meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ HÄR SER LANDSKRONA PÅ MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Mar 2024 - 22:44 

Tränaren Max Mölder:- "De är välorganiserade och tydliga i det de gör. De har många strängar på sin lyra så det krävs en riktigt hög nivå från oss om vi ska komma hem med tre poäng.

Matcherna i Svenska Cupen duggar relativt tätt för våra herrar. Redan i morgon lördag är det dags för den tredje och avslutande gruppspelsomgången. Landskrona BoIS beger sig till andra änden (typ) av landet då Östersunds FK väntar på Jämtkraft Arena. Avspark 15:15.

Efter den enastående segern mot BK Häcken lever drömmen om randigt avancemang. BoIS behöver dock vinna över ÖFK med ett gäng bollar samtidigt som Häcken besegrar Brommapojkarna och då gärna med ett uddamål. Större mirakel har sannerligen skett.

För Östersunds vidkommande saknar matchen betydelse för avancemang. Däremot är den viktig när det kommer till fortsatta förberedelser inför seriepremiären.

Den omstridda klubben förlorade först mot Häcken (0-2) och senast mot BP (0-1). Två jämna bataljer så det kommer krävas att BoIS kommer upp i samma nivå som senast för att ha möjlighet på tre poäng.

ÖFK har värvat friskt inför säsongen och ambitionen för Magnus Powells mannar är säkerligen att vara med i tabelltoppen av Superettan senare i höst.

För Landskrona BoIS kom ett ytterst välkommet besked i den övertygande segern senast, hemma på IP mot BK Häcken. 3-2 till randigt efter en näst intill prickfri insats och med den i ryggen reser vi mot Jämtland med gott självförtroende.

Med på tåget till Östersund saknas Kofi Asare (snart tillbaka), Robin Dzabic (Problem med häl efter matchen mot Häcken), Rasmus Wendt (Problem med en tå) samt Emil Lindman (hjärnskakning). Däremot återvänder glädjande Erik Hedenquist, Jesper Strid och Xavier Odhiambo från sina respektive skador.

Truppen: Amr Kaddoura, Svante Hildeman, Rassa Rahmani, Gustaf Westström, Gustaf Bruzelius, Philip Andersson, Victor Karlsson, Frederik Ihler, Adam Egnell, Melker Jonsson, Erik Hedenquist, David Edvardsson, Max´Med Mohamed, Jesper Strid, Samuel Burakovsky, Vincent Sundberg, Xavier Odhiambo, Max Nilsson, Sam Hegdal.

Text från Landskronas hemsida.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bildkavalkad från ÖFK - Oddevold  
  av Stefan Roos | Idag - 14:08  
 

. Foton: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  öfk har presterat bättre än det lyckade slutresultatet  
  av Agne Svärd | Idag - 03:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Det räckte!  
  Igår - 22:21  
 

Det var väldigt jobbigt att följa denna match från läktaren, med mycket frustration. Mycket på domaren denna gång. Och på ÖFK:s oerhört sega spel under stor del av första halvlek. Som dock blev lite bättre på slutet och i andra. Men sedan blev ändå efterskörden alldeles underbar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Oavgjort räckte till kvalspel - Kvalspel till allsvenskan mot Varberg  
  av Lasse Granbacka | Igår - 19:10  
 

ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0)
Jabir skjuter i trängt läge. Foto: Thord Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jul 2025 - 17:37 Om vilka lag som kan gå vidare till allsvenskan
28 Jul 2025 - 17:28 Albin Sporrong - Sagt efter matchen
28 Jul 2025 - 07:47 En svart söndag på Gamla Ullevi
27 Jul 2025 - 17:52 Matchreferat ÖFK - Alldeles för dåligt, allt kan bli bättre
27 Jul 2025 - 17:39 Matchens överraskning
27 Jul 2025 - 17:38 Matchens prestation
27 Jul 2025 - 17:24 Riktigt svag insats
27 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag mot Örgryte
27 Jul 2025 - 12:15 Viktor Gyökeres tog sina första steg in i elitfotbollen på J
26 Jul 2025 - 11:48 Ny forward till ÖFK? - Lånet av Mohamed Bawa avslutas.
26 Jul 2025 - 09:44 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
25 Jul 2025 - 21:20 -' Det var bästa träningen jag sett i ÖFK'
24 Jul 2025 - 21:04 Upplänningen Pontus Johansson ny klubbchef för ÖFK
24 Jul 2025 - 13:36 ÖFK möter serieledarna på söndag - Ingen omöjlig uppgift ?
23 Jul 2025 - 15:03 Om Kevin Jablinsky och Magnus Powell
23 Jul 2025 - 12:20 ÖFK:s Osman Haroun har kallats till P15 landslagsläger
21 Jul 2025 - 22:26 Jamie Hopcutt på väg att göra flest antal matcher i ÖFK - de
21 Jul 2025 - 14:26 viljan, kunnandet och orken personifierad - Simon Marklund T
21 Jul 2025 - 13:39 Träningstider denna vecka - är grindarna öppna?
20 Jul 2025 - 20:01 Många spelare i ÖFK fick höga poäng mot Falkenberg