsverksamhet. Är det hållbart att ha en akademi med syfte att skapa elitspelare? Vad är kostnaden att få fram en elitspelare vart tjugonde år?

T ex IFK Ösd har lyft flera egna produkter genom åren som gör bra ifrån sig i div 2 nivå, har de verkligen sämre verksamhet än ÖFK trots 10 gånger mindre budget?
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  v  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

 
 


 
  Disciplinnämnden upphävde domarens beslut  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:45  
 

bFoto Thord-Eric Nilsson

Var Norrbys straff i matchen mot ÖFK rätt dömd?

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | 14 Apr 2026 - 10:11  
 

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Curtis Edwards och Simon Marklund och Hos Andreas Tipset leder Åsa Runsten Swärd och Flatte

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- Norrby  
  av Haldo Jonsson | 13 Apr 2026 - 13:33  
 

Simon Marklund. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Jan 2025 - 22:38 Vi minns alla som hade löd i skorna - Brian Wake den mest må
31 Dec 2024 - 21:52 Vi minns: Årets känslofullaste mål
31 Dec 2024 - 17:33 Vi minns: Årets viktigaste mål
30 Dec 2024 - 22:49 Om Jakob Hedenuist och Ken Sema
30 Dec 2024 - 17:21 ÖFK:s lagbygge
28 Dec 2024 - 19:22 ÖFK Akademi summerar 2024 - historiska framgångar för fotbol
28 Dec 2024 - 19:07 Mykola Musolitin och Jakob Hedenuist lämnar ÖFK
27 Dec 2024 - 22:56 ÖFK:s förre mittfältare Ludvig Fritzon blivande grek?
27 Dec 2024 - 11:29 En spännande säsong med många förändringar och förväntningar
23 Dec 2024 - 18:00 Ytterhogdals tränare Thomas Stewart gör karriär i Sandvikens
23 Dec 2024 - 11:21 Nytt tränarjobb för ÖFK:s förre tränare Thomas Gabrielsson
22 Dec 2024 - 21:34 ÖFK:s första träningsmatch mot Superettalag
21 Dec 2024 - 16:12 Fina ord av Sebastian Karlsson Grach
20 Dec 2024 - 21:08 Gustav Odenlind - yttermittfältare klar för ÖFK
20 Dec 2024 - 15:37 Sebastian Karlsson Grach till Holländsk klubb?
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst