meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LARS LARSSONS TANKAR
av Lars Larsson Stockholm
Publicerad 25 Nov 2022 - 09:58 

Olle Lundin, professor inom förvaltningsrätt på Uppsala universitet har, avseende tilltänkt inköp av ÖFK biljetter, i ÖP redovisat synpunkter på Östersunds kommuns avsikt att upphandla OFK biljetter till sin personal.

Att Östersunds kommun beslutat att upphandla detta är inget brott mot upphandlingsförordningen. Däremot bör ett förfrågningsunderlag upprättas för att säkerställa att så inte sker. Östersunds kommun bör alltså gå ut till europeiska allmänheten med ett förfrågningsunderlag där alla intresserade kan inkomma med anbud på x antal ÖFK biljetter säsongen 2023. Då undanröjs alla formella felaktigheter, men resultatet lär bli detsamma som det initialt tilltänkta.

 
 
11 Kommentarer:
Gäst: pålle skrev | 25 Nov 2022 - 20:47
Östersunds kommun kan lägga till uppdraget till ÖFK attFE det ska ingå tröjreklam i form av stadsvapnet (snöstjärnan)på ÖFKs matchställ i beställningen till ÖFK så är problemet ur värden antar jag och beloppet kan då till och med ökas.
5
Gäst: Anton King skrev | 25 Nov 2022 - 18:59
Sluta leta fel nu öp .
Ni måste byta personal och satsa på de som vill jobba nära föreningslivet och få känna känslan hur det känns att vara i ett lag.
Nu är det några virus som bara försöker hitta fel.
ÖFK vill alla oss väl och vi bör stötta de till 100%
22
Gäst: Martin Nylander skrev | 25 Nov 2022 - 18:31
Håller med!

Alla, ÖP som läsare, skulle vara vinnare om dom var positiva i sin journalistik. Visst ska man belysa saker objektivt men den negativa sidan har slagsida och det är inte bra. Läsarna skulle dessutom må bra av positiv journalistik.
18
Gäst: Andreas skrev | 25 Nov 2022 - 17:41
Väntar på Öp s svar på detta
Är så otroligt less på våran tidning att skriva ut negativa saker Men när det är åt Andra hållet då står dom som förstelnad som en mumie
Otroligt dåligt.
Sluta hitta fel och gör hellre reportage om ÖFK s spelare som är mera intressanta för oss som gillar sporten
21
Gäst: pyret85 skrev | 25 Nov 2022 - 15:22
Lundin har rätt i fråga om gränsvärde för direktupphandling. Fotbollskanalens påstående är fel och den siffra de hänvisar till är gränsvärdet för när en upphandling behöver ut på hela EU-marknaden (det s k tröskelvärdet).

Se följande matnyttiga fråga/svar på Upphandlingsmyndighetens hemsida:

https://www.upphandlingsmyndigheten.se/frageportalen/2635717/vad-ar-skillnaden-mellan-direktupphandlingsgrans-o?fromPopularityListing=true

Det jag tycker är intressant och som man kan ifrågasätta med Lundins påståenden är vad upphandlingsobjektet egentligen är och vad som är möjligt att konkurrensutsätta. Det finns inte någon annan som kan leverera elitfotboll live i kommunen, så att säga. Är problemet att kommunen i sitt åtagande nämnt "korvgrillning" och "övriga lämpliga familjeaktiviteter"?

Sedan kan man dra intressanta paralleller till "vanliga" sponsringsavtal där kommuner skjuter till pengar i utbyte mot tröjreklam/arenareklam. Bör inte det också konkurrensutsättas i så fall? GIF Sundsvall skrev i våras ett 2-årsavtal med Sundsvalls kommun värt 3,6 miljoner kr. Vad skulle Sundsvalls kommun få i utbyte? Jo, i Sundsvalls Tidning förklarade kommundirektören Jonas Walker att "- Vi syns vid matcher och får hjälp att marknadsföra Sundvall och stärka vårt varumärke både lokalt och nationellt. Det är till exempel skyltar vid arenan, logotyp på matchställ, reklamplats på storbildsskärmen med mera."

Är inte det också en tjänst eller vara (eller vad nu ett sådant behov av marknadsföring är att klassa som) som borde konkurrensutsättas? Det borde finnas åtskilliga lag såväl lokalt i Sundsvall som nationellt som borde vara intresserade av att bära Sundsvalls kommunlogga på sina matchtröjor under 2 års tid i utbyte mot 3,6 miljoner kr... :)

Jag förstår att exemplet framstår som absurt, men jag vill någonstans lyfta det absurda i att Östersunds kommun (om nu Lundin har rätt) inte får göra ett sådant här sponsorupplägg som faktiskt också gynnar deras (fotbollsintresserade) medarbetare. Däremot skulle Östersunds kommun kunna pumpa in 2 miljoner kr utan krav på motprestation (eller ja möjligen krav på ytterligare tröjreklam) och upplägget skulle då inte mötas av några som helst protester (från rättsligt håll)?
11
Gäst: Robert skrev | 25 Nov 2022 - 15:17
https://www.fotbollskanalen.se/superettan/kommunen-klev-in-i-krisen-skickade-in-tva-miljoner-kronor-i-ofk/

Fotbollskanalen har uppdaterat text
2
Gäst: @Martin skrev | 25 Nov 2022 - 15:10
Tror du har rätt, och skulle det sedan visa sig att det man skrev kanske inte stämde så skriver man inget om det.
5
Gäst: Tvivlande skrev | 25 Nov 2022 - 15:10
Håller med dig Martin.
4
Gäst: Martin Nylander skrev | 25 Nov 2022 - 14:49
Jag får ibland känslan av att ÖP främst letar fel och brister och hugger på det. Vänd på synsättet och se möjligheterna istället. Artikeln är ju kass, vem skulle annars leverera tjänsten?
21
Gäst: Curva Middle skrev | 25 Nov 2022 - 14:25
Är detta sant är denn artikel en ofattbart nonchalans från den så kallade professorn och ÖP. Är avsikten att skada ÖFK? Journalistik när den är som sämst. Nu väntar vi på en ursäkt och en dementi från ÖP.


17
Gäst: ÖFK:are skrev | 25 Nov 2022 - 13:53
Olle Lundin professor i förvaltningsrätt är fel ute ang offentlig upphandling inom kommuner, hans siffra 700.000- som tak för sponsring stämmer ej, från 1 jan 2022 så är taket 2.236.000-kr. Ingen dementi från den lokala tidningsblaskan.
15
 
Sök på fotbollz.se
   
  Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:59  
 

Det är en snedfördelning av matcher som aldrig tidigare hänt i ÖFK:s historia.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor framgång för Philip Bonde  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:50  
 

Philp Bonde. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan  
  av Haldo Jonsson | 27 Apr 2026 - 13:35  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster  
  av Haldo Jonsson | 27 Apr 2026 - 13:22  
 

Foto. Thord-Eric Nilsson och Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Jan 2025 - 10:05 Graham Potter klar för West Ham
8 Jan 2025 - 10:15 Om troligt nyförvärv
7 Jan 2025 - 21:41 Det bli en spännande säsong - På torsdag börjar träningen i
7 Jan 2025 - 10:52 Det står nu klart att Kiarash Livani får vara huvudtränare f
7 Jan 2025 - 09:55 Träningsstart i ÖP- Hallen
6 Jan 2025 - 22:50 Om Sebastian Karlsson Grach och Saman Ghoddos
4 Jan 2025 - 18:13 Tredje nyförvärvet klar- det blir backen Adrian Edqvist från
4 Jan 2025 - 12:43 Allhallen i Krokom ännu inte godkänd för användning
2 Jan 2025 - 22:38 Vi minns alla som hade löd i skorna - Brian Wake den mest må
31 Dec 2024 - 21:52 Vi minns: Årets känslofullaste mål
31 Dec 2024 - 17:33 Vi minns: Årets viktigaste mål
30 Dec 2024 - 22:49 Om Jakob Hedenuist och Ken Sema
30 Dec 2024 - 17:21 ÖFK:s lagbygge
28 Dec 2024 - 19:22 ÖFK Akademi summerar 2024 - historiska framgångar för fotbol
28 Dec 2024 - 19:07 Mykola Musolitin och Jakob Hedenuist lämnar ÖFK
27 Dec 2024 - 22:56 ÖFK:s förre mittfältare Ludvig Fritzon blivande grek?
27 Dec 2024 - 11:29 En spännande säsong med många förändringar och förväntningar
23 Dec 2024 - 18:00 Ytterhogdals tränare Thomas Stewart gör karriär i Sandvikens
23 Dec 2024 - 11:21 Nytt tränarjobb för ÖFK:s förre tränare Thomas Gabrielsson
22 Dec 2024 - 21:34 ÖFK:s första träningsmatch mot Superettalag
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst