meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRE POÄNG HADE VARIT HÄRLIGARE
av Per Lagerbäck
Publicerad 9 Maj 2026 - 15:34 Uppdaterad 9 Maj 2026 - 18:38

En match där ÖFK dominerade största delen av tiden, och kanske borde ha kunnat ta alla tre poängen.

Den ödesdigra straffen. Foto. Thord-Eric Nilsson

Falkenberg ställde upp och agerade väldigt defensivt, och ÖFK blev utifrån det lite fega, och startade om sina anfall nästan hela tiden. Egentligen fanns inte många chanser framåt under den första halvleken, och Falkenberg försökte knappt framåt. Det gjorde 0-0 till ett väldigt rimligt resultat då,

I andra halvlek kändes det som om ÖFK direkt försökte ta sig längre fram, och som vanligt var det Marklund som tog tag i taktpinnen och sedan skapade en möjlig chans för sig själv, och ett lurigt skott från långt håll ställde målvakten, som kanske ändå borde ha nått bollen.

Därefter flyttade Falkenberg upp sitt lag, och även om ÖFK gjorde en bättre insats än under andra halvlek mot Värnamo så kunde bortalaget skapa en hel del halvhyfsade chanser. Och tyvärr blev det någon sorts misskommunikation mellan bl a Navassardian och Uppenberg varvid en hörna, vad jag förstår, gick direkt i mål. Sedan kom det förlösande 2- 1- målet tack vare en touch på en Falkenbergsspelare, och jag trodde att allt skulle lösa sig, men någonstans glömdes risken för en långboll bort, och ett friläge uppstod och Uppenberg gjorde en felbedömning och nådde inte bollen. Om straffen var rätt dömd eller inte kan jag inte ens avgöra på TV-bilderna, men tyvärr blev 2- 2 ett faktum.

De senaste två matcherna visar att ÖFK skulle kunna vara med i den absoluta toppen av serien, om det mesta faller på plats under matcherna, men det finns en hel del att förbättra. Jag fortsättar att stå på mig i att Navarssardian skapar betydligt mer oro i motståndarförsvaret än Stensrud för tillfället. Och jag fortsätter att be om att fler spelare ska få chansen att starta matcher.

Jag skulle vilja se betydligt fler snabba inkast framåt, och mer varierat spel. Det senare visar ÖFK ibland att man verkligen behärskar, alltså varierat spel, men varför så sällan. De flesta mål har också tillkommit efter överraskande beslut och agerande.

Blir lite nöjd själv med att slippa tjata om att defensiven måste fungera bättre, men visst sker fortfarande misstag. Men totalt sett vidhåller jag att säsongen kan bli riktigt kul.

Betygen:

Uppenberg 2 - Hade inte så mycket att ta tag i, och hade dessutom ett delansvar för båda baklängesmålen.

Widgren 4 - Riktigt bra. Nosar på en femma.

Anyanwu 4 - Fortsätter att briljera i de flesta situationer, men utmanar ödet ibland.

Azzi 4 - I huvudsak riktigt bra.

Adjoumani 3 - Skapar framåt, och jobbar väldigt bra. Men fortfarande en del misstag.

Miljanovic 3 - Gör ett bra defensivt arbete och följer ofta med framåt. Borde våga utmana framåt mer.

Edwards 4 - Är oerhört klok, klarar ta snabba beslut och hittar oftast rätt med passningar, även om dom längre ibland inte helt blir perfekta.

Özkan 4 - Svag fyra, men härlig bollkontroll och ofta fyndig. Kommer bort ibland.

Begic 3 - Inte en toppmatch av honom, men en härlig lagspelare.

Marklund 5 - Som vanligt fantastiskt bra.

Stensrud 2 - Jag tar gärna en diskussion med dom som anser att han fortsatt ska starta just nu,

Navassardian 4 - Oroar direkt när han kommer in och stör backlinjen med fart. Dock inblandad i hörnmålet bakåt.

Molls Donald 4 - Såg klart intressant ut under inhoppet.

Jag tror på årets ÖFK och hoppas att dom själva inser vilka möjligheter som finns. Nu två tätt liggande matcher mot Brage och Sandviken. Kan bli en språngbräda uppåt, men risker finns naturligyvis åt andra hållet.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Ante skrev | 9 Maj 2026 - 18:35
Om Nassarvardian inte vet sin uppgift på hörnor borde det vara en kritik mot tränarna. Vet inte hur "Analysarn" egentligen funderar ?? Att föreslå lösningar med Stensrud är nog meningslöst. Har sagt från början att han inte räcker till. Vinner inga som helst dueller och de få gånger han råkar få en bollkontakt är det med bristfällig teknik. Håller till fullo med i betygsättningen och tycker precis som Per att det kanske borde testas fler spelare. Inte minst på Milanovics position.
3
Gäst: Analysarn skrev | 9 Maj 2026 - 17:09
Tyvärr är Navassardian mer oroande i eget straffområde, han hade ju ingen aning om vad han skulle göra på hörnorna mot oss! Skulle dock va intressant med han o Abel tillsammans på topp o ut med Özkan som skapar alldeles för lite framåt, tar för lång tid på sig o vill gärna dribbla sig fram vilket oftast fastnar på motståndare!
3
Gäst: Jens skrev | 9 Maj 2026 - 16:39
Har sagt det flertalet gånger, men då har Haldo valt att plocka bort mina kommentarer.

Uppenberg håller tyvärr inte tillräckligt hög nivå för det här sammanhanget. Det finns ju en anledning till att han var reserv i Umeå i fjol.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av och glädjas åt nu och i framtiden.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:33  
 

Abodi Quasem. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK har gjort det rätta. De satsar på unga spelare som utbildas, tränas och spelar tillsammans med mera rutinerade.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | 25 Maj 2026 - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | 24 Maj 2026 - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
27 Jan 2025 - 19:44 Träningstider i Krokom, SEP-arena denna vecka
27 Jan 2025 - 10:55 Före detta ÖFK-mittfältaren Hosam Aiesh lägger av - är stolt
24 Jan 2025 - 15:17 - ÖFK bedriver nu under Livanis ledning en träning som inte
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har
23 Jan 2025 - 11:21 Superettaspelaren Theodor Johansson klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 23:14 Nytt ÖFK, men ändå som förut.
22 Jan 2025 - 18:09 Anfallaren Edgar Navassardian nu klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 14:06 Knappast någon Lorent Mehmeti till ÖFK
22 Jan 2025 - 11:59 Forwarden Edgar Navassardian klar för ÖFK?
21 Jan 2025 - 10:32 ÖFK har förlorat hela tio spelare - ÖFK:s lagbygge inte klar
21 Jan 2025 - 09:47 Träningstider denna vecka
20 Jan 2025 - 16:25 Redan i dag körde Nebiyou Perry hårt på SEP-Arena i Krokom
20 Jan 2025 - 13:01 Nebiyou Perry klar för ÖFK ytterligare ett år
19 Jan 2025 - 10:30 Spelarbetygen
16 Jan 2025 - 22:17 Kort rapport från träningen - provspelare visade upp sig
16 Jan 2025 - 22:15 ÖFK- supportrar är vi alla
15 Jan 2025 - 21:29 2024 års certifiering av akademiklubbarna är nu klar
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg