meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SKÖVDE AIK - LAGET SOM NÄSTAN INGEN VILL MÖTA
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Apr 2023 - 19:25 Uppdaterad 21 Apr 2023 - 19:29

Bilden från Dicovery: Simon Kroon gör 1-0 på straff när ÖFK mötte Skövde AIK på bortaplan och vann med 3-1

Skövde AIK är ett lag som nästan ingen vill möta.

Jag har inte hört någon i ÖFK gjort några bedömanden om hur Skövde spelar. Kanske tycker de, att alla lag har rätt till sin egen taktik, även om den inte är rolig.

Omdömena om Skövde har jag läst om i tidningar och i sajter.

En motståndare i ett Superetalag tyckte, efter en förlust, att det inte är fotboll Skövde ägnar sig åt, det är något annat.

Jag har läst om flera liknande omdömen.

Hur som helst så gästar de Jämtkraft Arena på måndag kväll för att möta ÖFK och de är välkomna dit.

1. Vi vet redan nu, att Skövde på olika sätt, kommer att försöka få många avbrott i spelet som möjligt i avsikt att förstöra ÖFK:s spelrytm.

2. De kommer att dra ner tempot genom att ta lång tid på sig vid fasta situationer och inkast.

3. Keita får vara beredd på, att Skövde kommer att ställa nästan alla sina spelare i målområdet vid hörnor och frisparkar och, med domarnas tillåtelse, kommer de att blockera för honom, så han får svårt att ingripa och möta höjdbollana.

Jag kallar det för förberedelse till obstruktion, men någon sådan straffbestämmelse finns ju inte. Jag tycker nog att det i många fall finns anledning för domarna att stävja den värsta avarten. Vi hoppas att måndagens domare Andreas Dufva är uppärksam.

Skövdes specialitet är fasta situationer, främst långa inkast, hörnor och frispakar.

Tidigare hade man Gustav Friberg, som var fenomenal på långa inkast, men han har gått vidare till allsvenskan.

För att efterträda honom har man, inför säsongen, värvat Norrbys Gustav Broman, som är nästan lika bra. Hans avsikt är att alltid placera bollen inom straffområdet och det brukar han lyckas med.

Sammanfattningsvis så har inte Skövde ändrat sitt spelsätt sedan tidigare säsonger. Alla känner till hur de spelar, men ändå brukar Skövde överraska motståndarna med sitt unika spelsätt och plocka poäng.

Många minns att Skövde vann mot ÖFK med 3-2 på Jämtkraft Arena. Målet gjordes på övertid i sista sekunden. Borta vann ÖFK med 3-1 med två mål av Simon Kroon.

Tränare är för Skövde fortfarande förre Evertonspelaren Tobias Lindetoth. Skövdes spel stämmer inte överens med hur han uppträdde på plan. Han var en mycket teknisk och en av Sveriges bästa mittfältare någonsin som var bäst när hans lag hade fin spelrytm. Nu är han tränare för ett lag med ett motsatt sått att spela fotboll.

Lite historik:

Skövde är den gamla garnisonsstaden som har tappat sina regementen. Bara P4 är kvar.

Skövde AIK är en gammal förening, som såg dagens ljus 1919. De hade tidigare flera idrotter på sitt program och då främst handboll, men nu är det bara fotboll som gäller.

De har varit mycket framgångsrika under 35 år med allsvenskt kval 1970 som höjdpunkt. Det har varit många år i div. 1 under alla år som gått, men när föreningen fick bekymmer med ekonomin i mitten på 1990-talet var föreningen tvungen att bromsa.

I början på 2000-talet ramlade man ner från division 2 till division 5. Men allt eftersom ekonomin har förbättrats har också de sportsliga framgångarna kommit, då man sedan år 2003 gått från division fem till division ett år 2007. Nu är man i Superettan.

De spelar sin fotboll på Arena Skövde, som ganska nära stadens centrum och i inte så lång ifrån Volvo Pentaverken och Pansarregementet och intill idrottshallen. Där såg jag en boxningsturnering under den tid jag var i ett år i staden och utbildade mig till Militärpolis på K3.

Då fanns inga tankar på att bilda något ÖFK. Då var det Norra Lits IF som gällde.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tapas skrev | 21 Apr 2023 - 20:03
Skövde har mycket militär verksamhet kvar. Förutom P4 även TrängR och militärhögskolan mf.l
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Dennis Widgren - kommer - kommer ej?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:51  
 

Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson

Lagbygget börjar alltmer att ta form.

 
  Läs mer...  
 


 
  Åke Fjellström - en ÖFK-vän och tidigare styrelseledamot har avlidit  
  av Haldo Jonsson | 24 Jan 2026 - 20:36  
 

Åke Fjellström

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Östersund 2-0 (0-0)  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 19:27  
 

Träningsmatch i SEP - hallen

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i kväll  
  av Haldo Jonsson | 23 Jan 2026 - 17:55  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Adrian Edqvist, Sunday Anyanwu, Abodi Qasem, Jonathan Westerberg, Eseg Yossief, Albin Mörfelt, Molls Donald Ntchamba, Arvid Holgén, Edgar Navassardian, Cornelius Agbenyegah

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
19 Jan 2026 - 22:06 Intressant träningsmatch mot IFK Östersund på fredag med all
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
15 Jan 2026 - 15:28 ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget
15 Jan 2026 - 13:28 Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första
15 Jan 2026 - 13:02 Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Wi
14 Jan 2026 - 17:37 Mina lite sena nyårskonstateranden
14 Jan 2026 - 17:35 Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll
14 Jan 2026 - 13:24 Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg
14 Jan 2026 - 11:56 Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
13 Jan 2026 - 17:49 Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
12 Jan 2026 - 19:21 Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det
12 Jan 2026 - 13:59 Träning och match i januari
11 Jan 2026 - 17:16 ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
9 Jan 2026 - 14:35 Douglas Bergqvist klar för konkurrent