meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VIKTIGA TRE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 19 Sep 2025 - 21:17 Uppdaterad 19 Sep 2025 - 23:16

Viktigast ikväll var naturligtvis de tre poängen, men det absolut roligaste för mig var att ÖFK överraskade spelmässigt, och då antagligen inte bara mig, utan även motståndarna.

Chovanie Amatkarijo inledde målskyttet med att göra 1-0 i första halvlek. Foto: Thord-Eric Nilsson

Tänk, ikväll släppte egentligen inte ÖFK till en enda kontring, och varierade sitt presspel. Det bidrog till att Forsell egentligen inte behövde göra ett enda ingripande i första halvlek. ÖFK:s spel var inte sprudlande men effektivt, och det kunde ha blivit ett par mål ytterligare, om t ex Marklund hade använt sitt friläge bättre. Han var annars en av lagets två bästa spelare, tillsammans med den alltmer fantastiske Ayanwu.

Jag hoppas att detta markerade en vändning vad gäller Livanis ledarskap, för då kan det börja hända saker med ÖFK. Jag har hela tiden hävdat att det finns tillräckligt spelarnaterial i ÖFK för att slåss om en allsvensk plats, och att det hämmats av ett alltför oflexibelt spel. Nu kan jag naturligtvis ha fel även här, och att det var slump eller spelarnas eget agerande som gav mig den bilden, men jag har svårt att tro det. Jag tror att det var Livani som dirigerade detta, på eget eller spelares initiativ.

Nu ser tabelläget plötsligt mindre kritiskt ut, och förhoppningsvis tar inte Utsikten tre poäng mot Landskrona imorron. Tyvärr finns det inte så mycket att sikta mot uppåt, men varje poäng och varje seger framåt kommer att skapa nya förutsättningar inför framtiden.

Ett bekymmer var Alis agerande inför straffen, där han uppenbart försökte att sno den från den utsedde straffläggaren, och det är ett beteende som kan skada lagmoralen. jag kan därför inte se honom som en matchens lirare, även om jag tyckt att han i övrigt var tillräckligt bra för det, vilket jag för övrigt inte gör.

Kvällen betyg;

Forsell 3 - I denna match svårt för honom att få högre poäng, då han inte fick tillfälle att visa sina egenskper, men han fortsätter att ge ett stabilt intryck.

Enemark 3 - En av hans bästa matcher i ÖFK-tröjan.

Ayanwu 5 - Vilken pärla ÖFK hittat, även om bollhanteringen framåt fortfarande kan utvecklas.

Suljic 3 - Stabil, men inte så involverad.

Adjoumani 3 - Väldigt ojämn idag, och snälla, börja inte ligga ner för mycket igen.

Marklund 5 - Tillbaka på allsvensk klass, trots missat nästan givet mål. Perfekt straff, trots situatioen med Ali innan.

Sporrong 3 - Nästan blek idag. Onödig varning. Knapp trea.

Granström 4 - Blandar också och ger, men någonting riktigt bra är nära.

Edqvist 3 - En komplementspelare som gjorde sitt, och fastnade mindre än i de senaste matcherna.

Amatkarijo 4 - Oj så mycket som skulle kunna komma ut från honom. Borde ha fått fler bollar med sin snabbhet. Men försvinner emellanåt.

Ali 3 - Nyttig ikväll, men det blandas och ges även här. Och agerandet inför straffen drar ner. Skönt ändå att han fick göra målet därefter, som dessutom var en riktigt bra prestation. Och rätt använd är han verkligen en tillgång.

Hopcutt 2 - Hände inte så mycket och ett par felbedömningar.

Jag vill avsluta med ett par rader om en annan s k tränare, nämligen Jon Dahl Tomasson. Där har vi en person som jag uppfattar som nästan en översittartyp som helt sitter fast i ett sätt att tänka där laget är underordnat vissa "stjärnor", utan att man tänker på hur laget ska kunna fungera som just lag, och dessutom tror att det räcker med en defensiv spelare på egen planhalva, förutom målvakten. Jag brukar aldrig kräva en tränares avgång, även om jag kan antyda en åsikt åt det hållet, men i detta fall skulle jag göra det om inte grundtanken ändras ordentligt i kommande två kvalmatcher.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 20 Sep 2025 - 18:08
Bra analys som vanligt, Pär. \r\nOch som Ante skriver är din krönika lite mer nyanserad ”och med fötterna på jorden” än ÖP’s. På den redaktionen är det fortfarande ett mysterium att Örebro vann över ÖFK. \r\nVi som följer fotbollen vet ju att Örebro efter uppehållet är ett betydligt starkare lag än tidigare och det kommer dom bevisa. Lagen närmast ovanför får akta sig! Idag vann dessutom Utsikten så det blir en spännande och viktig match på torsdag. \r\nVi får hoppas på mycket folk.
2
Gäst: Supporter skrev | 20 Sep 2025 - 08:22
Idag var det roligt att se på.Kämpaglöd och bra spel..Jättebra Öfk.
2
Gäst: Ante skrev | 19 Sep 2025 - 22:13
Så roligt att läsa fotbollz betygsättning efter matcherna. Visar på djup kunskap och analysförmåga …till skillnad från det bara irriterande svammel ÖP ”bidrarmed”
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:11  
 

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Curtis Edwards och Simon Marklund och Hos Andreas Tipset leder Åsa Runsten Swärd och Flatte

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- Norrby  
  av Haldo Jonsson | 13 Apr 2026 - 13:33  
 

Simon Marklund. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från matchen ÖFK - Norrby  
  av Thord-Eric Nilsson  | 12 Apr 2026 - 19:41  
 

. Foton: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Varför?  
  av Per Lagerbäck | 12 Apr 2026 - 17:43  
 

Här kommer sent om sider lite funderingar kring varför ÖFK tappade sitt spel under en ganska lång period igår.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Apr 2026 - 21:25 Matchens prestation
11 Apr 2026 - 20:34 Matchreferat OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF
11 Apr 2026 - 19:30 Matchens överraskning
11 Apr 2026 - 16:03 Startelvan i eftermiddag mot Norrby
10 Apr 2026 - 20:14 Norrbysupporters på stan - 'Vi är här för att ta revansch'
9 Apr 2026 - 22:42 Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport f
9 Apr 2026 - 21:21 Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se
8 Apr 2026 - 17:45 Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg
6 Apr 2026 - 22:36 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
6 Apr 2026 - 18:54 Matchreferat ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde
6 Apr 2026 - 17:36 Matchens överraskning
6 Apr 2026 - 17:25 Matchens prestation
6 Apr 2026 - 17:05 Härliga tre poäng
6 Apr 2026 - 14:00 Startelvan i bortamatchen mot Varberg
5 Apr 2026 - 17:43 Senaste nytt Varberg - ÖFK
4 Apr 2026 - 21:57 Vi får räkna med cyniskt spel mot Varberg
4 Apr 2026 - 21:55 Följ Varbrgs BoiS -ÖFK via fotbollz.ze
3 Apr 2026 - 16:41 Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varberg
1 Apr 2026 - 10:03 I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres
31 Mar 2026 - 11:15 Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst