meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MITTBACKEN PHILIP BONDE KLAR FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Jan 2024 - 18:41 Uppdaterad 15 Jan 2024 - 18:51

Ung, högrest, spelskicklig och fysisk mittback med rötter i Östersund

Östersunds FK är överens med mittbacken Philip Bonde som blir näst på tur att ansluta till truppen. 20-åringen som mäter 1,96 i längd har förflutet i Arameisk-Syrianska IF samt IF Sylvia. Välkommen till Jämtland Philip!

Fotbollskarriären för Philip startade redan som femåring i Tullinge-klubben, Pappas Pojkar IF. Vid 14 års ålder byttes klubbmärket till rivalen Tullinge TP där det blev både spel i U17-Allsvenskan och på seniornivå. 2021 lämnade han för Stockholmsklubben Lidingö, där han fick representera laget i U19-Allsvenskan och samla på sig mer erfarenhet. Seniorspelet kom senare att bli i divison 2 hos Arameisk-Syrianska IF, där han fick bra med matchtid och dessutom göra fyra mål.

Fjolåret tillbringades hos Norrköpingsklubben, IF Sylvia. Här blev det tre gjorda mål och en startplats i 27 av årets 30 matcher i division 1 Norra.

Genom åren har det blivit ett antal resor till Östersund och även Jämtkraft Arena för Philip

-Mina föräldrar bodde här innan jag föddes, så därför har det varit en del turer till och från Östersund, så lite hemma känner man sig ändå. För något år sedan var jag här på läktaren när laget spelade mot Utsikten, och nu bor min brorsa i Tärnaby och min Mamma jobbar i Åre. Pappa jobbar sig sakta uppåt också och då var det jag som var näst på tur skrattar nyförvärvet.

Philip beskriver sig själv som en tung spelare att möta i höjddueller, och som även är spelskicklig med både höger- och vänsterfoten. Nu tar han ett nytt steg i karriären och ser fram emot de kommande tre åren i Jämtlandsklubben.

-Nu är största fokuset att komman in i gruppen och konkurrera om en startplats. I slutändan handlar det om att vinna så mycket matcher som möjligt, och av det jag har sett på de få träningarna jag varit här så kommer vi absolut kunna konkurrera om en uppflyttningsplats, säger Philip Bonde.

-Philip är en ung mittback som har mycket spännande egenskaper. Han är duktig i uppspelsfasen, har en bra storlek och fysik för sin ålder, som vi kommer kunna utveckla ännu mer. Han har genomfört ett antal träningar med truppen och gjort ett mycket bra intryck på oss, både som spelare och person. Det ska bli mycket intressant att följa hans fortsatta utveckling hos oss, säger Stefan Lundin sportchef i Östersunds FK till ÖFK:s hemsida-

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - får vi se tre poäng på måndag mot en nykomling som kan överraska?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:43  
 

Ljungskile SK spelar ofta oavgjort på bortaplan

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ-ÖFK - Ljungskile via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:34  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  FC Arlanda - ÖFK 1-2 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | 20 Aug 2026 - 19:19  
 

Nu med referat

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot FC Arlanda  
  av Haldo Jonsson | 20 Aug 2026 - 17:10  
 

Startelvan: Rasmus Forsell, Daniel Miljanovic, Dennis Widgren, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Hugo Azzi, Curtis Edwards, Luka Bozicovic, Donald Mols, Simon Marklund, Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Maj 2025 - 10:20 Nebiyou Perry har aldrig varit så bra som nu - Trissvinnare
12 Maj 2025 - 22:52 .Ali Suljic - fick högsta poängen trots blundern vid målet
12 Maj 2025 - 19:25 Bilder ÖFK - Varberg
11 Maj 2025 - 23:49 Onödig förlust
11 Maj 2025 - 17:37 Matchreferat ÖFK - Varbergs BoIS 0-1 (0-1)
11 Maj 2025 - 17:28 Matchens prestation
11 Maj 2025 - 15:37 Matchens överraskning
11 Maj 2025 - 12:02 Startelvan
11 Maj 2025 - 11:43 Målvakten Adam Benedtiksson är åter
11 Maj 2025 - 07:50 Inför matchen: ÖFK - Varbergs BOIS
10 Maj 2025 - 21:42 Feststämning på träningen idag, men i morgon blir det allvar
10 Maj 2025 - 09:30 Följ ÖFK - Varbergs BoIS genom fotbollz.se
9 Maj 2025 - 14:18 Djurgården kallar tillbaka Kalipha Jawla med omedelbar verka
8 Maj 2025 - 21:46 Gais lånar ut Mohammed Bawa till ÖFK
8 Maj 2025 - 20:52 Varberg - ett lag som som i år aldrig förlorat.
8 Maj 2025 - 13:56 Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
8 Maj 2025 - 10:47 Finbesök på jobbet
7 Maj 2025 - 22:06 Två spelare från ÖFK uttagna i veckans lag i superettan i se
7 Maj 2025 - 14:12 Sami Talsi tränar med ÖFK - ett bra beslut
7 Maj 2025 - 10:32 Ahmed Bonnah - Trissvinnare för andra gången i följd
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.