meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TURBLULENS I JÖNKÖPINGS SÖDRA
av Haldo Jonsson
Publicerad 5 Maj 2023 - 21:00 Uppdaterad 5 Maj 2023 - 21:17

Folk i Jönköping vågar fortfarande inte riktigt tro på laget, trots att det är den bästa nystarten på sju år

Natursköna Stadsparksvallen i Jönköping är en arena som fotbollz.se har goda minnen ifrån.

Det var där ÖFK tog ett stort steg mot allsvenskan genom att vinna med 1-0 med mål av Jamie Hopcutt efter en utmärkt passning av Douglas Bergqvist.

När Hopcutt satte bollen i mål, det har fastnat i mitt sinne och kan nog i detta liv inte utplånas. Då var det äkta glädje.

Både Jönköpings Södra och ÖFK gick de året vidare till allsvenskan.

Nu är det andra villkor som gäller, men för den skull har viljan att ta en allsvensk plats inte förändrats hos någotdera av lagen. När tiden är inne så...

I Jönköpings Södra finns inga spelare kvar sedan den tiden. Om jag inte minns fel var det trotjänaren Fredric Fendrich den siste som lämnade.

Genom åren har Södra haft många tränar- och spelarbyten i Superettan.

Inför denna säsong kom många nya spelare och inte bara det, man bytte även tränare. De nya blev spanjorerna Andres Garcia som är ny huvudtränare, med Oscar Garcia Rodriguez som assisterade.

Tränarbyten blev lyckat.

J-Södra är obesegrade i årets Superettan och har imponerat i flera matcher.

I Jönköping är det många som blivit överraskade av J-södras start i serien. Få trodde på laget innan seriepremiären. Det gjorde heller inte de andra tränarna i Superettan. De tippade att J-Södra skulle vara nära nedflyttning när serien är slutspelad.

Folk i Jönköping vågar fortfarande inte riktigt tro på laget, trots att det är den bästa nystarten på sju år. Man menar att den fina formen snabbt kan bytas ut mot en sämre period. Man tror att J-Södra kommer ha sina dippar även den här säsongen. Hoppas det inträffar mot ÖFK.


Turbulens i klubben.

Varför tror man inte på J-Södra? Den frågan kan man ställa sig.

Fotbollz.se kan berätta att anledningen är, att det en längre tid har rått stor turbulens i klubben.

Ekonomin är mycket svag och många tror att J-Södra dra kan få svårt att klara elitlicensen för nästa år. Man står under en tuff ekonomisk utmaning och den är inte tillfällig. Det har J-Södra brottats med den i flera år.

Det har dessutom varit turbulens i styrelsen. Många tycker att styrelsen borde ta sitt ansvar för att reda upp ekonomin, men det har man inte gjort. Flera i styrelsen har i stället valt att hoppa av.

En ny styrelse kommer nu att väljas. Vi får se vad detta innebär.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan idag mot Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:39  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edward, Daniel Miljanovic, Edgar Navassardian, Abel Stensrud,

 
  Läs mer...  
 


 
  Sandvikens IF inför matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:26  
 

Sandviken har fem skadade spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:58  
 

IFK Värnamo och Falkenbergs FF tippas gå upp till allsvenskan och Norrby IF och GIF Sundsvall åker ur enligt Sportbladett

 
  Läs mer...  
 


 
  Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:23  
 

ÖFK gjorde i senste matchen fyra mål på bortaplan. Det har varit ganska unikt. Fotbollz.se har kollat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 11:16 Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget
Igår - 09:37 Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se
15 Maj 2026 - 20:21 Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud
15 Maj 2026 - 14:55 Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
14 Maj 2026 - 15:11 Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren
14 Maj 2026 - 00:14 Nu är ÖFK med i matchen
13 Maj 2026 - 23:45 Matchreferat ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage
13 Maj 2026 - 21:56 Äntligen flyt
13 Maj 2026 - 21:40 Matchens prestation
13 Maj 2026 - 21:21 Matchens överraskning
13 Maj 2026 - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK
12 Maj 2026 - 16:51 Ken Sema uttagen i VM truppen
11 Maj 2026 - 18:33 Följ Brage - ÖFK via fotbollz.se
11 Maj 2026 - 11:29 Brage har tre tongivande spelare från ÖFK
10 Maj 2026 - 21:09 Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
10 Maj 2026 - 20:26 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2
10 Maj 2026 - 17:10 Dennis Widgren Trissvinnare mot Falkenberg
10 Maj 2026 - 15:50 Simon Marklund matchens lirare mot Falkenberg
9 Maj 2026 - 21:45 Sagt efter matchen