meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MINA LITE SENA NYÅRSKONSTATERANDEN
av Lars Larsson
Publicerad 14 Jan 2026 - 17:37 

När nya år börjar blickar jag, som många andra, både bakåt och framåt i tiden. Här följer några tankar som i dagarna är aktuella. Jag reflekterar över de möjligheter elitidrotten har i Östersund och hur det har förändrats över tid. Jag fokuserar på den idrottsliga delen och inte sponsring etc.

Jag är född på Östersunds sjukhus för dryga 71 år sedan. Idrott har alltid varit en stor del av mitt liv. Fotboll, basket och ishockey har varit de idrotter jag aktivt engagerat mig i. Även om jag tidigt insåg att min idrottsliga kapacitet inte skulle räcka till för någon uppmärksammad karriär i någon av de sporterna.

Mitt första idrottsminne är att jag som treåring, tillsammans med min pappa, på ståplats, bevistade skridsko-vm på Fyrvalla 1957. Hur många idag boende östersundare vet hur det då gick med den fantastiske skridskoåkaren och östersundaren Sigge Ericsson? Hur många vet ens var Fyrvalla låg? Den numera nedlagda mässan, Expo Norr, hade i begynnelsen sin årliga aktivitet i anslutning till Fyrvalla och Tennishallen.

Idag gläds jag över de idrottsliga framgångar Östersund har genom sina boende elitidrottare. Framförallt inom vintersport, men även en världsmästare i styrkelyft. Östersund har dessutom fyra lag i idrottseliten. Mitt Universitetets specialkurser, gymnasiala idrottslinjer och Östersunds fysiologiska institut, vilket möjliggör en excellent miljö för idrottslig utveckling.

Fyrvalla finns inte sedan länge. Däremot har elitidrotten fått ett helt eget område i den norra delen av staden. Där fanns sedan tidigare i västra delen Hofvallen, som nu fortsatt fungerar som friidrotts- och fotbollsarena, curlinghallen, och lite längre österut
ÖSK-området. Numera finns en internationellt godkänd skidarena för skidskytte, men även för sedvanlig skidåkning. En internationellt godkänd fotbollsarena med kapacitet för upp till 8.466 sittande åskådare. En ishockeyhall i kombination med en stor gymnastikhall plus bandyarena finns även på området. Ett område som gränsar till skidskyttearenan. Samtliga arenor delar på stora parkeringsytor för sin publik.

Utöver detta stora möjligheter för allmänheten och breddidrotten att nyttja alla fritids- och idrottsområden som jag inte går in på här.

Numera bor jag i Stockholm stad sedan senare delen av 90-talet. På grund av arbete hamnade jag i huvudstaden. Det blir då lätt at jämföra förutsättningarna för att bedriva elit och breddidrott. Elitidrotten i Stockholm har goda möjligheter att idrottsligt fungera, emedan situationen för breddidrott är mer tveksam. I alla fall ju närmare Stockholms centrum du kommer.

Jag hoppas att Östersund idrottsligt kommer att fortsätta utvecklas och att vi inom kort får se elitlagen in om fotboll och ishockey, att som båda elitlagen i basket, befinna sig i Sveriges högsta serie inom respektive sport. Utmaningarna blir väl i så fall de ekonomiska, men hinder är till för att övervinnas.

Utöver detta gläds jag med att fotbollz.se har tagit tag i det IT-tekniska och snabbat upp accessen till hemsidan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Dec 2024 - 11:29 En spännande säsong med många förändringar och förväntningar
23 Dec 2024 - 18:00 Ytterhogdals tränare Thomas Stewart gör karriär i Sandvikens
23 Dec 2024 - 11:21 Nytt tränarjobb för ÖFK:s förre tränare Thomas Gabrielsson
22 Dec 2024 - 21:34 ÖFK:s första träningsmatch mot Superettalag
21 Dec 2024 - 16:12 Fina ord av Sebastian Karlsson Grach
20 Dec 2024 - 21:08 Gustav Odenlind - yttermittfältare klar för ÖFK
20 Dec 2024 - 15:37 Sebastian Karlsson Grach till Holländsk klubb?
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
13 Dec 2024 - 10:35 Behövs en samling kring elitfotbollen i Norrland?
11 Dec 2024 - 20:41 Ideellt arbete som ordförande i ÖFK är viktigt, men kan vara
10 Dec 2024 - 10:53 Tyree Griffiths ny målvakt i ÖFK
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som