meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ATHLETIC ESKILSTUNA INGEN LÄTT MOTSTÅNDARE - VARNINGSFLAGG?
av Haldo Jonsson
Publicerad 19 Maj 2023 - 20:00 Uppdaterad 20 Maj 2023 - 10:27

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur och den låga nivå som man hade de första matcherna av serien.


ÖFK möter Athletic Eskilstuna på söndag och därtill på bortaplan.

Vad kan vi då ha för synpunkter på den matchen?

Ja, inte är det så mycket, men en sak är säker. Eskilstuna är i dag ett avsevärt bättre lag spelmässigt än var de var i de inledande matcherna av serien. Efter tre spelade matcher låg Eskilstuna på nedflyttningsplats. Nu ligger AFC tolva eftre en meriterande vinst över Jönköpings Södra på bortaplan.

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur den låga nivå som man hade i de första matcherna av serien.

I dag har AFC återfått självförtroendet när man springer ut på planen. De känner sig inte längre som losers, utan som att lag som har chans mot alla lag i serien. Vinsten borta mot topplaget Jönköpings Södra och oavgjort mot topplaget Utsikten har satt sina positiva spår. Nu siktar man på att klara av topplaget ÖFK.

Det är inte ovanligt att Eskilstunas taktik går ut på, att man stänger ner första halvlek genom att begränsa ytorna för motståndarna, och i andra sätter man in snabba spelare som är målfarliga och svåra att stoppa och som kan öppna ytor.

Tränare i AFC är Jawad Al Jebour som tidigare varit sportchef i klubben. Han är nog Superettans yngste tränare. Han kommit från Djurgården ungdom. Han har höga ambitioner.

Den mest meriterade spelare är mittbacken 30-årige Ezekiel ”Zeki” Fryers som varit proffs i Manchester United och Tottenham. Han bildar ofta mittbackspar tillsammans med lagkaptenen Jesper Modigh som är en stabil och erfaren back samt en riktig vinnarskalle. Han är trygg med fötterna och kommer att kunna vara delaktig i spelet med sina uppspel.

I försvaret finns även an annan profil, nämligen Ali Suijic som är fotbolls uppfostrad i Chelsea. Han har fina fötter, ettrig och snabb och bra speluppfattning och är också en stark duellspelare med rätt karaktär.

Eskilstunas försvar har trots det. ännu inte imponerat. De har släppt in hela 12 mål. Det är ett av de sämsta i serien. Det kan jämföras med ÖFK som har fått vittja nätet sex gånger.


Flest mål, sammanlagt två, har 19-årige Leo Lif gjort. Han flyttades upp från akademin i våras.

Tre mål i ÖFK har Chovanie Amatkarijo och Sebastian Karlsson Grach gjort.

ÖFK brukar genom hävd ha svårt mot Athletic Eskilstuna. I fjol förlorade ÖFK båda matcherna, men nu är det dags att bryta den statistiken. Som ni vet så ger sig aldrig ÖFK. Nu är man dessutom revanschsugna efter den snöpliga förlusten mot Trelleborg.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säsongen i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:51  
 

Nordic United har värvat bland andra Kamil Dudziak som på övertid gjorde vinstmålet som slog ut ÖFK ur Svenska Cupen 2024

 
  Läs mer...  
 


 
  Ytterhogdals före detta målvakt William Tønning - nu i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:52  
 

William Tønning Foto Micke Olofsson

Tønning har år 2022 av Unibet fått utmärkelse bäste målvakt i div 2 Norrland.

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningsmatcher i helgen Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:11  
   
  Läs mer...  
 


 
  Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera  
  av Haldo Jonsson | 1 Feb 2026 - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Sep 2024 - 13:35 Magnus Powell leder inte ÖFK mot Helsingborg - ledig av priv
9 Sep 2024 - 10:12 Nominerade som bästa spelare i och tränare i superettan i au
6 Sep 2024 - 19:26 Om målvakten Aly Keita
6 Sep 2024 - 09:35 ÖFK vill behålla Mansour Sinyan - även Mykola Musolitin aktu
5 Sep 2024 - 22:37 En upplyftande återsamling i dag, torsdag
5 Sep 2024 - 22:15 Bättre än förväntat för Jamie Hopcutt
5 Sep 2024 - 12:57 ÖFK gör sina bästa matcher efter ett uppehåll - Det finns ut
4 Sep 2024 - 22:52 Om före detta ÖFK- spelaren Theodore Rask
3 Sep 2024 - 09:28 Om Malcolm Stolt
2 Sep 2024 - 20:38 Adam Inge Benediktsson - bäst i ÖFK mot Degerfors
2 Sep 2024 - 10:04 Simon Marklunds starka höstform håller i sig -blev trissvinn
1 Sep 2024 - 22:05 Om kommentatorn Degerfors - ÖFK
1 Sep 2024 - 21:17 Om Adam Ingi Benediktsson
31 Aug 2024 - 17:43 Matchreferat ÖFK var inte riktigt med i matchen
31 Aug 2024 - 15:36 Matchens prestation
31 Aug 2024 - 15:36 Lite för lojt
31 Aug 2024 - 15:32 Matchens överraskning
31 Aug 2024 - 12:03 Startelvan
30 Aug 2024 - 22:58 Inför matchen: Degerfors IF - ÖFK
30 Aug 2024 - 22:54 Rapport från torsdagens träning