meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VIKTIGA TRE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 19 Sep 2025 - 21:17 Uppdaterad 19 Sep 2025 - 23:16

Viktigast ikväll var naturligtvis de tre poängen, men det absolut roligaste för mig var att ÖFK överraskade spelmässigt, och då antagligen inte bara mig, utan även motståndarna.

Chovanie Amatkarijo inledde målskyttet med att göra 1-0 i första halvlek. Foto: Thord-Eric Nilsson

Tänk, ikväll släppte egentligen inte ÖFK till en enda kontring, och varierade sitt presspel. Det bidrog till att Forsell egentligen inte behövde göra ett enda ingripande i första halvlek. ÖFK:s spel var inte sprudlande men effektivt, och det kunde ha blivit ett par mål ytterligare, om t ex Marklund hade använt sitt friläge bättre. Han var annars en av lagets två bästa spelare, tillsammans med den alltmer fantastiske Ayanwu.

Jag hoppas att detta markerade en vändning vad gäller Livanis ledarskap, för då kan det börja hända saker med ÖFK. Jag har hela tiden hävdat att det finns tillräckligt spelarnaterial i ÖFK för att slåss om en allsvensk plats, och att det hämmats av ett alltför oflexibelt spel. Nu kan jag naturligtvis ha fel även här, och att det var slump eller spelarnas eget agerande som gav mig den bilden, men jag har svårt att tro det. Jag tror att det var Livani som dirigerade detta, på eget eller spelares initiativ.

Nu ser tabelläget plötsligt mindre kritiskt ut, och förhoppningsvis tar inte Utsikten tre poäng mot Landskrona imorron. Tyvärr finns det inte så mycket att sikta mot uppåt, men varje poäng och varje seger framåt kommer att skapa nya förutsättningar inför framtiden.

Ett bekymmer var Alis agerande inför straffen, där han uppenbart försökte att sno den från den utsedde straffläggaren, och det är ett beteende som kan skada lagmoralen. jag kan därför inte se honom som en matchens lirare, även om jag tyckt att han i övrigt var tillräckligt bra för det, vilket jag för övrigt inte gör.

Kvällen betyg;

Forsell 3 - I denna match svårt för honom att få högre poäng, då han inte fick tillfälle att visa sina egenskper, men han fortsätter att ge ett stabilt intryck.

Enemark 3 - En av hans bästa matcher i ÖFK-tröjan.

Ayanwu 5 - Vilken pärla ÖFK hittat, även om bollhanteringen framåt fortfarande kan utvecklas.

Suljic 3 - Stabil, men inte så involverad.

Adjoumani 3 - Väldigt ojämn idag, och snälla, börja inte ligga ner för mycket igen.

Marklund 5 - Tillbaka på allsvensk klass, trots missat nästan givet mål. Perfekt straff, trots situatioen med Ali innan.

Sporrong 3 - Nästan blek idag. Onödig varning. Knapp trea.

Granström 4 - Blandar också och ger, men någonting riktigt bra är nära.

Edqvist 3 - En komplementspelare som gjorde sitt, och fastnade mindre än i de senaste matcherna.

Amatkarijo 4 - Oj så mycket som skulle kunna komma ut från honom. Borde ha fått fler bollar med sin snabbhet. Men försvinner emellanåt.

Ali 3 - Nyttig ikväll, men det blandas och ges även här. Och agerandet inför straffen drar ner. Skönt ändå att han fick göra målet därefter, som dessutom var en riktigt bra prestation. Och rätt använd är han verkligen en tillgång.

Hopcutt 2 - Hände inte så mycket och ett par felbedömningar.

Jag vill avsluta med ett par rader om en annan s k tränare, nämligen Jon Dahl Tomasson. Där har vi en person som jag uppfattar som nästan en översittartyp som helt sitter fast i ett sätt att tänka där laget är underordnat vissa "stjärnor", utan att man tänker på hur laget ska kunna fungera som just lag, och dessutom tror att det räcker med en defensiv spelare på egen planhalva, förutom målvakten. Jag brukar aldrig kräva en tränares avgång, även om jag kan antyda en åsikt åt det hållet, men i detta fall skulle jag göra det om inte grundtanken ändras ordentligt i kommande två kvalmatcher.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 20 Sep 2025 - 18:08
Bra analys som vanligt, Pär. \r\nOch som Ante skriver är din krönika lite mer nyanserad ”och med fötterna på jorden” än ÖP’s. På den redaktionen är det fortfarande ett mysterium att Örebro vann över ÖFK. \r\nVi som följer fotbollen vet ju att Örebro efter uppehållet är ett betydligt starkare lag än tidigare och det kommer dom bevisa. Lagen närmast ovanför får akta sig! Idag vann dessutom Utsikten så det blir en spännande och viktig match på torsdag. \r\nVi får hoppas på mycket folk.
2
Gäst: Supporter skrev | 20 Sep 2025 - 08:22
Idag var det roligt att se på.Kämpaglöd och bra spel..Jättebra Öfk.
2
Gäst: Ante skrev | 19 Sep 2025 - 22:13
Så roligt att läsa fotbollz betygsättning efter matcherna. Visar på djup kunskap och analysförmåga …till skillnad från det bara irriterande svammel ÖP ”bidrarmed”
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:43  
 

Falkenberg är ett något annorlunda lag.

De kan bero på att de har ovanligt långa spelare i sitt lag.

Hela backlinjen består av spelare som alla är cirka 190 cm långa. Likaledes har de minst en anfallare med samma längd. På mittfältet är de något kortare spelare, men medellängden för startelvan är dock på 183 cm.

Den långa resan för Falkenberg upp till Östersund kan bli mera tung än vanligt.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mot Falkenberg  
  av Annette Jonsson  | Igår - 14:13  
 

Foto Annette Jonssson

Spelarna äter gemensam frukost onsdagar på Ungdomens hus

 
  Läs mer...  
 


 
  Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic  
  av Haldo Jonsson | 6 Maj 2026 - 22:25  
 

iBilden: Amar Begic Foto:Micke Olofsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg
14 Jan 2025 - 11:09 ÖFK bygger vidare - anfallaren James Kirby är klar
13 Jan 2025 - 19:38 ÖFK möter allsvenskt motstånd i träningsmatcherna
13 Jan 2025 - 14:00 Nytt blad i ÖFK:s historia - premiär för träning i SEP- Aren
13 Jan 2025 - 10:43 Träningstider i Krokom denna vecka
12 Jan 2025 - 20:23 Dacian Dacin och Dory Yates nya tränare för ÖFK P19
12 Jan 2025 - 20:07 På måndag tränar ÖFK för första gången på SEP Arena i Krokom
12 Jan 2025 - 18:28 Supporterföreningen Patronerna vill bojkotta GIF Sundsvalls
12 Jan 2025 - 16:54 Ludvig Fritzon blir utlandsproffs
11 Jan 2025 - 21:27 ÖFK förlänger med Ziad Ghanoum och akademimålvakten Christoh
11 Jan 2025 - 09:44 Ja, visst ser ni rätt
10 Jan 2025 - 13:18 Allhallen i Krokom nu godkänd att tas i bruk
10 Jan 2025 - 12:52 Ytterligare två träningsmatcher inbokade
9 Jan 2025 - 18:43 'jag gick hem från träningen med styrkt framtidstro för ÖFK'
9 Jan 2025 - 10:05 Graham Potter klar för West Ham
8 Jan 2025 - 10:15 Om troligt nyförvärv
7 Jan 2025 - 21:41 Det bli en spännande säsong - På torsdag börjar träningen i
7 Jan 2025 - 10:52 Det står nu klart att Kiarash Livani får vara huvudtränare f
7 Jan 2025 - 09:55 Träningsstart i ÖP- Hallen