Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 
  krönika  

 
Företagsam ledning ger framgång
18 Mars 2024 klockan 10:46 av Lars Larsson
 

Det gläder mig att läsa om den positiva stämning som verkar ha infunnit sig bland deltagarna på ÖFK:s båda årsstämmor. Dels hos Elitbolaget, dels hos föreningen. Sannolikt har det sitt ursprung från det ekonomiska utfallet. Äntligen verkar det som om föreningen och elitbolaget, (som är ett aktiebolag) har fått kontroll på tillvaron. Men kom ihåg att mycket av resultatet räddades på grund av extraordinära bidrag och affärer. Fortfarande finns det alltså stora framtida utmaningar att bemästra och nu krävs det en proaktiv styrelse och ledning för att klara av detta. Verksamheten måste helt enkelt försörja sig själv.

En styrelse ska leda verksamheten på ett så bra sätt som möjligt och den viktigaste uppgiften är att ha fokus framåt. Detta gäller både föreningen och elitbolaget . Det finns dock en väsentlig skillnad mellan en ideell förening och ett aktiebolag. Det senare skall eftersträva vinst. Något som inte gäller den ideella föreningen. Däremot bör ekonomin vara i balans. Idrottsaktiebolag likt elitbolaget styrs dessutom av ett speciellt regelverk.

Alla aktiebolag, liksom elitbolaget, måste dessutom ha en styrelse. Styrelsen fattar beslut om företagets förvaltning, ekonomi och strategi. Detsamma gäller även för föreningen. Styrelsen tillsätter och avsätter VD, ger instruktioner till VD, om VD är aktuellt. Det är dock inget krav att ha en VD, men innebär att styrelsen då delegerar det operativa arbetet. Har styrelsen väl beslutat om att ha en VD för att leda det operativa arbetet, så styrs det av regler enligt Aktiebolagslagen.

Styrelsens uppdrag är att bereda olika frågor, förvalta de beslut som årsmötet fattat, leda föreningens arbete samt representera bolaget, alternativt föreningen, i olika sammanhang. Styrelsen ser också till att bolagets organisation och förvaltning sker på rätt sätt och att bolaget/föreningen fungerar som det ska.

Med detta sagt så skall nu ÖFK:s nya styrelser alltså se till att den ekonomiska ökenvandringen är över, och att medlemmar och aktieägare kan se framtiden an med förhoppning om ekonomisk och sportslig framgång. Det gör sig dock inte självt utan nu måste det tas krafttag och uppkavlade skjortärmar

 
Var först med att skriva en kommentar till denna krönika.

 
2023 blir snart 2024. Reflektioner.
31 December 2023 klockan 15:05 av Lars Larsson
 

Det är dags att summera 2023 och blicka fram emot 2024. Jag vill i det sammanhanget göra några reflektioner runt ÖFK. Jag håller mig dock runt Herrar A och den verkställande ledningen. Först förutsättningarna inför 2023, sedan hur det gick och till sist en titt i spåkulan inför 2024.

Inför 2023

  1. Med tanke på fotbollsåret 2022, då ÖFK bragdartad höll sig kvar i Superettan, så var det en hel del att undra över inför 2023...Paniken var ju väldigt närvarande hela hösten 2022. De stora frågorna inför 2023 blev ju sedan Elitlicensen, ekonomin, tränare och hur blir det med spelartruppen? Kanske återkommande frågeställningar för ÖFK, men ändå.
  2. ÖFK får i början av 2023 en ny VD i Peja Lindholm. En person med erfarenheter från högsta internationella nivå som curlingspelare och ledare. Världsmästare som juniorspelare en gång. Världsmästare som ledare för Sverige seniorer tre gånger. Utöver detta flera pallplatser i VM, EM och nio gånger svenska mästare. Dessutom har Peja varit förbundskapten i curling för både Sverige och Kina. Peja har också spelat fotboll i IFK Östersund som ungdomsspelare, vilket kanske inte är lika känt. Fotboll är alltså ingen obekant idrott för honom. Frågan blir ändå hur han skall klara denna uppgift.
  3. Publiksnittet 2022 för ÖFK var 1522.
  4. Matcharrangemangen var i mina ögon bristfälliga under 2022 och det har jag skrivit om tidigare här på fotbollz. Det kändes stundtals som jag var på Hofvallen för ett halvsekel sedan och såg IFK mot Matfors med endast en kiosk öppen. Det skall vara fest att gå på fotboll.
  5. Sponsringen är en viktig inkomstkälla för alla idrotter och naturligtvis även för ÖFK. ÖFK:s intäkter har dock stadigt sjunkit sedan Potter åren.
  6. Transferintressenter AB har dykt upp som en finansieringskälla och räddare för ÖFK. Det i utbyte mot andel i spelarförsäljningar. Bland annat sedan tidigare via ett arrangemang med preferensaktie.

Året 2023

  1. Det visade sig att spelartruppen blev väldigt intakt plus en del nyförvärv. Elitlicensen erhölls för 2023. Tränarna stannade kvar, men ekonomin är fortsatt i fokus. Åter blir det problem och en kontrollbalansräkning måste upprättas i juni för att klara ut ansvar enligt aktiebolagslagens krav. Spelartruppen kan i det sammanhanget uppvärderas vilket räddar det egna kapitalet, men 31/8 skall Licensnämnden ha sin rapportering inför Elitlicensen 2024, och då får inte spelartruppens eventuella värde medräknas. Det fattas då cirka åtta miljoner i det egna kapitalet.

    Det hela löses genom ett antal aktiviteter, där bolagen Captigenics Capital AB och AUXESIS PHARMA HOLDING AB (publ) kommer att spela en stor roll. ÖFK erhåller av Captigenics Capital AB 110.000 aktier i AUXESIS PHARMA HOLDING AB (publ), av vilka 88.000 aktier vidareförsäljes och inbringar 4.280.000 kronor, som innebär att både kassa och resultat förbättras med motsvarande belopp. Akademihuset säljes för knappa tre miljoner, vilket ökar kassan med det beloppet emedan resultatet bara ökar med en miljon. Detta eftersom det finns en tidigare uppskrivning på cirka två miljoner. Utöver det ett antal aktiviteter som täpper igen det som ytterligare behövs upp till de åtta miljonerna. Elitlicensen erhålls och laget slutar på femte plats i Superettan och är klar för fortsatt spel 2024.
  2. Peja kan nu summera sitt första år som VD. Det kan objektivt konstateras att ÖFK skött sina åtaganden mot fordringsägare och det sportsliga utfallet har förbättrats och det känns utöver detta som ett lugn och tillförsikt har lagt sig över ÖFK. So far so Good.
  3. Publiksnittet 2023 blev 2226. Mycket bättre än 2022, men enligt min uppfattning fortfarande för dåligt. Jag vill att publiksnittet åtminstone skall vara minst ett tusen fler. Det har hänt förut i Superettan och varför skall det Inte kunna upprepas? Visserligen har ingen annan lagidrott i Jämtland högre publiksnitt, men på Jämtkraft finns det plats för fler.
  4. Matcharrangemangen 2023 var ett nytt positivt universum i relation till 2022. Jag vet att det är något som VD Peja har jobbat hårt med. Det är sannolikt en del i den 50%-iga höjningen av publiksnittet från 2022. Öppningen av Hörnsparken på alla matcher tycker jag är ett lysande exempel, men det är bara en pusselbit i ett stort pussel. Den sportsliga bättre prestationen har givetvis också stor positiv inverkan på att dra publik.
  5. Sponsringen däremot är 2023 års misslyckande. Att som Superettan lag bara skrapa ihop fem miljoner är inget annat än skamligt dåligt. ( Reserverar mig dock om detta förbättrats under hösten). Det är dessutom cirka hälften av det budgeterade beloppet och en stor del av årets ekonomiska problem. VD Peja kan knappast lastas för detta. När han började så borde det mesta av sponsringen för 2023 redan ha varit säkrat.
  6. Transferintressenter är fortsatt en viktig del för ÖFK och var även under 2023 en stor faktor i att lösa de ekonomiska utmaningarna 31/8 inför redovisningen till Licensnämnden.

Inför 2024

  1. Målsättningen verkar vara att försöka nå Allsvenskan, vilket jag anser är en bra målsättning. Det är inte omöjligt, men trots hittills gjorda nyförvärv och ny assisterande tränare anser jag att det framförallt behövs fler målskyttar.
  2. Peja fortsätter som VD och sitt arbete med att utveckla organisation, struktur, matcharrangemang, sponsring mm. Jag ÄR övertygad om att Peja kommer att utstråla positivism och fortsätta utveckla ÖFK i en riktning som återigen kommer att öka fotbollstemperaturen hos alla i Östersund och Jämtlands län.
  3. Publiksnittet blir 3050.
  4. Matcharrangemangen vet jag att Peja prioriterar. Detta tillsammans med sportsliga utfallet är de faktorer som kommer att avgöra om publiksnittet kommer att öka. Något som jag är övertygad om kommer att ske.
  5. Sponsringen är det jag är mer osäker på om man ens når sin egen målsättning under 2024 om cirka tio miljoner. Jag anser definitivt att det är möjligt, men det kräver att arbetet redan är igång och att det sker med full fart de närmaste månaderna.
  6. Transferintressenter AB kommer att fortsatt visa intresse och stödja ÖFK, men ÖFK måste börja uppfylla sina åtaganden gentemot Transferintressenter AB, så att de inte förlorar gnistan.
 
Det finns 1 kommentar att läsa.

 
Förbättring behövs på många områden
24 September 2023 klockan 11:26 av Lars Larsson
 

I matchen mot Skövde AIK blev det alldeles uppenbart att ÖFK måste bli bättre på många områden. I nämnda match handlade det inte om att enskilda spelare misslyckades utan i stort sett samtliga.

Nu är jag dock övertygad om att spelarna och ledningen vill revanschera sig och det redan på onsdag. Trots det vill jag lyfta fram sådant som jag anser är tydliga förbättringsområden.

Några reflektioner som jag noterade, men även har noterat tidigare:

  1. Spelsinnet brister hos de flesta alternativt saknas. Möjligtvis med undantag av Simon Marklund och Eric Brendon. Detta handlar om att läsa spelet och förstå vad som sker i nästa moment och använda sig av den kunskapen i matcherna. Tyvärr är detta en talang och inte så lätt att träna upp. Endera har man det eller så inte. I matchen mot Skövde så blev avsaknaden av detta tydligt vid varje inspel i Skövdes straffområde. I nästan samtliga dessa situationer var aldrig en ÖFKare i närheten av bollen.
  2. Målsinne är också en talang besläktad med spelsinne, men skillnaden är förmågan att göra mål. Däremot så krävs ett gott spelsinne för att möjliggöra målsinnet. Dvs alltid vara på rätt plats och kunna se bollen gå i mål. Här var Sinyan trots allt undantaget i matchen mot Skövde. Han var på rätt plats och visade målkänsla med sin nick.
  3. Spelförståelse däremot har med intelligens att göra och går delvis att träna upp. Detta innebär att kunna förstå vad som måste göras för att förbättra sig i matchen. Det innebär också att du skall veta vad du skall göra med bollen när du får den. Dvs inte fundera på detta efter bollmottagandet. Här brister det framförallt i det offensiva spelet, vilket får till konsekvens att speltempot går ner. Kabuye måste t ex lära sig använda sina medspelare istället för ett överdrivet dribblande som mestadels misslyckas. Sinyans galna dribbling som renderade 2-0 målet är ett annat exempel på vad man inte skall göra..
  4. Försvarsspelet är inte alls acceptabelt. Varför går fler än en spelare till attack mot en motspelare? Risken finns att motståndaren löser det och då blir motståndarlaget i antalsmässigt övertag. Press med understöd är rimligtvis en bättre lösning. Arbetet i eget straffområde är dessutom underkänt. Ständiga markeringsmissar, oklart vem som skall göra vad, motståndare får fritt närma sig på centrumlinjen och i skottsektorn, strul vid erövring av boll och eget uppspel mm
  5. Utöver dessa allmänna reflektioner finns det ett stort utrymme för förbättringar på individnivå. Jag tar här upp några av många: Weilid måste lära sig slå inlägg. Kabuye måste lära sig skjuta med vänster fot. Man får inte missa ramen från fyra meter. Stolt är ingen target player. Han har inte den nödvändiga bollbehandlingsförmågan. Rask och Mazur är inga speedkulor, men då måste de vara spelintelligenta för att kompensera detta. Tyvärr har de ännu inte visat sig klara av detta fullt ut.
 
Det finns 1 kommentar att läsa.

 
Värdering av tillgångar
9 Augusti 2023 klockan 08:09 av Lars Larsson
 

Med anledning av frågeställningar här på fotbollz.se om värdering av de aktier ÖFK har erhållit från Captigenics Capital AB vill jag göra några klargöranden.

Vad som skapar ett värde är vad marknaden är villig att betala. Det hela styrs av tillgång och efterfrågan, om det är en fri marknad. Därför kan ett större hus ha ett lägre marknadsvärde än ett mindre. Det kan bero på mycket, men läget är viktigt när det gäller bostäder.

Ofta hjälper fastighetsmäklarna till med värdering av bostaden inför en tänkt försäljning. Värderingen används sedan som bas för utgångspris. Mäklarna baserar i normalfallet sina värderingar på tidigare försäljningar, av motsvarande bostäder i området, bostadens standard, ränteläget mm. I slutändan är den korrekta värderingen dock alltid den prisnivå där köpare och säljare är överens.

Detsamma gäller för aktier. Tillgång och efterfrågan styr i grunden alltid priset på aktierna. Dvs värdet på en aktie är det pris som marknaden är villig att betala.

När det gäller värdering av ett bolag finns det företag som utifrån vedertagna metoder gör sådana bolagsvärderingar. Dessa ligger sedan till grund för bolagets prissättning av sina aktier, vid t ex en emission. Om marknaden sedan är villig att betala det pris bolaget erbjuder så har marknadspris för aktien uppstått. Det har ingen betydelse om bolaget inte har någon försäljning av varor och tjänster, bara kostnader, om marknaden ändå är villig att betala ett givet pris för en aktie (eller flera), trots detta faktum.

Det finns många bolag som, över tid, har värderats till enorma belopp med accept för det på marknaden, fast de löpande har redovisat monumentala förluster. Ett exempel på det är Spotify.

De aktier ÖFK nu har erhållit är aktier i ett företag som heter AUXESIS PHARMA HOLDING AB (publ). Bolaget har redan cirka 300 aktieägare, så visst har det skett aktietransaktioner och det även på samma prisnivå som ÖFK:s aktier.

 
Det finns 16 kommentarer att läsa.

 
ÖFK:s utmaning med elitlicensen inför 2024.
29 Juni 2023 klockan 16:55 av Lars Larsson
 

Sommaren har nu äntligen kommit på riktigt allvar och vi har alla i Sverige fått känna på den. Den dröjde dock länge innan sommaren besökte Jämtland och Härjedalen till skillnad från när den anlände till södra Sverige.

I väldigt unga år tog alltid min mamma mig och mina två yngre bröder med sig på Inlandsbanans tåg från Östersund till Munkfors i Värmland, och det så fort skolan slutade. Hon var uppvuxen i Munkfors, som är ett litet värmländskt brukssamhälle sex mil norr om Karlstad. Där våldgästade vi vår morfar hela sommarlovet varje år.

Jag förundrades då alltid över den klimatskillnad som det verkade vara mellan Östersund och Munkfors. Där var det till och med varmt när det regnade. I alla fall upplevde jag det så. Så småningom började jag förstå att den högplatå Jämtland och Härjedalen utgör påverkar länets klimat. Det sägs att varje 200 meter över havet sänker årsmedeltemperaturen med en grad jämfört med motsvarande geografi på samma breddgrad, men på havsnivå. Östersund ligger på cirka 300 meter över havet, beroende var i stan man befinner sig. 300 meter över havet innebär rimligtvis då en årsmedeltemperatur som är en och en halv grad lägre än t ex Sundsvall. Enligt ”climate-data” skiljer det sig faktiskt till och med 2,1 årsmedeltemperatursgrader. Relativt värmländska Karlstad skiljer det sig, enligt samma källa, hela fyra årsmedeltemperatursgrader, men vad har då detta resonemang med ÖFK att göra?

Alla ÖFK-are fick nyligen reda på, efter en så kallad kontrollstämma, att det återigen krävs cirka tio miljoner kronor innan den sista augusti i år, för att klara elitlicensen. Det egna kapitalet var dock inte, vid kontrollstämman enligt Aktiebolagslagens regelverk förbrukat. I kontrollbalansräkningen hade nämligen spelartruppen uppvärderats vilket ökade det egna kapitalet så mycket att Aktiebolagens krav för eget kapital var uppfyllt. Bolaget konstaterades alltså ej vara likvidationspliktigt. Däremot så accepteras inte spelarvärderingar i den balansräkning som skall ligga till grund för prövningen av att få erhålla elitlicens inför säsongen 2024. Utan denna uppvärdering uppstår ett ”hål” på tio miljoner i balansräkningen. Detta enligt ledningen för Östersunds FK Elitfotboll AB. Krafter måste alltså till för att lösa detta. Tio miljoner måste in innan sista augusti.

Det känns på något vis som den i unga år upplevda Östersundskylan åter infunnit sig. Fast nu i form av en mental kalldusch. Inte nu igen, men jovisst är det så. Åter skall nerverna dallra likt tänder vid stark kyla. Kommer detta att lyckas? För varje ÖFK supporter är det nu en tid av oro vi har framför oss. Samtidigt känns det som att allt gammalt strul har börjat erodera bort och att en ny era har påbörjats. Skall nu detta förstöras? Nej, vi måste gemensamt samla våra krafter och det än en gång med målsättning att lösa detta. Att få känna lugnet, harmonin och den inre värmen av att ha elitlag i fotboll i Östersund.

De klimatmässiga utmaningarna med att bedriva elitfotboll i Östersund har ju ÖFK genom åren visat sig bemästra och det med hjälp av Jämtkraft Arena. Både spelmässigt och i övrigt. En slutsåld arena 15/2 2018 i minus tre grader mot Arsenal är ett bevis om något på detta. Dessutom spelade Tom Pettersson i kortärmat. Kyla behöver alltså inte var något negativt. Man skall mentalt använda sig av det lite kyliga klimatet som att det är det bästa som kan hända. För motståndarna är det sannolikt alltid ett större problem. Trots det så finns den där lilla djävulen på min vänstra axel och som hela tiden spyr pessimism.Låt oss nu istället likt Gunde Svahn, när han skulle tävla och såg att regnet vräkte ner, se detta som en fördel. Det sannolika är nämligen att konkurrenterna ser det på ett annat vis och då har man ett mentalt övertag. Så resonerade Gunde Svahn och sannolikt även Tom Pettersson när han i kyla valde att spela med kortärmat. Det gjorde han faktiskt i många matcher.

Därför är denna ekonomiska utmaning det bästa som har hänt. Nu samlas vi alla för att återigen inte bara rädda ÖFK utan även göra ÖFK ekonomiskt starkt. Och det på alla sätt och vis. Låt oss i många år framöver kunna säga följande för att citera Österundskomikern Patrik Zackrisson:
”Välkomna till Östersund. Staden där det är kallare att gå på fotboll än ishockey”

 
Det finns 1 kommentar att läsa.

Här skulle man kunna ha en lista på de olika skribenter som skrivit inlägg, snabb-filter skulle man kunna kalla detta. Sorterat på datum eller namn

 
6
kommentarer
Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
av Haldo Jonsson | 10 Okt 2025 - 15:09
Jabir gör 1-1 i matchen mot Ut
3
kommentarer
Resultat dagens kvalspel
av Haldo Jonsson | 11 Okt 2025 - 20:44
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook