meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - STOLT TILLBAKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2024 - 15:30 

Ingen av målvakterna tränade.

I dag var det sista träningen före sista cupmatchen för ÖFK.

Kylan hade gett med sig och det var, trots vinden, ganska behagligt att vara på läkaren på Jämtkraft Arena i dag.

Det meddelar medarbetarna i fotbollz.se, som kollade på träningen. Vi hoppas därmed, att fortsättningsvis den värsta kylan har gett med sig. En mänskligare temperatur kan borga för mycket folk på läktaren på lördag.

Det var många spelare som saknades på träningen idag. Det behöver i och för sig inte betyda så mycket, men en liten varningsklocka kan det dock vara. Det går förkylningar och magsjuka i stan. Jag har själv drabbats. Det ryktas att många spelare är sjuka. Perry och Sinyan kan vi i alla fall räkna med att de inte startar.

Glädjande var att Malcolm Stolt var tillbaka i träning. Han är säkert ivrig att komma tillbaka, om jag känner honom rätt, men hopps att han inte hastar för mycket.

Att ingen av målvakterna tränade. Det kan göra att vi höjer på ögonbrynen och undrar lite, men vi låter den frågan stå öppen.

Simon Marklund har inte tränat på länge och gjorde det heller inte i dag. Vi kan nog räkna bort honom på lördag, liksom den andre Simon. Kroon räknar med att komma tillbaka när serien startar.

Som vanligt var det inget att anmärka på tempot på träningen idag. Det gäller att överföra detta även till matcherna. Det fanns det nog en del att önska i matchen mot BP senast. Notabelt är att BP heller inte var så mycket bättre i vad det anbelangar.

Jag har många gånger skrivit om att ÖFK måste förbättra skyttet genom att placera bollen i mål istället för att skjuta hårt och okoncentrerat. Det är en konst. Det fick vi se prov på idag det par gånger av Hopcutt. Han kan det. Hoppas fler tar efter.

Eftersom matchen inte gäller något för ÖFK, utan får betraktas som en träningsmatch samt, så kanske vi får se att Powell testar några flera av de nya spelarna.

Jag skulle inte ha något emot att få se Philip Bonde som mittback. Han kan bli något stort. Han är mycket ung, men jag tror på att man inte ska vara rädd att låta unga spelare få tidigt förtroende. Och varför inte testa Henrik Norrby, då kan Brendon flytta lite längre upp i banan.

Landskrona har en viss chans att gå vidare i Svenska cupen, men då måste det vid vinst mot ÖFK mycket falla på plats för dem. Det kan bli en målskillnadshistoria.

Vi ses på arenan!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Mats skrev | 2 Mar 2024 - 11:29
Bra med Stolt tillbaka, han behövs där framme❤️🖤
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:42  
 

Arkivbild

Det är alltid lättare att träna efter en seger och så får spelarna nu se fram emot sin första seriematch på Jämtkraft Arena. Det lockar och kan knappast bli bättre och vi är stolta efter vinsten mot Varberg. Det sprider optimism hos oss och vi hoppas på flera framgångar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:21  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fyra medarbetare som bevakar matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | 8 Apr 2026 - 17:45  
 

Curtis Edwards. Foto: Micke Olofsson

Curtis Edwards lederTrissen och Åsa Runsten Swärd leder Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Nov 2024 - 18:30 .Än är inget klart - mycket att fortfarande ta hänsyn till
22 Nov 2024 - 22:36 Följ ÖFK - Lunds BK via fotbollz.se
22 Nov 2024 - 15:45 Sagt av Lunds BK efter kvalmatchen
22 Nov 2024 - 10:33 Filip Bonde - Player of the match, Lund - ÖFK
21 Nov 2024 - 21:25 Matchens prestation
21 Nov 2024 - 21:16 Matchreferat ÖFK bäst när det gäller - övertygande kvalvinst mot Lunds BK
21 Nov 2024 - 21:06 Matchens överraskning
21 Nov 2024 - 21:00 Bra utgångsläge inför söndag...
21 Nov 2024 - 17:40 Startelvan i kväll
20 Nov 2024 - 22:11 Inför matchen: Lunds BK - ÖFK
20 Nov 2024 - 21:58 Uppladdning i Bayern med Björn Runsten och Ernst och Regina
20 Nov 2024 - 21:43 .Rapport från träningen.
20 Nov 2024 - 17:28 - 'Det börjar bli dags för Östersund att åka ur'
20 Nov 2024 - 14:43 Följ Lunds BK - ÖFK genom fotbollz.se
19 Nov 2024 - 17:34 Före detta ÖFK- spelaren i Stefan Iljic - jag vet det mesta
19 Nov 2024 - 09:40 Spännande ÖFK tider stundar
18 Nov 2024 - 21:06 Få ÖFK-spelare av årets trupp var med i kvalet 2022
18 Nov 2024 - 20:47 Så ofta klarar lagen från Superettan kvalet
16 Nov 2024 - 20:15 ÖFK har kvalat tre gånger - nu är det dags för de fjärde kva
15 Nov 2024 - 11:46 Arvid Holgén, ÖFK uttagen till landslagsläger för P16
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst